• notifications1
 • menü

Bugün : 21 Nisan 2021 Çarşamba

Açık renkte ki halılarınız, evinize ferah bir hava kazandırabilir. Halılar, evlerimiz için en güzel aksesuardır. Bu nedenle, temizliği de güzelliği kadar önemlidir. Lekeli bir halı evi güzelleştirmekten çok kirli görünmesine sebep olur.   Ancak, lekelenme bakımından daha fazla sorun yaratırlar. Çıkartması en güç olan lekelerden biri pas lekesidir.

 

Pas lekeleri genel olarak, metal ayaklı mobilyaların nemlenmesi ve bu ayakların pas lekesi çıkarmasıyla oluşur. Halı üzerinde pas lekelerini önlemek için, metal ayaklı mobilyalarınızı halı üstünde kullanmamaya özen gösterin. Eğer mobilyanızın yerini değiştirmek istemiyorsanız, halının koyu renkli kısımlarına ayakları yerleştirin veya plastik başlıklar kullanın. Pas lekesi üzerinden bir zaman geçmiş veya çok fazla yayılmışsa, profesyonel bir halı temizlemeyi tercih edebilirsiniz. Bunun dışında evde deneyebileceğiniz yöntemler de vardır.

Halıdaki Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

 • Halınızdaki pası sıyırarak çıkarmayı deneyin. Bu işlem için, ağız kısmı küt olan bir bıçak, tırtıkları olmayan başka bir araç veya plastik bir kart kullanabilirsiniz. Halıya zarar vermeden hafifçe kazımayı deneyebilirsiniz.
 • Nemli bir süngere, az miktarda bulaşık deterjanı koyun, daha sonra halının leke olan bölgesine bastırın ve 5 dakika üzerinde bekletin.
 • Pas lekesi olan bölgeye, soğuk suya batırılmış temiz ve açık renkli bir havlu yardımıyla bastırın. Eğer pas lekesi havluya geçiyorsa, bu işleme devam edin ve gerektiği kadar deterjan kullanın.
 • Limon suyunu, halınızın lekelenmiş bölgesine dökün. Birkaç saat bekledikten sonra nemli bir havluyla bastırın ve ıslak bezle silin.
 • Temiz bir bezle, halının cinsine ve lekesine özel leke çıkarıcı ürünlerle halınızı silin.
 • Pas lekesi henüz yeniyse, benzin veya tiner ile ıslatılmış bir bez yardımıyla ovabilirsiniz.
 • Halınızdaki pas lekelerini, sirke yardımıyla da çıkmanız mümkündür. 1 yemek kaşığı sirke ile bir yemek kaşığı mısır nişastasını karıştırarak macun yapın. Kuru bir bez yardımıyla lekenin içine işleyecek şekilde iyice ovalayarak yedirin. 2 gün bu şekilde beklettikten sonra, elektrik süpürgesiyle süpürün.
 • Leke çıkarıcı sprey hazırlamak için, kullanacağınız şişeyi 5 ölçü su ve 1 ölçü sirkeyle doldurun. Bir başka şişeye de, 1 ölçü köpüksüz amonyak ve 5 ölçü su ile doldurun. Lekeli olan bölgeye bu karışımı iyice yedirin. Birkaç dakika bekledikten sonra, temiz ve kuru bir bezle kurutun. Leke çıkana kadar bu işlemi tekrarlayabilirsiniz.
 • Halı temizliği için kimyasal uygulamalar da mevcuttur. Pas lekesini çıkarmak için, genel olarak asit türevi maddeler kullanılır. Asit türevleri lekenin tutulumunu azaltır. Piyasada satılan pas çıkarıcı birçok üründen birini tercih edebilirsiniz.

 

Yapılan bu işlemlere rağmen halınızdaki pas lekesi çıkmamakta inat ediyorsa, daha fazla uğraşmadan halı yıkama hizmeti veren profesyonel bir yere halınızı yıkatmaya verebilirsiniz.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 21739

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Bilim Adamının 10 Özelliği

Bilim Adamının 10 Özelliği

İşte Bilim Adamının 10 Özelliği Bilim adamı ya da bilim insanı ise bir bilim dalında yetişmiş, bilgin, sistemli bir şekilde çalışmalar da bulunan, araştırmalar yapan kimse demektir. Bilim adamlarının ortak ve belirgin özellikleri vardır...

Hangi Yemek, Hangi Tencerede Pişmeli?

Hangi Yemek, Hangi Tencerede Pişmeli?

Hangi Yemek, Hangi Tencerede Pişmeli? Yemeğin lezzetinde seçilen malzeme kadar, kullanılan tencerede çok önemlidir. Alüminyum, çelik, seramik, teflon, granit birçok tencere çeşidi bulunmaktadır. Bu tencerelerden önce toprak kaplar, bakı...

Limon Ile Mutfak Temizliği

Limon Ile Mutfak Temizliği

Kimyasal maddelerden kendini ve çocuğunu korumak isteyen birçok kişi ev temizliğinde doğal malzemeleri tercih etmektedir. Bu doğal maddeler bazen severek tüketilen gıdalar olmaktadır. Bu gıdaların başında gelen limon, en iyi doğal kimyas...

Tenis Toplarını Evinizde Dekoratif Amaçlı Kullanabilirsiniz

Tenis Toplarını Evinizde Dekoratif Amaçlı Kullanabilirsiniz

Tenis toplarını evinizde ya da iş yerlerinizde dekoratif olarak kullanabilirsiniz.

Sütün Kaynarken Taşmaması İçin

Sütün Kaynarken Taşmaması İçin

Sütün Kaynarken Taşmaması İçin Süt, insan sağlığı için bir o kadar sağlıklı fakat oldukça tehlikeli bir maddedir. Doğal süt içmek sağlık için oldukça önemlidir. Fakat günümüzde açıkta satılan sütler sağlık koşullarına uymadığında tehlik...

Boyalı Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Boyalı Fırçalar Nasıl Temizlenir?

Boyalı Fırçalar Nasıl Temizlenir? Son zamanlarda birçok kişi eviyle ilgili dekorasyon değişikliklerini kendisi yapmayı tercih ediyor. Yeniden yorumlama, dönüşüm gibi olayların revaçta olduğu bu günlerde duvar boyama ve mobilya boyama ki...

Pamuklu Giysilerinizin Çekmemesi İçin

Pamuklu Giysilerinizin Çekmemesi İçin

Pamuklu giysilerinizin çekmemesi için ilk yıkamada bir gece soğuk suyun içerisinde bekletin,sonra yıkayın,çekmeyeceklerdir.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.934)
 • Üyeler (15.770)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...