• notifications1
  • menü

Bugün : 20 Nisan 2021 Salı

Arıcılık Terimler Sözlüğü

Resim Yok

Arı kolonisi : Bir ana arı ile sayıları mevsimlere göre değişen birkaç yüz erkek ve binlerce işçi arının oluşturduğu aynı kovanı paylaşan arı topluluğu, arı ailesi.

Resim Yok

Arı Konaklama Belgesi : Arıcının kayıtlı olduğu il/ilçe dışında konaklamak için aldığı belge.

Resim Yok

Arı kovanı : Ahşap ve strafor gibi malzemelerden yapılan ve içine arı kolonisi konulan arı barınağı.

Resim Yok

Arı kuşu : Meropidae familyasından Merops cinsini oluşturan temel besinleri arılar olan kuş türlerinin ortak adı.

Resim Yok

Arı merası : Arı otlağı Arıların yararlanabileceği, arılık çevresindeki kabaca 2 kilometre yarıçapındaki coğrafi bölge ve bu bölgedeki bitki örtüsü.

Resim Yok

Arı mesafesi : Arı aralığı Arıların kovan içinde rahatça hareket edebilecekleri yol ve geçit sistemleridir. 6 -10 mm normal kabul edilirse de çerçeve ve kovanda zamanla oluşabilecek esnemeler, eğilip bükülmeler baştan hesaba katılmalıdır. Bizim normal ...

Resim Yok

Arı sokması : Arıların bir yere iğnelerini batırarak zehir vermeleri.

Resim Yok

Arı sütü : Royal jelly Bakıcı işçi arıların başlarının iki yanındaki hypopharyngeal bezlerinden salgılayarak larvaları ve ana arıyı beslemede kullandıkları özel salgı.

Resim Yok

Şurup 1 / 1 : 1 ölçek çay şekeri ile 1 ölçek su karıştırılarak hazırlanıp, arıları yavru üretimine teşvik etmek için verilen, arı yemi.

Resim Yok

Arı zehri : İşçi arılarla ana arıların karınlarının (abdomenlerinin) son kısmındaki zehir bezlerinden salgılayarak iğneye bağlı zehir kesesinde depoladıkları zehirli bileşik.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.760)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...