• notifications1
  • menü

Bugün : 20 Nisan 2021 Salı

Arıcılık Terimler Sözlüğü

Resim Yok

Teşvik beslemesi : Ana arının yumurtlamasını arttırmak için yapılan besleme.

Resim Yok

Tozlaşma : Polinasyon, Döllenme Erkek organlarındaki çiçektozunun, rüzgâr veya böcekler aracılığıyla çiçeklerin dişi üreme hücrelerine ulaşması.

Resim Yok

Trake akarı : Acarapis woodi Akariyoz hastalığının etmeni olan ve solunum borularında çoğalıp kan emerek yaşayan parazit akar.

Resim Yok

Transfer kaşığı : Transfer tığı Ana arı veya arı sütü üretiminde kurtçukları petek gözünden, ana arı yüksüklerine aktarmak için kullanılan alet.

Resim Yok

Tulumsu yavru çürüklüğü : Torba çürüklüğü Arıların yavru gıda bezlerinde yerleşip gelişen, larvaların deri değiştirme düzenini bozarak tulumsu bir görünüm alıp pupa dönemine geçişte ölmesi şeklinde seyreden, marator aitatulas virüsünün sebep olduğu has...

Resim Yok

Uçuş tahtası : Kovanların uçuş deliği önündeki sabit veya menteşeli çıkıntı.

Resim Yok

Üst çıtalı karakovan : Top bar hive Sadece 37 mm. genişliğinde üst çıtaların kullanıldığı ve peteğin arılar tarafından doğal olarak örüldüğü, kovan yan duvarlarının çıta kenarından kovan tabanına açılı olarak yapılan kovan çeşidi.

Resim Yok

Üst yemlik : İçerisine arılar için hazırlanan sıvı veya katı yemleri vermek için, çerçeve üstlerine konularak kullanılan, ahşap, plastik, galvaniz, cam gibi malzemelerden yapılmış yemlik.

Resim Yok

Varroa : (Varroa jacobsoni, Varroa destructor, Arı akarı) Varroa akarı, bal arılarının bedenleri dışında yaşayan bir parazittir. Varroa hem ergin arılar, hem de gelişmekte olan yavruların kanını (hemolenfini) emdiğinden üzerlerinde beslendikleri arıla...

Resim Yok

Yağmacılık : İşçi arıların başka kolonilerden bal çalmaları.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.761)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...