• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Nisan 2021 Pazartesi

Bitkisel preparatlar Açıklamalar
Türkçe
Ekstrakt Ekstrakt, bitkinin veya bitki kısımlarının değişik çözücülerle ekstre edilmesi sonucu elde edilen, sıvı haldeki bitkisel preparatı ifade eder. 
Bitkilerin çeşitli kısımlarından elde edilen ekstraktlar “…. ekstraktı” [çiçek ekstraktı (flower extract), yaprak ekstraktı (leaf extract) vb.] şeklinde belirtilmektedir. 
Ekstre Ekstre, bitkisel ekstraktın çözücüsünün uçurulması sonucu elde edilen, kuru haldeki bitkisel preparatı ifade eder. 
Bitkilerin çeşitli kısımlarından elde edilen ekstreler “…. ekstresi” [tohum ekstresi (seed extract), kök ekstresi (root extract), meyve kabuğu ekstresi (peel extract) vb.] şeklinde belirtilmektedir. 
Gummirezin Gummirezin, bitkilerin gövde ve dal kısımlarına yapılan yaralamalardan elde edilen veya kendi kendine meydana gelen, yapısında reçine ve zamklar bulunan maddeleri ifade eder. ‘Reçineli zamk’ olarak da bilinir. Bununla birlikte, bazı kaynaklarda ve uygulamalarda kısaca ‘reçine/rezin’ olarak veya yanlış da olsa pratikte ‘oleorezin’ veya ‘oleogummirezin’ olarak da ifade edilebilmektedir. Bu nedenle, kesin karar vermek için, gerektiğinde, ‘reçine/rezin/oleorezin/oleogummirezin’ olarak belirtilen preparatın üretimi ile ilgili veya diğer açıklamalara dikkat edilmelidir.
Nişasta Bitkilerin tohum, meyve, yumru veya rizom kısımlarından elde edilen, poliholozit yapısındaki maddelerin karışımını ifade eder. 
Oleorezin Oleorezin, bitkilerin gövde ve dal kısımlarına yapılan yaralamalardan elde edilen veya kendi kendine meydana gelen, yapısında reçine ve uçucu yağ bulunan maddeleri ifade eder. Bununla birlikte, bazı kaynaklarda ve uygulamalarda kısaca ‘reçine/rezin’ olarak veya yanlış da olsa pratikte ‘gummirezin’ veya ‘oleogummirezin’ olarak da ifade edilebilmektedir. Bu nedenle, kesin karar vermek için, gerektiğinde, ‘reçine/rezin/gummirezin/oleogummirezin’ olarak belirtilen preparatın üretimi ile ilgili veya diğer açıklamalara dikkat edilmelidir.
Oleogummirezin Oleogummirezin, bitkilerin gövde ve dal kısımlarına yapılan yaralamalardan elde edilen veya kendi kendine meydana gelen, yapısında reçine, uçucu yağ ve zamk bulunan maddeleri ifade eder. Bununla birlikte, bazı kaynaklarda ve uygulamalarda kısaca ‘reçine/rezin’ olarak veya yanlış da olsa pratikte ‘gummirezin’ veya ‘oleorezin’ olarak da ifade edilebilmektedir. Bu nedenle, kesin karar vermek için, gerektiğinde, ‘reçine/rezin/gummirezin/oleorezin’ olarak belirtilen preparatın üretimi ile ilgili veya diğer açıklamalara dikkat edilmelidir.
Reçine Reçine, bitkilere yapılan yaralamalar sonucu akan veya kendi kendine meydana gelen reçine asitleri karışımıdır. ‘Rezin’ olarak da bilinir. Bununla birlikte, bazı kaynaklarda ve pratik uygulamalarda, ‘oleorezin’, ‘oleogummirezin’ veya ‘gummirezin’ için de kısaca ‘reçine/rezin’ terimi kullanılabilmektedir. Bu nedenle, kesin karar vermek için, gerektiğinde, ‘reçine/rezin’ olarak belirtilen preparatın üretimi ile ilgili veya diğer açıklamalara dikkat edilmelidir.
Sabit yağ Sabit yağ, bitkiden veya bitki kısımlarından elde edilen, yapısında yüksek miktarda trigliseritler ve bunun yanında serbest yağ asitleri, renk maddeleri ve diğer maddelerin karışımı olan, suda çözünmeyen ancak organik çözücülerde kolaylıkla çözünen sıvı veya katı lipitleri ifade eder. Genellikle bitkilerin meyve ve tohum kısımlarından, sıkma veya organik çözücülerle ekstraksiyon yoluyla elde edilir. Sıvı haldeki sabit yağlar ‘sıvı sabit yağ’ olarak adlandırılır.  
Bitki kısımlarından elde edilen sabit yağlar, “…. kısmından elde edilen sıvı sabit yağ/sabit yağ” (tohum kısmından elde edilen sıvı sabit yağ vb.) şeklinde belirtilmektedir.
Tohum unu Bitkilerin tohumlarının, tekniğine uygun olarak öğütülmesi sonucunda elde edilen toz şeklindeki maddeyi ifade eder.
Uçucu yağ Uçucu yağ, bitkilerden veya bitki kısımlarından hidrodistilasyon veya sıkma ile elde edilen, normal sıcaklıkta genellikle sıvı, yapısında genellikle terpenik maddelerin yanında bazen aromatik maddeler de taşıyan, kuvvetli kokulu uçucu maddeleri ifade eder.
Bitki kısımlarından elde edilen uçucu yağlar, “…. uçucu yağı” (yaprak uçucu yağı, toprak üstü uçucu yağı vb.) şeklinde de belirtilmektedir.
Usare Usare, taze bitki kısımlarının sıkılması sonucu veya bazı bitkilerin gövdesine yaralama yapılarak elde edilen sıvı haldeki bitkisel preparatı ifade eder. 
Bitki kısımlarından elde edilen usareler, “…. usaresi” [meyve usaresi (fruit juice, gövde usaresi (stem juice) vb.] şeklinde belirtilmektedir. 
Meyve usaresi, taze meyvenin sıkılması sonucunda elde edilen ‘meyve suyu’nu ifade eder. Meyve usaresinin pozitif olarak değerlendirilmesi, meyve usaresi konsantresinin de pozitif olarak değerlendirileceği anlamına gelir. 
Zamk  Zamk, amorf, az veya çok şeffaf, suda eriyip kısmen şişerek kolloidal çözeltiler meydana getirebilen, üronik asitlerle ozların birleşmesi sonucu meydana gelmiş poliholozitlerin karışımı olan maddeleri ifade eder. Çiçekli ve çiçeksiz bitkilerin gövde, dal veya kök kısımlarına yapılan yaralamalar, ezilme yoluyla veya kendi kendine akma şeklinde elde edilir. Bazen ‘zamk’ yerine ‘gam’ terimi de kullanılmaktadır. 
x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 17201

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Tarımsal Desteklemeler

Tarımsal Desteklemeler

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteği Sıra No Örtü Altı Bitkisel Üretime Arız Olan Zararlı Organizmalara Karşı Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadelenin yaygınlaştırılması ve Kimyasal İlaç Kullanımının Azaltılm...

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? 

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? 

Kurbanlık Hayvan Alımlarında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir? Kurbanlık Hayvan Alırken ; Veteriner Sağlık Raporu veya Menşe Şahadetnamesi olmayan, Küpesiz ve Büyükbaş Hayvan Kimlik Kartı bulunmayan, Çok zayıf olan, Gebe olan, Yeni...

Elyafla Tohum Filizlendirme

Elyafla Tohum Filizlendirme

Topraksız tarıma örnek olabilecek diğer örnek de elyaflı bir yastığa açılmış deliklere yerleştirilen semizotu kökleri. Semizotunu aynı zamanda toprak dolu saksıda da yetiştirilebildiğinden ev bahçeciliği için oldukça uygun bir bitki. Yaz...

Patlıcan Kurutma İşlemi

Patlıcan Kurutma İşlemi

Patlıcanlar dolmalık veya yemeklik olarak iki şekilde kurutulur. Taze olan patlıcanlar yıkanır, dolma olacakların içi oyulur, yemeklik olacaklar iki parmak kalınlıkta dilimlere ayrılır.

Biyodizel Nedir?

Biyodizel Nedir?

Biyodizel Nedir? Biyodizel, kolza, ayçiçek, soya, Aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizatör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak k...

Seralarda Çatı Örtü Malzemeleri

Seralarda Çatı Örtü Malzemeleri

Serayı yağmur, kar ve rüzgar gibi dış etkenlerden koruyarak sera içinden ısı kaybını azaltan ve ışığı olanaklar ölçüsünde sera içine fazla geçiren saydam bir malzemeyle sera çatısı kaplanır. Sera kaplama malzemesi cam veya plastiktir. Se...

Sebzelerde Görülen Fungal Ve Bakteriyel Hastalıklar

Sebzelerde Görülen Fungal Ve Bakteriyel Hastalıklar

Sebzelerde Görülen Fungal ve Bakteriyel Hastalıklar 1-Domateste Kurşuni Küf Hastalığı (Botrytis Cinerea) Hastalık gövde ve meyvelerde zarar meydana getirir. Lekeler önceleri toplu iğne başı büyüklüğünde olup bitkinin iç kısmında gelişe...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.752)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...