• notifications1
 • menü

Bugün : 10 Nisan 2021 Cumartesi

Gıdalar Nasıl Saklanmalıdır?

Özellikle sıcak havalarda daha çabuk bozulabilen gıdalar, sağlığımızı birçok şekilde tehdit etmekte. Gıdaları satın alırken, saklarken veya yemek hazırlarken bazı konulara dikkat etmediğimiz takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliriz.

Gıdalar Nasıl Saklanmalıdır?

Gıda zehirlenmeleri ve sindirim sistemi bozuklukları gibi hastalıklar başta olmak üzere, bozulan gıdalarda oluşan bakterilerin bağışıklık sistemini zayıflatması nedeniyle birçok farklı hastalığa da yakalanmak maalesef mümkün. Çoğu kez neden olduğunu anlamadığımız veya sebebini önemsediğimiz birçok rahatsızlığın sebebi gıdalarda oluşan bakteriler olabilir.

 

Bir ürünü satın almadan önce

Mutlaka son kullanma tarihine dikkat edin. Son kullanma tarihi henüz geçmemiş olsa da, ürünü son kullanma tarihine kadar tüketebileceğinizden emin olun. Ayrıca üretim adresinin olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Aynı şekilde üretim ruhsatı veya üretici bilgileri de dikkat etmeniz gereken bilgiler arasında. Ambalajı bozulmuş ürünleri kesinlikle satın almayın.

 

Bir ürünü saklarken

 • Buzdolabının ideal sıcaklığı 4 derecedir. Ancak yaz aylarında dereceyi bir iki derece daha düşürebilirsiniz. Buzdolabınızın daha etkili çalışabilmesi için ürünler arasında boşluk bırakmaya dikkat edin. Çok dolu olan bir buzdolabında yeterli hava akımı sağlanamadığı için buzdolabınız etkili bir soğutma sağlayamaz.

 • Ayrıca, buzdolabında sakladığınız tüm ürünlerin mutlaka ağzının kapalı olmasına dikkat edin. Sebze meyveleri de yıkanmış ve kurulanmış olarak, kesekağıdı içinde muhafaza edin.

 • Bakteri üretebilecek çiğ ürünleri buzdolabınızın alt raflarında saklayın.

 • Derin dondurucuda besinlerin aylarca dayanabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Hiçbir gıda maddesini buzdolabınızda 6 aydan daha uzun süre saklamayın. Deniz ürünleri için önerilen maksimum süre 20 gün, kırmızı et için ise 2 aydır. Derin dondurucuda sakladığınız gıdaları da mutlaka kapalı poşetler veya kaplar içerisinde saklamaya özen gösterin ve sebzelerle etleri yan yana tutmayın.

 

Dondurulmuş ürünleri çözdürürken

 • Dondurulmuş gıdalarla ilgili en çok hassasiyet göstermeniz gereken nokta, çözülen gıdaları kesinlikle tekrar dondurmamak. Eğer çözdürdüğünüz gıdayı kullanmayacaksanız tekrar derin dondurucuya koymak yerine pişirin ve pişmiş olarak tekrar derin dondurucuda saklayın.

 • Etleri çözdürmek için erkenden derin dondurucudan çıkarıp mutfak tezgahında bekletmek birçok kişinin uyguladığı bir yöntem. Çok yüksek sıcaklık farkı, etlerde çok sayıda bakteri üremesine neden olur. Dondurulmuş etleri çözdürmenin en sağlıklı yöntemi, etleri derin dondurucudan çıkarıp buzdolabının en alt raflarına koymaktır.

 • Derin dondurucudan çıktıktan sonra birkaç saat dışarıda kalmış ürünü ise kesinlikle tekrar dondurmayın.

 

Yemek hazırlarken

 • Yemek hazırlarken ilk koşul mutlaka elleri iyice yıkamaktır. Elinizi suya ve sabuna değdirmeniz maalesef ellerinizdeki mikropları tamamen öldürmek için yeterli değildir. Yemek hazırlamaya başlamadan önce veya et, balık gibi bakteri barındırabilen bir gıdaya dokunduktan hemen sonra ellerinizin tamamen temiz olması için 20 saniye boyunca her yerini köpürterek yıkamalısınız.

 • Pişirdiğiniz yemekleri buzdolabına koymadan önce mutfakta soğumaya bırakıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Sıcak yemeklerinizi hızlı bir şekilde soğutmak için buzdolabınıza koyabilirsiniz. Sanılanın aksine, sıcak yemekleri buzdolabına koymak yemekleri veya buzdolabını bozmaz. Sadece buzdolabının daha fazla enerji harcamasına neden olur.

 • Yemekleri soğutmak için tencerelerin kapaklarını açık bırakmak da yapılan diğer bir hatadır. Havadaki mikroorganizmaların yemeklerinizin içine girip burada üremelerini istemiyorsanız, yemeklerinizi pişirdikten sonra kapaklarını açmayın.

 

Mutfak tezgahınızı sürekli temiz ve kuru tutmaya özen gösterin. Etleri kesinlikte direkt olarak tezgahın üzerinde kesmeyin. Mutlaka et kesmek için ayrı bir kesme tahtanız olsun ve her kullanımdan sonra iyice yıkayın. Etler, sebzeler ve ekmekler için ayrı kesme tahtaları kullanın.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 78071

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Marullar Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Marullar Uzun Süre Nasıl Saklanır?

Marullar Uzun Süre Nasıl Saklanır? Yeşillikleri doğru yöntemle yıkamak, iyi muhafaza etmek ve çok yıpratmadan doğramak içerdiği tüm vitaminlerden yararlanabilmek için önemlidir. Bu sebeple pazardan, manavdan yeşillik alırken, evde sakla...

Çaydanlığın Dibindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığın Dibindeki Kireç Nasıl Temizlenir?

Çaydanlığın Dibindeki Kireç Nasıl Temizlenir? Türkiye’de birçok çeşme suyu olarak kullanılan su, kireçlidir. Kireç miktarı bölgelere göre değişiklik gösterse de zamanla ev aletlerinde kireçlenme meydana gelir. Özellikle çaydanlık ...

Cam Eşyalardaki Etiketi Kolayca Çıkartın

Cam Eşyalardaki Etiketi Kolayca Çıkartın

Cam Eşyalardaki Etiketi Kolayca Çıkartın Cam şişe ve kavanozları, içindekileri tükettikten sonra, daha sonra kullanmak üzere saklamak isteriz. Daha sonra başka bir amaçla, içine farklı bir malzeme koyarak saklamak istediğimiz bu cam eşy...

Vazonuzdaki Çiçeklerinin Solmasını Engelleyin

Vazonuzdaki Çiçeklerinin Solmasını Engelleyin

Evlerimize mis gibi koku ve hoş bir görüntü veren vazo çiçeklerinin daha uzun süre solmadan durmasını ve görüntüsünün bozulmasını engellemenin ilginç bir yolu var. Vazo çiçeklerine saç spreyi sıkmak çiçeklerin görüntüsünü bozulmasını ...

Bez Ayakkabılarınızı Su Geçirmez Yapmak İçin

Bez Ayakkabılarınızı Su Geçirmez Yapmak İçin

Bez Ayakkabılarınızı Su Geçirmez Yapmak İçin Hava durumunda, gün içinde yağmur yağacağını görseniz bile, sabah hava güzelse bez ayakkabıyla çıkmak isteyebilirsiniz. İşte bu ve benzeri durumlarda, en azından bez ayakkabınızı su geçirmez ...

Eski Bozuk Paralar Nasıl Parlatılır?

Eski Bozuk Paralar Nasıl Parlatılır?

Elinizdeki bozuk paraları nasıl daha parlak hale getirebileceğinizi biliyor musunuz ? Malzemeler : Birkaç tane eski (parlak olmayan, paslı) bozuk para 1/4 bardak beyaz sirke 1 çay kaşığı tuz Metal olmayan kase Kağıt havlu ...

Kuru Fasülye Pişirirken

Kuru Fasülye Pişirirken

Kuru fasülye pişirirken lezzetle yiyeceğiniz kuru fasulyelerin tanelerinin dağılmadan ve ezilmeden pişmesini istiyorsanız, tuzu, salçayı ya da domatesleri, fasulyeler yarı piştikten sonra ekleyin.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.934)
 • Üyeler (15.673)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...