• notifications1
  • menü

Bugün : 20 Nisan 2021 Salı

Genetik Terimler Sözlüğü

Resim Yok

Tümör : Anormal doku büyümesi

Resim Yok

Tümör Bastırıcı Gen : Normalde sınırsız hücre büyümesini kontrol eden genler. Genin her iki kopyası değiştiğinde hücresel transformasyon oluşur. Mesela P53 geni reting blastoma geni ve willm tümör geni böyledir.

Resim Yok

Türleşme : Zamanla bir türün farklı türlere dönüşmesi olması (anagenesis) ya da zamanla bir dura iki ya da daha fazla türe ayrılması olması (cladogenesis)

Resim Yok

Ubiguitin : Yirmialtı asıno asitlik piptit olup protosom ile parçalanacak proteinlere eklenen yapı.

Resim Yok

Uninemik Kromozom : Bir çift sarmaldan ibaret kromozom.

Resim Yok

Uydu DNA : Satellik DNA adıylada bilinen bu yapılar oldukça sık biçimde tekrarlanan (DNA) diziliş sıraları olup başlıca sentromer bölgesinde yer alırlar. Uydu DNA diğer hücre (DNA) sına nazaran daha farklı canlı yoğunluğa sahiptir.

Resim Yok

Uyum Katsayısı : Gözlenen çift krosingover sayısının iki ayrı yerdeki parça değişiminin bağımsızlığı varsayımına göre beklenen çift krosingover sayısına bölümü ile elde edilen katsayıdır.

Resim Yok

Uzatma Faktörleri : (EF-Ts), (EF-Tu) (EF-G) sembolleri ile ifade edilen proteinler prokaryotlardaki ribozomdaki transtasyon sürecinde uygun uzatmalar için gerekli proteinleri ifade eder. Eukaryotlardaki (eEF1) ve (eEF2) adlı oluşumlarına denk gelir.

Resim Yok

Uzatma Kompleksi : Basal transcripsiyonun aktif olarak yürüten (RNA) polimerazı II nin bir formu.

Resim Yok

Üç Noktalı Melez : Üç lokus içeren melezleme

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.762)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...