• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2021 Cuma

Yumurtayla ilgili şunları hep duymuşsunuzdur. ‘Sarısı mı faydalı beyazı mı faydalı?’ veya ‘Sarısıyla şu yapılır, beyazıyla bu yapılır; sarısı şuna katılır böyle şifa olur, beyazı şuna katılır şöyle şifa olur’ Hiçbir zaman yumurta kabuklarından bahsedilmez. Yumurtalar çat kırılır hop çöp kutusuna atılır. Eskiler çöp nedir bilmezlermiş, sahip oldukları her yer bir işe yararmış ancak tüketim çağının getirdiği şeylerinden biri de tüketmeyi bilmemizdir. Çoğu insan yumurta kabuğunun tek işlevinin yumurtayı korumak olduğunu sanır ancak bu azımsanmış halidir.

Yumurta Kabuğunu Bahçenizde Kullanın

  • Yumurta kabuğu kalsiyum açısından çok zengindir. Bu zenginlik doğru çöpe atılır. Ancak ezerek bitkileriniz toprağına atarak onlara kalsiyum desteği sağlayabilirsiniz. Bu yaptığınız şeyin gübrelemeden bir farkı yoktur aslında.
  • Özenle yetiştirdiği bitkilerin bahçedeki haşereler tarafından yenilmesi hiç kimsenin hoşuna gitmesi belirli bir düzeyden sonra. Yine yumurta kabuklarını parçalayarak bahçenize atarsanız haşerelerden kimyasal bir ilaç kullanmadan kurtulursunuz. En çok da solucanlardan kurtulmanı sağlar.

 

Herkesin Şikayet Ettiği Cilt Lekelerinden Yumurta Kabuğuyla Kurtulun

Yumurta kabuğunuzu rondodan geçirip toz haline getirin. İsterseniz havanda da ezebilirsiniz, önemli olan toz haline getirmenizdir. Daha sonra bu yumurta kabuğunun tozundan bir tatlı kaşığı alın. Susuz, bir tatlı kaşığı yoğurtla ve iki tatlı kaşığı yumurta beyazını karıştırın. Üç damla limon suyu ekleyin ve biraz daha karıştırın.

Yumurta kabuğunun cilde çok güzel geldiği hatta cildin renk tonunu açtığı söylenir. Bu karışımı cildinize sürün. Çok inatçı olan güneş lekelerinizden kurtulmanızda yardımcı olacaktır. Elinize ve sırtınıza da uygulayabilirsiniz. Haftada bir- iki kez yapabilirsiniz. Ancak hassas ciltler için haftada bir kez önerilir. Kuruyana kadar beklenir.

 

Yumurta Kabuklarının Kemik Erimesi Tedavisindeki Rolü

İçerdiği bol kalsiyumdan bahsedilen yumurta kabuğu, şüphesiz kemikler için faydalıdır. Son zamanlarda tıp camiasında yenilikler arayanların, doğal şeylere yönelenlerin bir çıkış kapısı olmuştur. Vücudunuzdaki kalsiyum dengesi üzerinde rol oynayabileceğiyle ilgili araştırmalar yapılmıştır. Çeşitli kürleri yapılarak kan hastalıklarından sizi koruyabileceği ispatlanmıştır. Bu kür çok şifalı olan zencefil, yumurta kabuğu, sarımsak, limon ve kapariyle yapılmaktadır. Gördüğünüz gibi kullanılan malzemeler tek başına bile şifa kaynağıdır. Kür yapıldığında dikkatli kullanılmadığı taktirde her şeyin fazlasının zarara sebep olduğu gibi zararlı olacaktır. Dikkatli ve ölçülü kullanılmalıdır.

 

Tatsız Kahvelere Tat Getiren Yumurta Kabukları

Ofis kavramının yanından eksilmesi düşünülemeyen kahve makinelerinde yapılan kahvelerin acılığı birçok insanın canını sıkar. Bu durumdan hoşlanmayanlar kahvelerini sütle karıştırırlar. Ancak bazıları içine süt katmadan kahve içmek ister. İşte bu kahve makinelerinde yapılan kahvelerin acılığının yok edilmesi için yumurta kabukları kullanılabilir. Kahve koyduğunuz bölüme, bir yumurtanın kabuğunu parçalayarak koyun. Filtrelenmiş olacağı için fark edilmeyecek olan yumurta kabuğu, kahvenizin sadece acısını alır, tadında bir değişiklik yapmaz.

 

Kıyafetleriniz Yeterinde Beyaz Olmuyorsa Yumurta Kabuğu Kullanın

Cilt lekeleri için ciltte kullanılan yumurta kabuğunu nasıl cildi beyazlatıyorsa kıyafetlerinizi de beyazlatabilir. Ağzı açılmayacak ancak içine su girip su çıkabilecek bir torba alıp içine yumurta kabuklarınız ile birlikte limon dilimleri koyun ve torbanın ağzını kapatın. Limon, asit özelliği gösterdiğinden renk açıcı etkiyi arttıracaktır. Hazırladığınız torbayı makinenize beyazlarla birlikte atın ve bembeyaz kıyafetlerinize merhaba deyin.

 

Yumurta Kabuklarının Süslenmesi

Bir arkadaşınıza hediye hazırlamak için veya böyle süslerden hoşlanıyorsanız evinizin bir köşesine koymak için boyayabileceğiniz yumurta kabuklarıyla bazı insanlar harikalar yaratmaktadır. Bazıları içindekini çıkardıktan sonra içine notlar tıkıştırır, bazıları ise bir ressam edasıyla dışını boyayarak güzel bir görüntü elde eder. Anlamlı ve el emeği istediği için hediye fikri değerlidir. Siz de değerli biri için anlamlı bir şeyler düşünüyorsanız bu kabukları değerlendirebilirsiniz.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 42895

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Parmakta Sıkışan Yüzüğü Nasıl Çıkarabilirsiniz

Parmakta Sıkışan Yüzüğü Nasıl Çıkarabilirsiniz

Parmakta Sıkışan Yüzüğü Nasıl Çıkarabilirsiniz Yüzüğün parmakta sıkışıp kalması herkesin başına gelebilen sıkıcı bir durum. Bu durumla karşı karşıya kalınca sakın panik yapıp, ısrarla yüzüğü çekiştirerek çıkarmaya çalışmayın çünkü bu hi...

Cevizle Dost Olun

Cevizle Dost Olun

Cevizle Dost Olun Cevizle dost olun. İçindeki yağ beyin hücreleri için çok yararlıdır. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına da uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Ev Yapımı Ahşap Zemin Temizleyici

Ev Yapımı Ahşap Zemin Temizleyici

Ev Yapımı Ahşap Zemin Temizleyici Eğer evinizde ahşap zeminler varsa, o zaman onları temiz tutmak, parlaklığını korumak ve çiziklerini kapatmak kolay değildir. Satılan ahşap parke temizleyicileri sert olması halinde çiziklere neden olab...

Pürüzlü Cam Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Pürüzlü Cam Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Pürüzlü yüzeylere örnek olarak; buzlu camlar, kabartmalı duvar kâğıtları ve banyo-mutfak gibi ıslak zeminlerde kullanılan fayanslar verilebilir. Bu yüzeylerin temizliğinde, doğru sonuç alınabilmesini sağlamak amacıyla, uygulanması gereke...

Elinizde Can Acıtıcı Bir Şeytan Tırnağı Çıktıysa

Elinizde Can Acıtıcı Bir Şeytan Tırnağı Çıktıysa

Elinizde can acıtıcı bir şeytan tırnağı çıktıysa tırnak diplerinizi tuzlu suyla ovalayın. Bu tedavi, elinizdeki şişliğe iyi gelirken aynı zamanda enfeksiyon riskini de ortadan kaldıracaktır. Bu tedaviyi birkaç gün boyunca yapın.

Bulaşık Makinasında Yıkayabileceğiniz Eşyalar

Bulaşık Makinasında Yıkayabileceğiniz Eşyalar

Bulaşık Makinasında Yıkayabileceğiniz Eşyalar Bulaşık makinası sadece bulaşıklar için değildir. Bu cümle size şaşırtıcı gelebilir ama gerçek. Bulaşık makinası bir çok eşyanızın temizlenmesinde size büyük kolaylık sağlar. Belki bazıların...

Portakal Ve Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Portakal Ve Limon Kabukları Nasıl Değerlendirilir?

Portakal ve limonun bulundurduğu C vitamini sağlık saçmaktadırlar. Özellikle kış aylarında kullanılan portakal hastalıklardan koruma özelliğine sahiptir ve aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Limonlu Doğal El Kremi...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.693)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...