• notifications1
  • menü

Bugün : 18 Nisan 2021 Pazar

Ev kadınlarının en büyük baş belalarından olan lekelerin arasında mürekkep lekesini çıkartmak ayrı bir zor olmaktadır. Diğer pek çok lekenin aksine mürekkep lekesi bir kez işlediğinde çıkarılması gerçekten problem yaratan lekelerden bir tanesidir.

Mürekkep Lekesini Çıkartmak Mümkün müdür?

Doğru teknikler uygulandığı zaman akışkan özelliği olan ve döküldüğü anda çok hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan mürekkep lekesi gibi güçlü bir lekeyi bile çıkartmak mümkün olmaktadır. Ancak lekenin döküldüğü kumaşa göre yapılması gereken farklı yöntemler bulunmaktadır. Mürekkep lekelerini temizlemek için verilebilecek bazı tavsiyeler vardır.

 

Mürekkep Lekesini Çıkartma Yöntemleri Nelerdir?

Farklı kumaş türüne göre uygulanabilecek olan farklı mürekkep temizleme yöntemleri mevcuttur. Pamuklu kumaş, yünlü kumaş, keten kumaş, ipek kumaş, beyaz kumaş, renkli kumaş, sentetik kumaş ve halı ya da parkelerin üzerine dökülen mürekkep lekelerinde önerilen temizleme teknikleri ile istenmeyen mürekkep lekelerinden kolaylıkla kurtulabilmek mümkündür.

 

Pamuklu Kumaş, Yünlü Kumaş, Keten Kumaş ve İpek Kumaşlarda Mürekkep Lekesi

Pamuklu, yünlü, keten ya da ipek kumaşların üzerinde meydana gelen mürekkep lekeleri için çok dikkatli davranmak ve leke kurumadan önce müdahale etmek gerekmektedir. Bu tür kumaşlar özel kumaş sınıfına girmektedir ve soğuk su ile yıkayıp mürekkebi mümkün olduğunca akıtmak lekenin giderilmesi için çok önemlidir. Daha sonra soğuk su ile akan mürekkepten geriye kalan boya, ılık su ve sabun ile yavaşça yıkanmalıdır. Bu işlem sonrasında ise daha da az kalan mürekkep lekesini taze sütün içerisine bastırıp üstüne de limon tuzu atılarak iyice ovmak gerekmektedir. Mürekkep lekesini çıkarmada son işlem olarak ise yeniden soğuk su ile durulama yapılmalıdır.

 

Beyaz Kumaşlarda Mürekkep Lekesi

Beyaz renkli kumaşlarda meydana gelen mürekkep lekeleri için en güzel çözümlerden birisi alkol ya da limon suyu ile temizleme işlemidir. Bu temizleme tekniğinde ufak bir parça pamuk alkole batırılmakta ve mürekkep lekesi olan bölgenin üzerinde gezdirilmektedir. Evde alkol bulunmuyorsa aynı temizleme yöntemi taze sıkılmış limonun suyu ile de yapılabilmektedir.

 

Renkli ve Sentetik Kumaşlarda Mürekkep Lekesi

Renkli ya da sentetik kumaşlarda oluşan mürekkep lekelerinde, lekelenmiş bölgeyi kaynamış taze süt içerisinde bir müddet bekletmek gerekmektedir. Daha sonra sıcak sütten çıkarılan mürekkep lekeli kumaş bir süre de ılık sütün içerisinde bekletilmelidir. Bu işlemler ile birlikte lekeli kumaş sütü iyice içine emeceği için sonrasında da ılık ve sabunlu bir su ile ovulmalıdır. Bu teknik genellikle renkli ve sentetik kumaşlardaki mürekkep lekesini kolaylıkla çıkartmaktadır ancak leke halen çıkmamışsa ek temizleme yöntemi olarak taze sıkılmış limonun suyu ya da limon tuzu kullanılabilmektedir.

 

Parke Üzerine Dökülmüş Olan Mürekkep Lekesi

Parke üzerine dökülen mürekkep lekelerinde en iyi çözüm; lekenin kurumasına hiçbir şekilde izin vermeden hızlı bir şekilde terebentin ile lekenin üzerini ovalamaktır. Eğer yeterince hızlı davranılırsa parke üzerindeki mürekkep lekesi hiçbir iz bırakmadan kaybolmaktadır.

 

Halı Üzerine Dökülmüş Olan Mürekkep Lekesi

Halı üzerine dökülen mürekkep lekesini çıkartmak ne yazık ki parke üzerine dökülen mürekkep lekesini çıkartmak kadar kolay olmamaktadır. Halı üzerine dökülmüş olan mürekkep lekelerinde bir tutam mısır nişastası ile taze süt karıştırılarak homojen bir hale getirilmekte ve sonrasında da halı üzerinde meydana gelen mürekkep lekesinin üzerine sürülmektedir. Kuruması beklenen karışım daha sonra elektrik süpürgesi ile derinlemesine temizlenmelidir. Süpürme işlemi bittikten sonra ise son aşama olarak ılık ve sabunlu bir su ile halı güzelce silinmelidir. Tüm bu işlemler tamamlandığında halının üzerinde yer alan mürekkep lekesi zor da olsa temizlenebilecektir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 63390

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Dekoratif Buzlar Elde Etmek İçin

Dekoratif Buzlar Elde Etmek İçin

Buz kalıplarınızı su ile doldurmadan önce bölmelere portakal,limon ve dilediğiniz meyve parçacıkları yerleştirirseniz dekoratif buzlar elde etmiş olursunuz.

Sıvı Çamaşır Deterjanı Yapımı

Sıvı Çamaşır Deterjanı Yapımı

Sıvı Çamaşır Deterjanı Yapımı En hassas olduğunu iddia eden deterjanların içinde bile onlarca kimyasal varken, neden onca para dökelim? Üstelik evde kendi deterjanını yapmak o kadar kolay, o kadar ucuz ve o kadar eğlenceli ki! Ne Laz...

Canlı Vazo Çiçekleri Nasıl Uzun Süre Yaşar?

Canlı Vazo Çiçekleri Nasıl Uzun Süre Yaşar?

Canlı Vazo Çiçekleri Nasıl Uzun Süre Yaşar? Çiçekler, pek çok duygunun kelimelere dökülmeden anlatılması esnasında insanların en büyük yardımcısı olmayı başarmıştır. Özellikle kadınlar çiçekleri fazlasıyla sevmekte olup, sevdiği adamdan...

Camlar Nasıl Silinmelidir?

Camlar Nasıl Silinmelidir?

Camlar Nasıl Silinmelidir? Cam temizliği büyün ev işleri arasında en zor yapılanıdır. Evlerin dış dünyaya açılan bölümlerinin iyi temizlenmesi ve iz kalmadan silinmesi birçok kişi için önem taşıyan bir konudur. Özel olarak üretilen cam ...

Halıların Kaymaması İçin Ne Yapılabilirim?

Halıların Kaymaması İçin Ne Yapılabilirim?

Halıların Kaymaması İçin Ne Yapılabilirim? Halı, ev düzeninde büyük öneme sahip, dekorasyonun tamamlayıcısı nitelikte şık bir ev eşyasıdır. Herkesin evinde mutlaka sayısal olarak farklı olsa da halı vardır. Alışılan şeylerden vazgeçmek ...

İçeceklerinizi Kısa Bir Sürede Buz Gibi Soğutmanın Yolu

İçeceklerinizi Kısa Bir Sürede Buz Gibi Soğutmanın Yolu

Bazı içecekleri soğuk tüketmek isteriz ancak zamanında buzdolabına atmadığımız için ya oda sıcaklığında içmek durumunda kalırız, ya buzluğa atıp dakikalarca beklememiz gerekir ya da buz atarak sulandırarak içeriz bu da içeceğin tadını bo...

Ayaklarınız Kokuyorsa

Ayaklarınız Kokuyorsa

Ayaklarınız Kokuyorsa Ayaklarınız kokuyorsa ayaklarınızı talk pudrasıyla ovun ve sonra kurutun(tabii ki temiz!) çorabınızı giyin. Bu, bir süre için ayağınızın terlemesini ve bunun sonucunda koku oluşmasını engelleyecek.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.716)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...