• notifications1
  • menü

Bugün : 22 Nisan 2021 Perşembe

Yumurtanın Beyazı Nerelerde Kullanılabilir?

Pasta tarifler, çorba terbiyesi, poğaça süslemesi gibi tariflerde genel olarak yumurta sarısını kullanıp, beyazını kullanmamak gerektiği söylenmektedir. Bu durumda yumurtanın beyazı ya bir kapta biriktirilmekte, çoğunlukla da çöpe atılmaktadır. Oysa yumurtanın beyazı da sarısı kadar faydalı bir besindir ve kullanılması gerekmektedir.

Yumurtanın Beyazı Nasıl Saklanır?

Yumurtanın sarısı tariflerde kullanıldıktan sonra, beyazı ileride kullanılmak için bir kapta biriktirilebilir. Ağzı kapalı bir kapta biriktirilen yumurtanın beyazı, yakın zamanda kullanılmayacak ise buzlukta da dondurularak saklanabilir. Bu yumurta beyazları, gerekli olduğu zaman pasta, poğaça gibi tariflerde kullanılmak üzere buzluktan çıkartılır ve kısa sürede eridiği için rahatlıkla kullanılabilmektedir.

 

Yumurtanın Beyazının Faydaları Nelerdir?

Genelde yumurta sarısı faydalarıyla biliniyor olsa da, yumurtanın beyazının faydaları da oldukça fazladır. Yumurta sarısının protein olarak zenginliği oldukça fazla olmakla birlikte, yumurtanın beyazı da yumurta sarısının yarısı kadar protein içermektedir ve büyük bir avantaj olarak bu protein miktarında kolesterol bulunmamaktadır. Yumurtanın beyazı potasyum miktarı açısından da oldukça zengindir.

Yumurta beyazında bulunan B vitamini miktarı, özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için oldukça gerekli bir besindir.

Yumurtanın çiğ tüketilmesi sindirim sisteminde bakteri ve parazit üretilmesine sebep olduğu için, özellikle yumurtanın beyazı asla çiğ olarak tüketilmemeli, mutlaka pişirilmelidir.

Yumurta beyazı içerisinde bolca bulunan ovalbumin, en zengin protein kaynaklarından bir tanesidir. Yumurta beyazı içerisinde bulunan ve ovamisin ismi verilen besin kaynağı ise virüslerle savaşma da oldukça etkili bir maddedir.

 

Yumurtanın Beyazının Cilde Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın içerisinde yüksek protein olması sebebiyle besleyici bir besin kaynağıdır. Bu yüksek protein cilt ve saç bakımını için de oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Bu faydaların bir kısmı, cildin sıkılaşması, cilt üzerindeki gözeneklerin küçülmesi, birikmiş fazla yağın alınması ve içerisinde yağ birikmiş gözeneklerin temizlenmesidir. Yumurtanın beyazı kullanılarak hazırlanmış cilt maskeleri düzenli kullanıldığı takdirde cildin siyah noktalardan, aknelerden temizlenerek daha pürüzsüz, parlak ve sağlıklı görünmesine neden olur.

 

Yumurtanın Beyazı Kullanılarak Yapılan Akne Temizleyici Maske Tarifi

Sarısından ayrılmış olan yumurta beyazı köpürtülene kadar çırpılmalıdır. Eğer bu maske yağlı bir cilt için kullanılacaksa içine birkaç damla limon suyu damlatılmalıdır. Oluşturulan bu karışım göz civarı ve dudak bölgesi hariç tüm yüze eşik miktarda dağıtılıp, 15 dakika beklenmeli ve daha sonra ılık su ile durulanmalıdır. Maskenin etkisini görebilmek için haftada 1 veya 2 defa uygulanmalıdır.

 

Yumurtanın Beyazı İle Zayıflama

Yurtdışında yapılan araştırmalarda, yumurtanın sağlıklı zayıflama için en faydalı besinler arasında yer aldığı gözlemlenmiştir. Yumurta beyazının zayıflama üzerindeki en önemli etkisi içeriğindeki yoğun protein sebebi ile tok hissedilme süresini uzatmasıdır.

Yumurta beyazının her öğün için ayrı tavsiyeleri bulunmaktadır. Sabahları kahvaltıda tüketilen yumurta beyazı, kahvaltıdan sonra tüketilen yeme miktarını 36 saat süreyle azaltmaktadır. Aynı zamanda kahvaltıda tüketilen yumurtanın beyazı, öğle yemeğinde alınacak kalori miktarını 140 kalori civarında azaltmaktadır.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Eda

(3 hafta önce )

yumurta akını çırparak köpük hâline getirdim maske uygulamak için fakat yarısı arttı buzdolabında kaç gün saklayabilirim?

Güvenlik Kodu : 35118

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Pamuklu Giysilerinizin Çekmemesi İçin

Pamuklu Giysilerinizin Çekmemesi İçin

Pamuklu giysilerinizin çekmemesi için ilk yıkamada bir gece soğuk suyun içerisinde bekletin,sonra yıkayın,çekmeyeceklerdir.

Kıyafetlerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerdeki Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar? Yağ lekeleri ciddi anlamda günlük hayatın birer parçası haline gelmiştir. Çalıştığı iş gereği, evde yemek yaparken ya da basit günlük kazalar dolayısıyla giysilerinizde yağ lekesi oluşabilmektedi...

Kurutulmuş Ürünlerin Kullanımı

Kurutulmuş Ürünlerin Kullanımı

Kurutulmuş Ürünlerin Kullanımı Kurutma sırasında meyve ve sebzelerin içindeki su uçurulduğundan, bu kuru ürünleri pişirmeden önce ıslatmak gerekir. Bu sayede kuruma esnasında kaybettikleri suyu bünyelerine alırlar ve tazesinden pek fark...

Nefesiniz Kötü Kokuyorsa

Nefesiniz Kötü Kokuyorsa

Nefesiniz kötü kokuyorsa ağız kokusunun sebebi çoğunlukla susuzluktur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen iki bardak su için. Eğer ana yemeğinizin yanında maydanoz varsa onu mutlaka tüketin. Çünkü maydanoz nefesi anında yeniley...

Tek Kullanımlık Islak Mendil Nasıl Yapılır?

Tek Kullanımlık Islak Mendil Nasıl Yapılır?

Toz almak sinir bozucu bir iştir. Her gün toz alırsınız ama yine bakarsınız ki yine aynı yerler tozlanmış. Şimdi size toz almak için evinizinde veya işlerinizde kullanabileceğiniz tek kullanımlık ıslak mendil yapımını anlatacağız. Çevre ...

Donmuş Etlerinizi 5 Dakikada Çözmenin Pratik Yolu

Donmuş Etlerinizi 5 Dakikada Çözmenin Pratik Yolu

Buzluğa attığımız etleri yemeğe koymadan ya da pişirmeden önce çözdürmemiz gerekir. Bunun için ya önceden akıl edip çıkarıp çözülmesini beklemeliyiz ya da mikrodalga fırında bu işlemi yapmalıyız. Mikrodalga fırın kullanmanın sağlıksız ol...

Kırılan Camlar Nasıl Temizlenmelidir?

Kırılan Camlar Nasıl Temizlenmelidir?

Mutfakta karşılaşılan sakarlıklar ve ihmaller sonucunda cam eşyaların tuzla buz olması kaçınılmazdır. Böyle durumlarda cal kırıklarını pratik bir şekilde temizlemek durumun can sıkıcı boyutunu azaltmaya yarar. Bu nedenle kırılan camları ...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.770)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...