• notifications1
 • menü

Bugün : 30 Temmuz 2021 Cuma

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubet Nasıl Önlenir?

Yeterince güneş ışığı alamayan, sağlıklı havalanamayan, genellikle kuzey cephelerinde görülen rutubet, keskin kokusuyla ve bıraktığı ıslaklık hissiyle kimsenin evinde tahammül edemediği bir dert olarak görülmektedir. Evdeki nem miktarının olması gerekenden fazla olması rutubeti oluşturur. Rutubet ileri derecede olursa insanda hastalık bile yapabilmektedir. Romatizmal hastalıklar en bilinenler arasındadır.  Akciğerlerde tahribata yol açan rutubet, çocuklarda bronşit olarak seyir eder. Gece uykuları düzensiz ve horlama şikâyetleri rutubetli evlerde sıkça görülür.

Rutubet olan evde genellikle eşyalar kokar ve çürür evde ağır bir koku hâkimdir. Özellikle binaların üst katlarında oturanlarda ve ilk giriş katında oturanlarda rutubete daha sık rastlanır. Duvarlar ve camlar ıslak, tavanlar kararmış olabilir.

 

Rutubet Nasıl Önlenir?                      

Rutubeti önlemek için ev ısısının eşit dağıtılması ilk yapılması gereken tedbirler arasında gelmektedir. Rutubet genellikle evin en soğuk odalarında, karanlıkta kalan ve apartman boşluğuna camı açılan odalarda görülür. Fazladan cam altına çekilecek bir petek ile rutubetin önüne geçirmek mümkün olabilir. Evlerin dış cephelerinin eski ve yalıtımsız olması da rutubete davetiye çıkarmaktadır. Ev içinden geçen su boruları var ise onlarında tadilatlari yapılmalı, ev içine nem verebilecek herşey dikkate alınmalıdır.

Eşyaların arasına naftalin koymak başka bir alternatiftir fakat unutulmamalıdır ki naftalin bir kimyasaldır ve naftalinin cilde temas etmesi ve kokusunun solunması ciddi derecede rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Rutubetli alanın kazınıp rutubet için özel olarak üretilmiş olan boyalar bir diğer kurtuluştur. Sorunun kökten çözümünü sağlamasa da bir müddet rutubet derdinden kurtarır.

Evin içinde kesinlikle çamaşır kurutulmaması gerekmektedir. Eve aşırı derecede nem verir ve rutubetin artmasına neden olur.

 

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubetli evlerde nemli kokudan dolap içleri en çok nasibini almıştır. Sürekli açık bırakılmayan dolaplar, kapıları açıldığında keskin ve pis bir kokuyla karşılar insanı. Temiz kıyafetler giyilemeyecek kadar kötü koymaktadır.

 

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusunu Geçirmek İçin

 • Sirke antiseptik özelliktedir. Kötü ve kalıcı kokuları giderilmesinde sirke eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde de temizlik denildiğinde akla sirkenin mucizeleri gelmektedir. Dolap içlerini ve kapaklarını sirke ile ovmak suretiyle iyice temizliğinin sağlanması hem kötü kokunun gitmesine hemde mantar ve bakteri gibi nem yüzünden oluşmuş olan gözle görülmeyen bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır.
 • Çamaşırları iyice kuruduklarından emin olduktan sonra dolaba yerleştirilmesi gerekmektedir.
 • Rutubet kokusu sinmiş kıyafetleri balkonda hava alacak şekilde asmak kokunun bir nebze de olsa azalmasına neden olur.
 • Çamaşırları ütülerken suyuna ütü suları ya da evlerde kullanılan çamaşır yumuşatıcıları kullanılabilir.
 • Dolap içlerine kokulu sabunlar konulabilir. Rutubet kokusunun ağır kokusunu biraz da olsa azaltır.
 • Dolap kapaklarını günde birkaç kez açıp eşyaların havalanmaları sağlanmalıdır.

 

Bu ve bunun gibi önlemler ile rutubetin kıyafetlerdeki etkisi azaltılabilir fakat evdeki nem kaynağı kurutulmadıkça rutubet çözümüne kesin sonuç almak mümkün değildir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 01663

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kuru Fasülye Pişirirken

Kuru Fasülye Pişirirken

Kuru fasülye pişirirken lezzetle yiyeceğiniz kuru fasulyelerin tanelerinin dağılmadan ve ezilmeden pişmesini istiyorsanız, tuzu, salçayı ya da domatesleri, fasulyeler yarı piştikten sonra ekleyin.

Şifrelerinizin Hacklenmesini Istemiyorsanız

Şifrelerinizin Hacklenmesini Istemiyorsanız

Özellikle banka hesaplarınız ve sosyal medya hesaplarınızın hacklenip kişisel bilgilerinize ulaşılmasını istemiyorsanız kesinlikle özel karakterli harf ya da harfler kullanınız.

Su Isıtıcısı İçerisindeki Kirecin Limonla Temizlenmesi

Su Isıtıcısı İçerisindeki Kirecin Limonla Temizlenmesi

Su Isıtıcısı İçerisindeki Kirecin Limonla Temizlenmesi Sularımızdaki fazla kireçten en çok etkilenenler genelde elektrikli su ısıtıcılarımız, yani kettlelar. Biz bundan ne kadar etkileniyoruz maalesef bir fikrimiz yok. Ancak zaman içeri...

Derin Dondurucuya Hangi Sebzeler Saklanır?

Derin Dondurucuya Hangi Sebzeler Saklanır?

Mevsimine göre yetişen bazı sebze ve meyveler mevsimi dışında da lazım olabiliyor. Kadınların haneyi düşünerek yazın fazla fazla aldığı, derin dondurucuya attığı sebzeler kışın içimizi ısıtabiliyor. Genellikle bezelyelerin, barbunyaların...

İnatçı Kavanoz Kapakları Nasıl Kolay Açılır?

İnatçı Kavanoz Kapakları Nasıl Kolay Açılır?

Satın aldığınız bir yiyecek kavanoz içindeyse eve geldiğinizde mücadele başlıyor demektir. Vakumlanmış kavanoz kapaklarını açmak kadınların korkulu rüyasıdır. Bunun için genellikle evdeki erkeklerden yardım istenir. Veya sert bir aletle ...

Votkanın Kullanabileceği Farklı Alanlar

Votkanın Kullanabileceği Farklı Alanlar

Vokta deyince aklımıza hemen içki olarak geliyor. Oysa ki, votkayı evinizde çok farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Bunun için evinizde votka bulundurmanızda fayda var. Tabi, pahallı bir vokta yerine ucuz bir marka seçebilirsiniz. ...

Mermerdeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermerdeki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Mermerdeki Lekeler Nasıl Çıkarılır? Mermer son derece dayanıklı bir malzeme olduğundan ve şık da göründüğünden ev dekorasyonlarında sık sık kullanılır. Mutfak tezgâhı, zemin kaplama gibi birçok alan kullanılabilir. Dekorasyona zenginlik...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.876)
 • Üyeler (16.031)

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...

Copright 2011 - 2021