• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2021 Cuma

Organik Yetiştiricilik Nasıl Yapılır?

Çiçekler, otlar, sebzeler, çimenler veya çalı çerçeve büyüyor olsanız da, sağlıklı toprak mutlak bir zorunluluktur. Bitkileriniz haşere ve hastalık sorunlarına daha az eğilimli olacak, daha iyi gelişecek ve daha iyi görüneceklerdir. Biraz know-how, biraz çalışma ve biraz sabır ile, ne tür bir toprağa sahip olursanız olun sağlıklı bir toprağa sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı Bahçe Topraklarının Özellikleri

Eğer iyi bir toprak sadece bahçe merkezinden gübre çantası satın alarak elde edilebilirse, Amerikalıların çoğu mükemmel toprağa sahip olurdu. Doğurganlık açıkçası iyi bahçe topraklarının bir yönü iken, çok daha fazla katılıma var. İyi toprak var:

İyi Doku

Sıklıkla bahçıvanlar topraklarının "kırıntısı" hakkında konuştuğunu duymuşsundur. Bu, toprağın dokusunu ifade eder. İyi topraklar cılızcalıdır, tıpkı bir dondurma dündüğünün tepesine dağılmış kurabiye kırıntıları gibi. O kırıntı dokusu işe yarıyor ve bir dakika içinde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Bol Organik Madde

Organik madde, toprağını humus olarak parçalayıp zenginleştiren ölü bitki ve hayvan dokusudur. Humus harika çünkü bazı küçük parçacıkları bir araya getirerek toprağınızın dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur, bu da toprağınız havalandırmayı arttırır. Aynı zamanda, toprağın nem emer ve boşaltma yeteneğini geliştirir. Son olarak, organik madde bitkilerinize besin maddeleri sağlar. Mikroorganizmalar, organik maddeyi, bitkilerin onu absorbe etmesini ve kullanmasını sağlayan temel öğelerine ayırmasına yardımcı olur.

 

Sağlıklı PH

Toprak pH, toprağınızın asiditesinin ölçümüdür. Bu, bahçe topraklarında bulunan mineralleri ve bitkilerine uygunluğunu etkiler. Genel olarak, toprağınız nötr ne kadar yakınsa bitkileriniz bu mineralleri almaya ne kadar iyi gelirse. Elbette, bazı bitkiler daha asidik bir toprağı tercih eder, ancak çiçeklerin, otların ve sebzelerin çoğunda daha nötr bir pH en iyisidir.

Toprak Üç Ana Türü

Dikkat edilecek sonraki şey, toprağın yapısıdır. Üç temel toprak türü vardır:

Kil toprağı: Kil, birbirine yapışan küçük kütleleri oluşturan küçük parçacıklara sahiptir. Kil toprağı, diğer toprak türlerinden daha yüksek doğurganlık eğiliminde iken, bahçe için en uygun değildir, çünkü dokusu bitki köklerinin içine girmesini zorlaştırmaktadır. Kil toprağının iyileştirilmesi biraz çalışma gerektirir, ancak bitkileriniz için hayatı daha kolay hale getirecektir.

Kumlu toprak: Kumlu toprak, kil toprağından çok daha kolaydır - ancak karşıtlık sorunları vardır: sık sık çok hızlıca boşalır ve besin maddelerini tutması daha az olur.

Kaya: Bu ideal bir bahçe toprağı. Parçalanmış, organik madde dolu, nemi tutar ancak yine de boşalır. İşte biz buna çalışıyoruz; Bu "iyi" bahçe toprağı.

Bahçe Topraklarınızı İyileştirme İpuçları

Toprağını iyileştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Neyse ki, aslında hepsinin yapmak kolaydır.

Toprağını Test Edin

Yapmanız gereken ilk şey, toprağınız hakkında elinizden gelen her şeyi öğrenmektir. Topraktaki yaşam seviyesi ve dokusu nasıl bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmek için birkaç DIY toprak testi denemek isteyebilirsiniz. İlçenizin kooperatif uzantısından toprak testi almak harika bir fikir olacaktır; Bu size herhangi bir eksiklik veya pH problemi konusunda sizi uyaracaktır.

 

Organik Madde Ekle

Organik madde ilâve etmek, elinizin altında olup kuşkusuz topraklarınızı iyileştirmenin bir numaralı yoludur. Topraklarınız killi, kumlu, besin maddelerinde düşük, sıkıştırılmış, drenaj zayıftır .... organik madde onu tamir edecektir.

 

Peki topraklarına ne eklemelisin?

Kompost, bir zorunluluktur toprağını derhal iyileştirir ve organik maddeleri parçalayarak topraklarınızı geliştirmeye devam edecek mikroorganizmaları tanır. Mümkün olduğunca çok ekleyin; Kompostayla aşırıya kaçmak neredeyse imkansızdır. Dikimden önce biraz bahar ekleyin. Büyüyen mevsim boyunca bitkilerinizi yan giyin ve bahçeyi yatağa koyarken sonbaharda daha fazla şey ekleyin - hiçbir zaman iyileşme göremezsiniz. Kompostoya ek olarak, organik madde miktarını artırmak için toprağa ekleyebileceğiniz başka şeyler de var (ve bu nedenle genel doğurganlık.) Çim parçalama, parçalanmış sonbahar yaprakları, yaşlı gübre, kahve değirmeni - hepsi sizin için yardımcı olacaktır. Bahçe toprağı verimlilik, su tutma ve gelişmiş dokusu artar.

 

Topraklarınızın pH'sını Ayarlayın

Toprakları test ettikten sonra, pH dengesizliğinizin olup olmadığını bileceksiniz. Toprağınız asidik ise, asitlik düzeyini düşürmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Genellikle, uzatma servisinizden aldığınız rapora, toprağın pH'sını yükseltmek için tavsiyeler verilecektir. Bol miktarda organik madde ilavesi bu işe genellikle yardımcı olacaktır. Bahçe gurusu Barbara Damrosch'in belirttiği gibi, besin maddeleri ve organik madde ile iyi beslenmiş topraklarınız varsa, pH, bu konularla mücadele ediyorsa olduğundan daha az önemlidir.

 

Zemin sıkıştırılmamalıdır

Birçok bahçıvan, yatakları kaldırmak gibi bir sebep, toprağın temel nedenlerinden birini ortadan kaldırması sebebiyle toprağa verilir. 

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 22877

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Organik Yetiştiricilik Nasıl Yapılır?

Organik Yetiştiricilik Nasıl Yapılır?

Organik Yetiştiricilik Nasıl Yapılır? Çiçekler, otlar, sebzeler, çimenler veya çalı çerçeve büyüyor olsanız da, sağlıklı toprak mutlak bir zorunluluktur. Bitkileriniz haşere ve hastalık sorunlarına daha az eğilimli olacak, daha iyi geli...

Bitkisel Kökenli Doğal İlaçlar

Bitkisel Kökenli Doğal İlaçlar

BİTKİSEL KÖKENLİ DOĞAL İLAÇLAR VE ÖZELLİKLERİ AZADIRACHTIN Bitkisel kökenli insektisit olarak son yıllarda üzerinde en çok çalışılan bitki (Neem Azal) Azadirachta indica’ dır. A. indica, yaprak veya kabuklarının kurutulmasıyla to...

Organik Ürünlerde Sertifika Ve Logoya Dikkat!

Organik Ürünlerde Sertifika Ve Logoya Dikkat!

Organik ürünlerdeki, Organik Tarım Logosu insan ve çevre sağlığını koruyan üretim tekniklerin kullanıldığının garantisidir. % 100 Doğal, Hormonsuz, Hakiki, Köy ürünü, Saf, gibi tanımlanan ürünler Organik Ürün değildir. Tüketiciye ürün h...

Organik Tarımda Yasal Uygulamalar

Organik Tarımda Yasal Uygulamalar

4. ORGANİK TARIMDA YASAL UYGULAMALAR 4.1. Giriş 4.2. Yönetmelik Çalışmaları 4.3. Organik Tarım Yürütme ve İzleme Organları 4.4. Organik Tarım Metodu’nun Genel Kuralları 4.5. Organik Tarıma Başlama 4.6. Kontrol ve Sertifikas...

Organik Tarımda Zararlı Böceklerle Mücadele Yöntemleri

Organik Tarımda Zararlı Böceklerle Mücadele Yöntemleri

Organik Tarımda Zararlı Böceklerle Mücadele Yöntemleri Organik tarımda zararlı mücadelesinde kullanılacak mücadele yöntemlerini koruyucu ve iyileştirici mücadele yöntemleri olarak gruplandırabiliriz. Koruyucu önlemler zararlıların bulaş...

Ekolojik Tarımda Materyal Seçimi

Ekolojik Tarımda Materyal Seçimi

9. EKOLOJİK TARIMDA SAĞLIKLI ÜRETİM MATERYALİ SEÇİMİ Ekolojik tarım geleneksel tarıma oranla daha az dış tarınısal girdilerin kullanıldığı ve daha çok biyolojik uygulamaların yer aldığı alternatif bir sistemdir. Her ülke ve hatta her bö...

Organik Tarımda Toprak Özellikleri

Organik Tarımda Toprak Özellikleri

7. ORGANİK TARIMDA TOPRAK VERİMLİLİĞİ 7.1. Toprak Özellikleri 7.1.1. Toprak Strüktürünün Organik Tarımdaki Önemi 7.1.2. Toprak Havalanmasının Organik Tarımdaki Önemi 7.1.3. Toprak Bünyesinin Organik Tarımdaki Önemi 7.1.4. Toprak S...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.690)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...