• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2021 Cuma

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Nasıl Çıkar?

Özellikle kış aylarının yaklaşması ve hastalıkların artması sebebiyle insanların vitamine olan ihtiyacı artmış ve bunu doğal yollardan sağlamak için en uygun olan kış meyvesi portakala olan ilgi artmıştır.

Portakal C vitamini açısından oldukça zengin bir meyve olduğundan dolayı katı haliyle tüketildiği gibi, suyu sıkılarak meyve suyu halinde de oldukça lezzetli bir şekilde tüketilebilmektedir. Hazır olarak satılan portakal suları genel olarak katkı maddesi içerdiğinden dolayı, evde yapılan portakal suları daha sağlıklı olmaktadır.

 

Evde Portakal Suyu Nasıl Yapılır?

Taze olarak alınmış portakalların istenilen miktara göre sayısı ayarlanır ve hepsi ortadan ikiye bölünür. Yaklaşık 8 adet portakala 1 adet limon gelecek şekilde limonlar da ayarlanır ve ortadan ikiye bölünür. Katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı yardımı ile portakalların ve limonların suyu sıkılıp geniş bir kapta bu meyve suları karıştırılır. İsteğe göre içerisine kırılmış buz konularak servis yapılır.

 

Portakaldan Daha Fazla Portakal Suyu Yapmanın Yolları

Portakalı katı meyve sıkacağı veya limon sıkacağı ile dikkatle sıkarak bütün suyunu çıkarmak mümkün olduğu gibi, portakaldan daha fazla su çıkarabilmek ve dolayısıyla daha fazla portakal suyu elde edebilmek de mümkündür.

  • Daha fazla portakal suyu elde edebilmenin bir yolu, portakalları sıkmaya başlamadan en az yarım saat önce soğuk suyun içerisine koymak ve orada bekletmektir. Soğuk su içerisinde bekletilen portakallar katı meyve sıkacağı ile sıkıldığı zaman içerisinde bulunan tüm suyu tamamen sıkılabilmektedir. Meyvelerin çoğunun en faydalı kısmı kabukları olduğundan dolayı, portakal suyu sıkılırken de kabuğa en yakın olan kısmın da sıkılması ve suyunu bırakması sağlanmalıdır.
  • Portakaldan daha fazla meyve suyu elde etmenin bir yolu daha vardır ki bu yol portakaldan litrelerce meyve suyu çıkarılabileceğini göstermektedir. Bu yöntem için gerekli olan malzemeler, 3 adet portakal,  su bardağı şeker, 2 yemek kaşığı limon tuzu ve 5 litre sudur. Bu meyve suyunu hazırlayabilmek için öncelikle en az bir gece önceden portakalları bir poşet içerisine koyup dondurucuda bekletmek gerekmektedir. Meyve suyu yapılma zamanı geldiğinde portakallar dondurucudan çıkarılır ve yıkanıp temizlenilir ve 10 dakika kadar oda sıcaklığında bekletilir. Daha sonra portakalların kabukları güzelce soyulur ve beyaz kısım kalmayacak şekilde temizlenir. Temizlenmiş portakallar ve kabukları doğranarak içine şeker konur ve un gibi oluncaya kadar robotta çekilir. Ardından bu parçalar büyük bir kaba boşaltılarak üzerine 5 litre su ve limon tuzu eklenerek karıştırılır. Şeker ve limon tuzunun erimesi için 10 dakika bekletilir. Şeker ve tuz iyice eridikten sonra ince delikli süzgeçten geçirilerek portakal suyu kaplara boşaltılır.
  • Bu yöntemle hazırlanan portakal suyu buzdolabında uzun süre saklanabilir ve ilk günkü tazeliğinde uzun süre saklanabilmektedir.
x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 66842

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Diş Macununun Kullanım Alanları

Diş Macununun Kullanım Alanları

Diş macunu aslında sadece dişleri temizlemek ve beyazlatmak için kullanılan bir ürün değildir. Diş macununu kullanarak çok farklı alarda fark yaratabilirsiniz. Peki diş macunu diş dışında nerelerde kullanılır. DİŞ MACUNUNUN KULLANIM A...

Kolay Nar Ayıklama Yöntemleri

Kolay Nar Ayıklama Yöntemleri

Yıllardır nar ayıklamak kadınların korkulu rüyasıdır. Nar ayıklamak zor ve zahmetli bir iştir. Üstüne üstlük elleri boya ve üzerinize sıçrayarak giysileri leke yapar. Size nar ayıklamanın püf noktasını vereceğiz. böylece nar ayıklamak ar...

Bez Pabuçların Temizlenmesi Sorun Oluyor İse

Bez Pabuçların Temizlenmesi Sorun Oluyor İse

Bez Pabuçların Temizlenmesi Sorun Oluyor İse Bez pabuçların temizlenmesi sorun oluyor ise pabuçları bir yastık kılıfının içerisine koyun.Kılıfın ağzını kapayın ve çamaşır makinasında yıkayın.Yeni gibi olacaklardır.

Kimyasal Madde Olmadan Temizlik Nasıl Yapılır?

Kimyasal Madde Olmadan Temizlik Nasıl Yapılır?

Kimyasal Madde Olmadan Temizlik Nasıl Yapılır? Evinizde temizlik için birçok kimyasal madde kullanıyorsunuz. Bu kimyasalların yerine doğal temizleyicileri tercih edenlerdenseniz o zaman size farklı önerilerimiz olacak. Hepsi kullanışlı,...

İnatçı Kavanoz Kapakları Nasıl Kolay Açılır?

İnatçı Kavanoz Kapakları Nasıl Kolay Açılır?

Satın aldığınız bir yiyecek kavanoz içindeyse eve geldiğinizde mücadele başlıyor demektir. Vakumlanmış kavanoz kapaklarını açmak kadınların korkulu rüyasıdır. Bunun için genellikle evdeki erkeklerden yardım istenir. Veya sert bir aletle ...

Ponza Taşının Farklı Kullanım Alanları

Ponza Taşının Farklı Kullanım Alanları

Sıcak lav su ile karıştığından sertleşir ve ponza taşı oluşur. Ponza taşları nazikçe cildi çizmeden ölü derileri uzaklaştırır ve yumuşaklık verir. Ponza taşını genellikle topuklarımız ve dirseklerimiz için kullanıyoruz. Oysa kullanabilec...

Halı Üzerindeki İzleri Kaydetmek İçin

Halı Üzerindeki İzleri Kaydetmek İçin

Mobilyaların yerlerini değiştirdiğinizde halıların üzerinde iz bırakır.Bu izleri yok etmek için izlerin üzerine bir parça buz koyun ve erimesini bekleyin.Daha sonra üzerinde elektrik süpürgesini gezdirin.İzden eser kalmadığını göreceksiniz.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.692)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...