• notifications1
  • menü

Bugün : 20 Nisan 2021 Salı

Ev temizliğinin belki de en zor bölümlerinden biri olan halı temizliği genellikle evde değil halı yıkamacılarda yapılmaktadır. Leke oluştuğu anda müdahale etmek elbette çok önemlidir. Lekelere göre bu müdahaleler değişmektedir. Bu sebeple bazı püf noktaları vardır.

Zor lekelerin çıkarılması hanımların çok zorlandığı meselelerden bir tanesidir. Aman leke olmasın diye yeni aldığı ev eşyalarının üzerini kapatan hanımlar özellikle halılarda leke olmasın diye ya devamlı örtü kullanırlar ya da koyu renk leke belli etmeyen halılar tercih ederler.

 

Zor Çıkan Lekeler

Zor çıkan lekeler temizlik yapanların en korktuğu şeylerden biridir. Teknolojinin gelişmesiyle gelişen deterjan sektörü sayesinde çoğu leke çıkarılabilmektedir. Fakat çıkarılamayan lekelerde mevcuttur. Bu lekeleri çıkarmak için hanımlar türlü türlü yollar denerler.

Vişne lekesi, çikolata lekesi, şarap lekesi, oje lekesi, fondöten lekesi, yağ lekesi gibi lekeler zor çıkan hatta çıkmayan lekeler arasında yer almaktadır.

Bunun dışında kola, çimen, ruj, nar gibi lekelerde zor çıkan lekeler arasında yer almaktadır. Hanımlar bu lekelerle başa çıkmak için bazı doğal yöntemlere başvurmaktadırlar.

 

Lekelerle Savaşan Doğal Yöntemler

Öncelikle leke olan bir halıya müdahale edebiliyorsanız hemen o an müdahale etmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Erken müdahale ettiğiniz kıyafetinizi lekeden arındırmanız sizin için çok daha kolay olacaktır.

 

Yağlı Kıyafetlerinize Tuz Basın

Eğer bir yemekte veya başka zamanda halınıza yağlı bir yemek ya da yağın direkt kendisi döküldüyse yapmanız gereken yağın üzerine tuz dökmek ve o bölgeyi güzelce ovalamaktır. Bu sayede halınızda yağ lekesi kalmamasını sağlayabilirsiniz ve makine ile yıkadığınızda leke çok daha kolay çıkar.

 

Lekelere Sirke

Sirke bulaşık makinesine de deterjan niyetine koyulabilmektedir. Bunun sebebi sirkenin arındırıcı ve temizleyici bir yanının olmasıdır. Lekeleri çıkarmada da son derece etkili olan sirke zor çıkan lekelerde kullanıldığında çok iyi sonuç elde etmenizi sağlayacaktır.

Ter lekesi en inatçı lekelerden bir tanesidir. Özellikle koltukaltı bölgesinde sarı bir leke bırakan ter çok kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Sirke ter lekelerinin hafiflemesine yardımcı olur ve daha normal bir görüntü elde edilmesini sağlar.

 

Güneş Işığının Leke Çıkarıcı Etkisi

Teknolojinin bugün ki gibi gelişmediği eski yıllarda deterjanlar bu denli kullanılmıyorken insanlar lekelerini çıkartmak için güneş ışığına başvururlarmış. Eğer sizin de baş edemediğiniz bir lekeniz varsa halınızı güneşe koyup bir süre bekledikten sonra lekenin azaldığına tanıklık edebilirsiniz.

Özellikle çocuk olan evlerde çok büyük problem olan halı lekeleri birçok doğal yöntem ile çıkarılabilmektedir. Eğer bu doğal yöntemlerin hepsini denediyseniz ve lekenizi çıkaramadıysanız bir kuru temizlemeden veya halı temizlemeciden yardım almanızda fayda vardır. Bunun dışında eğer yeni bir halı alacaksanız tercihinizi leke tutmayanlardan yana kullanırsanız böyle bir problem yaşamazsınız.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 06571

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir?

Kireç Lekesi Nasıl Temizlenir?

Mutfak lavabolarında, duşa kabinlerde ve çaydanlıklarda oluşan kireçleri temizlemek, bayanların en zorlandığı problemlerden biridir. Özellikle Karadeniz bölgesi gibi içme suyunda, kireç oranı yüksek bölgeler, sık sık bu problem ile baş e...

Kaybolan Küçük Eşyalarınızı Kolayca Bulmak İçin

Kaybolan Küçük Eşyalarınızı Kolayca Bulmak İçin

Süpürgenin ucuna takılan tül yardımıyla küpenizi ya da başka takılarınızı kolay bulabilirsiniz.

Ev Ve İş Yerlerindeki Sineklerden Nasıl Kurtulunur?

Ev Ve İş Yerlerindeki Sineklerden Nasıl Kurtulunur?

Yaz aylarında ya da havaların ısınmasıyla beraber herkesin en büyük baş belası sinekler ortaya çıkmaya başladılar. Miniğinden irisine onlarca çeşit sinek, evlere girmek için yer kollarken siz önlem almadan duramazsınız. Çok basit önlemle...

Bardak İzinden Kurtulma

Bardak İzinden Kurtulma

Bardak İzinden Kurtulma Kağıt havluya bir iki kaşık mayonez sürüp izin üstünden geçiyorsunuz. Ardında 15 dakika beklediğinizde iz tamamen ortadan kayboluyor. Şayet kaybolmaz ise bu süreci bir kere daha tekrarlayın..

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin

Bayatlayan Ekmeklerinizi Değerlendirin Evlerde her gün düzenli alınan ekmekler, istemeden de olsa yığılma yapar ve maalesef çöpe gider. Oysa israf hem aile bütçesini sarsacak hem dinimiz açısından sakıncalı olacaktır. Evde bulunan bayat...

Eğer Ayaklarınız Çok Isınıp Şişiyorsa

Eğer Ayaklarınız Çok Isınıp Şişiyorsa

Eğer ayaklarınız çok ısınıp şişiyorsa onları saatlerce sıcak suda bekletmeyin,aksine kolonya ile ovalayın.Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir.

Zeytinyağının Kullanım Alanları

Zeytinyağının Kullanım Alanları

Zeytinyağının Kullanım Alanları Zeytinyağını sadece mutfakta yemekleriniz için kullanıyorsanız, bu yazıyı mutlaka okuyun. Çünkü zeytinyağını cildinizden mobilyalarınıza kadar birçok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saçlarınızı ca...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.760)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...