• notifications1
 • menü

Bugün : 18 Eylül 2021 Cumartesi

İçme Sularında Nitrat Tayini

 

Yöntemin Prensibi
 
Yöntem, nitratın 2-4 -fenol disülfonik asit ile reaksiyonu sonucunda sarı renkli 6 nitro 2-4 fenol disülfonik tuzu oluşturması ilkesine dayanır. Nitrat deneyi numune alınmasından hemen sonra yapılmalıdır. Eğer bu mümkün değilse örnek 0 ºC ‘de saklanır.


 
Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar

 1. Balonjoje( 250 mL, 500 mL, 1000 mL, 2000 mL)
 2. Su Banyosu
 3. Porselen Kapsül
 4. Nessler Tüpü
 5. Terazi
 6. Spektrofotometre
 7. Spektrofotometre küveti
 8. Pipet ( 1 mL, 5 mL, 25 mL)
 9. Huni
 10. Filtre kağıdı (siyah noktalı)
 11. Kullanılan Kimyasallar
 12. Derişik amonyak çözeltisi


 
12 N potasyum hidroksit çözeltisi: 336,5 g KOH 400 mL saf suda çözülerek 500 mL’lik balonjojeye aktarılır ve hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır.
 
Fenol-disülfonik asit çözeltisi: 25 g saf ve beyaz renkli fenol 150 mL derişik sülfürik asitte çözülür ve 75 mL dumanlı sülfürik asit ilave edilir. İyice çalkalananan çözelti 2 saat su banyosunda ısıtılır.
 
Alüminyum hidroksit çözeltisi:125 g potasyum veya amonyum şapı 1 L saf suda çözülür ve 60 ºC’ ye ısıtılır. 55 ml amonyak çözeltisi yavaşça eklenir ve 1 saat bekletilir. Oluşan çökelek saf su ile 5-6 kere yıkanır.
 
Stok potasyum nitrat çözeltisi: 0,721 g potasyum nitrat  bir miktar saf suda çözülerek 1 L’lik balonjojeye aktarılır. Saf su ile 1 L’ye tamamlanır. 
Bu çözeltinin 1 mL’si 0,1 mg azot içerir.
 
Standart potasyum nitrat çözeltisi
: Stok potasyum nitrat çözeltisinden 50 mL alınarak su banyosunda kuruluğa kadar ısıtılır. Kalıntının üzerine 2 mL fenol disülfonik asit çözeltisi eklenerek çözülür ve 500 mL’lik balonjojeye aktarılır. Hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır. 0,0443 mg nitrat içerir.
 
Standart gümüş nitrat çözeltisi: 4,40 g gümüş nitratbir miktar saf suda çözülerek 1 L’lik balonjojeye aktarılır. Saf su ile 1 L’ye tamamlanır. 
Bu çözeltinin 1 mL’ si 1 mg klorürü çöktürür.


  
Deneyin Yapılışı
 
Eğer numunede herhangi bir renk gözleniyorsa 150 mL numuneye 3 mL amonyum hidroksit süspansiyonu ilave edilerek iyice karıştırılır ve 2-3 dakika bekletilerek süzülür.
Süzüntüden 100 mL alınarak numunedeki klorüre denk gelecek miktarda gümüş nitrat çözeltisi eklenir. Oluşan gümüş klorür çökeleği süzülerek uzaklaştırılır. Kalan berrak çözeltinin pH’sı 7 olacak şekilde nötralize edilir. Porselen kapta kuruluğa kadar buharlaştırılır. Kalıntının üzerine 2 mL fenoldisülfonik asit ve 5-6 mL  kadar potasyum hidroksit çözeltisi eklenir. Herhangi bir çökelek oluşursa süzülerek uzaklaştırılır. 50 mL’lik nessler tüpüne koyularak hacim çizgisine kadar saf su ile tamamlanır.
 


Standart Çözelti Hazırlanması
 
Standart potasyum nitrat çözeltisinden aşağıdaki mL’lerde alınarak üzerine 2 mL fenoldisülfonik asit ve örnek için kullanılan baz kadar potasyum hidroksit çözeltisi eklenir. Saf su ile 50 mL’ye tamamlanır.
 
0,0   0,1   0,3   0,5   0,7   1,0   1,5   2,0   3,5   6,0  10,0   15,0   20,0   30,0  (mL)


 
Hesaplamalar
 
Hazırlanan standart çözeltiler 410 nm de okunarak konsantrasyon akarşı absorbans standart eğrisi oluşturulur. Bilinmeyen örneğin de bu dalga boyunda absorbansı okunarak standart eğrisinden konsantrasyonu (C) bulunur.
 
Azot (mg/L) = ( C x V )/ ml olarak alınan numune hacmi ml olarak alınan numune hacmi: Eğer renk giderme yapılmış ise numune hacmi 50-1.5 mL = 48.5 mL olunarak alınır .Eğer renk giderme yapılmamışsa bu miktar 50 mL olarak alınır.
C = Standart eğrisinden bulunan örneğin konsantrasyonu (mg/mL)
V= Örneğin seyreltildigi hacmi (50 mL)
 
Nitrat (mg/L) = Azot konsantrasyonu x 4,43

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 39464

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sakkarin Analizi - Kantitatif Yöntem

Sakkarin Analizi - Kantitatif Yöntem

Kantitatif Yöntem Yöntemin Prensibi Yöntem sakkarinin asitlendirilmiş örnek çözeltisinden dietil eter ile ekstraksiyonundan sonra fenotiazin çözeltisi ile reaksiyonu sonucu oluşan kırmızı renkli bileşiğin ksilene ekstrakte edildikt...

Asitte Çözünmeyen Kül Miktarı

Asitte Çözünmeyen Kül Miktarı

Asitte Çözünmeyen Kül Miktarı Yöntemin Prensibi Gıdalardaki toplam külün hidroklorik asit çözeltisi ile reaksiyona sokulmasından sonra geride kalan asitte çözünmeyen kül miktarının belirlenmesi ilkesine dayanır. Kullanılan Malzem...

Suda Çözünen Külde Alkalilik Belirlenmesi

Suda Çözünen Külde Alkalilik Belirlenmesi

Suda Çözünen Külde Alkalilik Belirlenmesi Yöntemin Prensibi Yöntem, suda çözünen kül deneyinden alınan süzüntünün metiloranj indikatörü kullanılarak ayarlı hidroklorik asit çözeltisi ile titrasyonu ilkesine dayanır. Kullanılan...

Baharatlarda Uçucu Olmayan Eter Ekstraktı Tayini

Baharatlarda Uçucu Olmayan Eter Ekstraktı Tayini

Baharatlarda Uçucu Olmayan Eter Ekstraktı Tayini Yöntemin Prensibi Yöntem örneğin dietil ile ekstraksiyonu sonucu uçucu kısımların uzaklaştırılması ve uçucu olmayan kalıntının kurutularak tartılması ilkesine dayanmaktadır. Kul...

Sütte Fosfataz Deneyi

Sütte Fosfataz Deneyi

Sütte Fosfataz Deneyi Yöntemin Prensibi Yöntem, sütün iyi bir şekilde pastörize edilip edilmediğini veya pastörüze süte çiğ süt katılıp katılmadığının kontrolu amaçlıdır. Aynı numuneden alınan farklı örneklere, farklı sıcaklıkta la...

Baharatlarda Uçucu Yağ Tayini

Baharatlarda Uçucu Yağ Tayini

Baharatlarda Uçucu Yağ Tayini Yöntemin Prensibi Yöntem numunededeki uçucu yağın geri soğutucu altında önce buharlaşıp sonra yoğunlaşarak ksilen içerisinde toplanması ilkesine dayanır. Kullanılan Malzemeler ve Cihazlar Uçucu ...

Sütte Laktoz Tayini

Sütte Laktoz Tayini

Sütte Laktoz Tayini Yöntemin Prensibi Süt proteinleri uzaklaştırıldıktan sonra, laktoz ile kloramin T ve potasyum iyodür arasındaki tepkimede indirgenen halojen niceliğinin titrasyonla saptanarak, laktozun dolaylı olarak hesaplanması...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.876)
 • Üyeler (16.291)

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...

Copright 2011 - 2021