• notifications1
  • menü

Bugün : 20 Nisan 2021 Salı

Zirai Teknik Terimler Sözlüğü

Resim Yok

Preditör : Bir konukçuya bağlı olmayıp hayatları boyunca birden fazla konukçu üzerinde beslenen ve konukçularının arayarak bulan canlılardır.

Resim Yok

Preparat : Kimyasal mücadelede kullanılan tarımsal ilaçlar, etkili madde ve dolgu maddelerinden oluşan bir özel karışım halindedir. Bu hazır durumdaki ilaçlara preparat denir..

Resim Yok

Rezidü (kalıntı) : Kullanılan ilacın belirli süre sonra kullanıldığı yüzeyde (ortamda) kalan miktarıdır. özellikle insan ve çevre sağlığı bakımından önemli olup, ppm ile ifade edilir.

Resim Yok

Rototiller : Tohum yatağı hazırlamak ve anız bozma işlemlerinde çok amaçlı olarak kullanılabilen toprak işleme makinası.

Resim Yok

Sarı kıvrım : Tohumun çimlenmesinde toprak yüzeyine çıkmasını etkileyen olumsuz şartlar bulunmaktadır.işte bu olumsuz şartların etkisiyle çimlenen taohum toprak altında kalarak kıvrılır. buna sarı kıvrım olayı denir. sarı kıvrıma sert tabaka,kaymak tab...

Resim Yok

Seleksiyon : Bir karakter yönünden populasyon ortalamasından üstün oldugu tahmini edilen bireylere döl verme şansı tanımaktır yani damızlık olacak hayvanların seçimidir.

Resim Yok

Self pruning : Bodur bitkilerde bodurluğun kontrol edilmesi

Resim Yok

Senecence : Bitkide yaşlanma anlamına gelmektedir.

Resim Yok

Sentetik kompost : Kompost yapımında at gübresinin kullanılmadığı tamamen bitkisel artıklardan oluşan komposttur.

Resim Yok

Sinerjizm : Birlikte uygulandıkları zaman ayrı ayrı uygulanmalarından daha fazla biyolojik etkinlik sağlayan iki bileşiğin meydana getirdiği müşterek etkiye denir.

Sayfalar (13 - 11) [««] [«] 1 2 3 4 ... 7 8 9 10 11 12 13 [»] [»»]
KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.762)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...