• notifications1
  • menü

Bugün : 18 Nisan 2021 Pazar

Argan Yağının Faydası ve Zararı

Argan yağı, Argania spinosa ağacının (Fas'a özgü bir tür) çekirdeklerinden elde edilen doğal bir üründür. Esansiyel yağ asitleri ve antioksidanlar (A, C, E vitamini, polifenoller, linoleik asit, omega-6 ve steroller dahil) bakımından zengin olan argan yağı, çoğu zaman cilt için yaşlanma karşıtı bir yardımcı olarak pazarlanmaktadır. Ayrıca, argan yağı tüketiminin belirli sağlık koşullarına yardımcı olduğu söylenir.

 

Harici olarak uygulandığında, daha sağlıklı bir cilt ve saçla sonuçlanan hücre üretimini artırmaya yardımcı olabilir (bu yüzden birçok üst düzey güzellik ürününde bulunan malzemelerin listesi arasında Argan yağının sıklıkla yer aldığını fark etmiş olabilirsiniz).Fas'ın Argan Ormanları UNESCO tarafından 1998 yılında Biyosfer Rezervi olarak ilan edilmiştir.

ARGAN YAĞININ FAYDALARI

Cilt

Uzmanlar, argan yağının akne, egzama, enfeksiyonlar ve sedef hastalığı dahil olmak üzere geniş bir yelpazedeki cilt durumlarını tedavi edebileceğini iddia ediyor. Ek olarak, argan yağının cilde uygulandığında yaşlanmaya bağlı hasarı önlemek ve / veya tersine çevirdiği söylenir. Birkaç çalışma, hem argan yağı hem de oral argon yağının postmenopozal kadınlarda cilt elastikiyetini artırabildiğini bulmuştur. Argan yağı da sıklıkla bir masaj yağı olarak kullanılır.

 

Saç

Argan yağı kuru, yıpranmış ve kırılmış saçlar ve saç derisindeki sağlık sorunları (kuru kafa derisi ve kepek gibi) için doğal bir tedavi olarak uygulanmaktadır.

 

Tırnaklar

Bazen kırılgan tırnakların güçlendirilmesi ve tedavisi için argan yağı tavsiye edilir. Argan yağı, tırnak yataklarınızı çok çeşitli enfeksiyonlardan koruyan ve tırnaklarınızın görünümünü ve rengini artıran doğal antibakteriyel özelliklere sahiptir.

 

İnsülin direnci

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda bilim adamları, argan yağ tüketiminin insülin direnciyle, obeziteye bağlı sağlık sorunlarına karşı koruma sağladığını ve tansiyonu düşürdüğünü göstermiştir.

 

Kalp hastalıkları

Argan yağının potansiyel faydalarını test etmek için yapılan birkaç klinik denemeden biri olan Beslenme, Metabolizma ve Kardiyovasküler Hastalıklar 2005 yılı raporunda, argan yağı takviyelerinin kullanımının kalp hastalığının önlenmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur. Çalışma için 60 genç erkek, üç hafta boyunca her gün 25 ml argan yağı veya sızma zeytinyağı tüketmiştir. Araştırma sonuçları, her iki yağın da katılımcıların antioksidan durumlarını geliştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

Kanseri önler

Argan yağı, vücudunuzdaki serbest radikallerin seviyelerini doğrudan etkileyebilen antioksidanlar ve triterpenoidlerle doludur. Serbest radikaller, sağlıklı hücrenin mutasyona uğramasına neden olarak kansere ve diğer kronik hastalıklara neden olabilir. Prostat kanseri ve mesane kanseri şimdiye kadar çalışmanın ana alanları olmuştur, ancak argan yağının genel anti-inflamatuar özellikleri, tümörleri ve diğer kanserli büyümeleri vücut boyunca azaltmaya yardımcı olabilir.

 

Sindirimi artırır

Mutfak sınıfı Argan yağı, yemeğe eklendiğinde vücudun mide sularındaki pepsin konsantrasyonunu ve sindirimi artıran organik bileşikler içerir. Pepsin, mide suyunda et, yumurta ve süt ürünlerinde bulunan proteinleri sindiren önemli bir enzimdir. Daha iyi sindirim daha fazla enerji, daha az açlık, daha iyi kilo kaybı ve daha sağlıklı bir vücut anlamına gelir.

 

Sağlıklı bir karaciğer

Karaciğer vücuttaki en hassas organlardan sadece biri değil, aynı zamanda en önemli olanlardan biridir. Bu nedenle, toksinlerin temizlenmesi karaciğerin görevlerindendir. Argan yağının hepatoprotektif özellikleri, öğünlerinizden birine biraz argan yağı eklediğinizde karaciğer sağlığınızı artırabileceğini gösterir.

 

Yara iyileşimini hızlandırır

Cildinizde bir yara veya başka bir sürtünme varsa ve sadece iyileşmesini hızlandırmak değil aynı zamanda enfeksiyonları önlemek istiyorsanız, cildinize doğrudan argan yağı sürün.

 

Argan yağı formları

Argan ağaçları Fas'a özgü olduğundan, argan yağı ürünleri sıklıkla "Fas Argan Yağı" olarak adlandırılır. Fas'ta, argan yağı cilt problemleri için uzun zamandır topikal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.  Argan yağı, kremler, losyonlar, serumlar, yüz maskeleri, şampuanlar ve yumuşatıcılar gibi çeşitli kişisel bakım ürünlerinde bir bileşen olarak kullanılır. Ek bileşen içermeyen saf argan yağı da satın alabilirsiniz.

 

ARGAN YAĞININ ZARARLARI

Şimdiye kadar argan yağının sağlık açısından zararlı olduğuna dair bir durum ile karşılaşılmamıştır. Bir sağlık durumu için argan yağı kullanmayı düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmakta her zaman fayda vardır.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 55930

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zararları

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zararları

Kabak Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zararları Kabak Çekirdeği Yağı İyi huylu prostat büyümesi, idrar yolları enfeksiyonu idrar kaçırma, böbrek taşı, osteoporoz ve bağırsak kurtlarının tedavisinde yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemi...

Lavanta Yağının Faydaları ve Zararları

Lavanta Yağının Faydaları ve Zararları

Lavanta Yağının Faydaları ve Zararları Lavanta Yağı Baş ağrısı, stres ve romatizma ağrılarında fayda olabilir. Depresyon, uykusuzluk ve vücuttaki kötü kokuları gidermede yardımcı olabilir. Antiseptik etki sağlayabilir. Saçtaki sirkele...

Erik Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zaraları

Erik Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zaraları

Erik Çekirdeği Yağının Faydaları ve Zaraları Yüksek derecede nemlendirici ve yumuşatıcı özellikler içerir. Zarar gören saçların eski sağlığına kavuşmasını, cildin yaşlanma ile beraber azalan elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı ol...

Pirinç Kepeği Yağının Faydaları ve Zararları

Pirinç Kepeği Yağının Faydaları ve Zararları

Pirinç Kepeği Yağının Faydaları ve Zararları Pirinç Kepeği Yağı Tiamin, niasin, B6 vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve fiber içerir. Cildi yumuşatıp onarımına yardımcı olur. Kilo aldırmada faydalı olabilir.

Tatlı Elma Yağının Faydaları ve Zararları

Tatlı Elma Yağının Faydaları ve Zararları

Tatlı Elma Yağının Faydaları ve Zararları Tatlı Elma Yağı Sinirleri ve kasları kuvvetlendirmeye, fiziksel ve zihinsel yorgunluğu gidermeye, hamilelerin kusma ve bulantılarını azaltmaya, idrar söktürmeye, hazmı kolaylaştırmaya, kabızlı...

Yasemin Yağının Faydaları ve Zararları

Yasemin Yağının Faydaları ve Zararları

Yasemin Yağının Faydaları ve Zararları Yasemin Yağı Kötü kolesterolün oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir. Sakinleştirici etkisi vardır. Antiseptik etkinlik sağlayabilir. Cilt gözenekleri üzerinde sıkılaştırıcı etki sağlayabilir. ...

Çörekotu Yağı Faydaları ve Zararları

Çörekotu Yağı Faydaları ve Zararları

Çörekotu Yağı Faydaları ve Zararları Çörekotu Yağı İdrar ve süt arttırıcı, iştah açıcı, adet söktürücü etkilere sahip olduğu söylenebilir. Ayrıca astım, şeker, romatizma tedavisinde ve grip döneminde bağışıklık sistemini güçlendirerek v...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.727)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...