• notifications1
 • menü

Bugün : 6 Ağustos 2021 Cuma

DEMİR SÜLFAT Halk dilinde 'Karaboya, Saçıkara, Saçıkıvrız, Şıbılık' olarak adlandırılan ve demir noksanlıklarının giderilmesinde en çok kullanılan demirli gübre Demir Sülfattır. Toprakta hemen hemen her zaman demir vardır fakat bitkilerin alamayacağı formda olabilir. Demir yıkanmayla kaybolur ve toprağın alt tabakalarında tutunurlar. Bu nedenle Demir Sülfat gübresinin toprağa takviye edilmesi ile topraktaki demir eksikliği giderilir. Bu şekilde Demir Sülfat kullanımıyla bitkilerin kolaylıkla demir eksikliğini giderebileceği bir toprak formu oluşturmak mümkündür.

 

Demir Sülfat bünyesinde %17-20 arasında demir içermektedir. Ayrıca bitkinin gelişmesi için mutlaka gerekli olan Kükürt, Çinko, Bakır ve Mangan gibi diğer besin maddelerini de bünyesinde bulundurulmaktadır. Demir Sülfat açık mavi yeşil renkte kristal yapılı inorganik bir gübredir.

 

 

 Demir Sülfat Neden Kullanılmalıdır?

 • Demir Sülfat'ın piyasada diğer gübre çeşitlerine göre çok daha ucuz olarak temin edilebilir olması.
 • Bitki gelişmesi için mutlaka gerekli olan Demir, Kükürt, Çinko, Bakır ve Mangan gibi elementsel besin maddelerini içinde bulundurması
 • Uygulandığı alanlarda uygun şartlarda hemen eriyerek bitkiler tarafından kolayca alınması. Bitkilere yeşil rengi veren ve fotosentez (bitkinin besin yapması) olayının gerçekleştiği klorofil pigmentinin yapısında rol alması
 • Kullanıldığı bitkilerin daha canlı ve dirençli olması sağlar. Bitkilerin çiçek açmasında, meyve tutmasında, büyüme ve renk oluşumlarında fizyolojik olumlu etkiler yapması.
 • Bütün bitkilerde erken olgunlaşmasını hasattan sonra da nakliye ve depolama sırasında dayanıklılığın artması Demir Sülfatın direk toprağa verildiği gibi çözelti formunda da yapraklara püskürtülerek uygulanabilir olması.

 

 Demir Sülfat Kullanıldığı Alanlar

 • Her türlü meyve ve sebze bahçelerinde
 • Arpa ve Buğday üretiminde
 • Pamuk, Mısır, Çeltik ve Ayçiçeği yetiştiriciliğinde
 • Çiçekte ve süs bitkisi seralarında
 • Kavun, Karpuz ve Salatalık yetiştiriciliğinde
 • Çilek ve Muz yetiştiriciliğinde
 • Bağa(asma) yetiştiriciliğinde
 • Park, bahçe düzenleme alanlarında ve çim sahalarında

 

 Demir Sülfat Faydaları

 • Bitkilerde fotosentez için gerekli olan klorofil pigmentinin artmasını hızlandırarak bitkinin daima yeşil ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Bitkilerde optimum büyümeyi ve gelişmeyi sağlar.
 • Bitkilerde büyümeyi hızlandırır.
 • Hastalık ve karşı bitkilerde dirençli olmasını sağlar.
 • Çiçek meyve ve salkım silkmelerini önler ve döl tutumunu arttırır.
 • Toprakta ve bitkide mantar  ve diğer hastalıkların oluşmasını önleyici bir etki yapar.

 

 Demir Sülfat Kullanım Şekli

Demir sülfat yılda bir defa kullanılmalıdır ve fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.

Uygulama dozu olarak tarla topraklarında noksanlık derecesine ve bitkinin çeşit durumuna göre dönüme 50 kg kullanılması uygundur.

Yetişkin meyve ağaçlarında tam verim çağında ağaç başına ağaç yaşına göre 500 gr ila 2 kg demir sülfat verilebilir. Meyve ağaçlarının gübrelenmesi ağaç tacı altında açılarak çukurlara gömülerek veya çapa ile toprağa karıştırılarak yapılır.

 

DEMİR SÜLFATIN TOĞRAĞA UYGULAMA YÖNTEMLERİ

1-    Sarılık görülen bireysel ağaç uygulamalrında ve küçük mekanlarda sonbaharda ya da erken ilkbaharda toprak uygulamaları yapılabilir.

2-    Büyük alanlarda bütün bir alana kükürt-demir sülfat uygulamaları yapmak pratikbir metod değildir ayrıca arzu da edilmez, bunun yerine klorozdanetkilenen ağaç iz düşümüne ( ağaç tacının dış kenarlarına ) 2.5-5 cm çapına birbirlerinden 45-60 cm aralıklarla 30-45 cm derinliğinde delikler açarak uygulama yapılmalıdır. Her deliğe 10 cm'lik toprak yüzeyine demir sülfat-kükürt karışımı doldurulmalıdır.

3-    Büyük ağaçlar için 3-4, küçük ağaçlar için 1-2 daire şeklinde uygulanabilir. Tablo 4 te ağacın büyüklüğüne göre ne kadar delik açılacağı ve ne kadar karışım konacağı belirtilmektedir.

4-     Sıra halindeki küçük çalı tipi ağaç ve ağaççıklarda aynı miktarda demir sülfat ve elementel kükürt karışımı kullanılarak uygulama yapılabilir. Bunun için 10 cm derinliğinde bitkilerin gövdesinden 25-60 uzaklıkta şerit halindee toprak kazılır ve kazılan yere demir sülfat+kükürt  karışımıdökülür ve kazılan yer toprakla kapatılır.

Toprağa uygulandıklarında meyve bahçelerinde ağaç  büyüklüğüne göre ağaç başına 70-150 gr yetebilmektedir. Bununla beraber şiddetli noksanlık durumunda bu oran 500 gr'a kadar çıkarılabilir. Bağlarda ise asma başına 10-50 gr yeterlidir.  Çok fazla demir verilmişse koyulaşmış yapraklar görülebilir. Bu durum kalıcı zararlara nadiren sebep olmaktadır. Siyahlaşmış yapraklar uygulamadan hemen sonra düşecektir ve yerine çıkan yapraklar genellikle koyu yeşil ve sağlıklıdırlar.

 

ARITMA PROSESLERİNDE DEMİR SÜLFAT KULLANIMI

Arıtma proselerinin kimyasal reaksiyonlarının en önemli parçası olan koagülasyon (çöktürme öncesi) aşamasında en yaygın kullanılan iki kimyasaldan biri Demir Sülfattır. Demir Sülfat ülkemide sanayi işlemleri sayesinde kolayca ulaşılabilecek bir kimyasaldır. En önemli özelliği geniş pH aralığında çalışmadır. Demir Sülfat atık suyun niteliklerine dayalı olması haricinde 5-10 pH aralığında yüksek verim vermektedir.

 

Ülkemizde deşarj edilem atıksuların niteliğine bağlı olarak, atık suların %85'inde demir sülfat ile verimli sonuçlar elde edilir. Arıtma tesislerinin koagülasyon ünitelerinde koagülant madde olarak kullanılmaltadir. Alüminyum Sülfattan daha geniş pH aralığında etkili olması ile tercih edilmektedir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Gulas

(1 yıl önce)

Demirsulfat, 4 yillik, kullanilmasi zararli olurmu?

Arafa Karaçelebi

(1 yıl önce)

Herhangi bir sorun olmaz.

Elif

(1 yıl önce)

Merhaba,
Çimde ki yosun için Demir sülfat uygulaması nasıl olmalıdır? 100m2 alana ne kadar kullanılır ve uygulama şekli karışımı nasıl olmalıdır?

Admin

(1 yıl önce)

Olmaz efendim. Toz gruplarda nem almadıkça oksitlenmedikçe sıkıntı olacağını sanmıyorum. Zaten topraktan vereceksiniz her hangi bir sorun olacağını sanmıyorum.

Asi 38

(1 yıl önce)

700 metre kare bi bahçe yi Salma şu ile sulama yapıyorum burada demir sulfat i nasıl kullana bilirim

Fırtına

(1 yıl önce)

Demir sülfatı su da eritip damlama dan verebilir iyiz dönümde kaç kg verilebilir ve her mevsim uygulanır mı

Reyyan

(1 yıl önce)

Reyyan

Kaan

(8 ay önce )

Merhaba Kütahya Kimya'nın demir sülfatı hakkında ne düşünüyorsunuz ? http://www.kutahyakimya.com.tr/demir-sulfat/

Esnay Öz

(8 ay önce )

15 yıllık zeytin ağacına demir sülfat ne kadar ağacın alacaklarına atabilirim

Sorhocam

(8 ay önce )

Demir sülfat yılda bir veya 2 defa kullanılmalıdır ve fazla kullanımdan kaçınılmalıdır.  Uygulama dozu olarak tarla topraklarında noksanlık derecesine ve bitkinin çeşit durumuna göre 1 dekar için 50 kg kullanılması uygundur. Yetişkin meyve ağaçlarında tam verim çağında ağaç başına ağaç yaşına göre 400 gr ila 2 kg demir sülfat verilebilir. Meyve ağaçlarının gübrelenmesi ağaç tacı altında açılarak çukurlara gömülerek veya çapa ile toprağa karıştırılarak yapılır.

Esnay Öz

(8 ay önce )

Çok teşekkür ederim

Koca 45

(8 ay önce )

1 yasinda zeytine şu an kullanilirmi

Sorhocam

(8 ay önce )

Kullanılır efendim.

Hüseyin

(6 ay önce )

ÇAKŞİR KÖKÜ BİTKİSİNE TAŞ KARA BOYA KAYNATILARAK AŞİ YAPILIRMI

Solmaz Zereykaya

(6 ay önce )

Merhaba kök boya malzemesi ararken sizi buldum.demir sülfat kulkanmamı önerdi yabancı site çok lazım değil sıvı olarak temin edebilirmiyim

Yasmin

(6 ay önce )

hamile kisi basur tedavisi olarak demir sulfati kullanabilirmi

Mkbiyik

(5 ay önce )

30 yaşında zeytin için ağaç başına ne kadar atmalıyım

Mehmet

(4 ay önce )

60 adet leylandi ağacında güneşin geldigiy taraflarda sararma var demir sülfat yesillenmesi için faydası olur mu

Mehmet006

(4 ay önce )

60 adet leylandim var şuan Mart ayı biraz sasarma var demir sülfati şuan mi atmaliyim daha sonraki aylardami acaba.saygilar.

Çeşmeli

(3 ay önce )

20 yaşındaki limon bahçesine damlamadan ne kadar demir sülfat vermeliyim.

Yener

(3 ay önce )

5 yaş ceviz ağaçlarına , ağaç başına ne kadar verilmesi gerekir.mayis ayında versem ölümü?

Zerrin

(2 ay önce )

Sebze bahcesinede atıklara nasıl ne ölçüde verebilirim.Salatalık yaprakları sarardı.Henuz meyve yok.ne ölçüde nasıl verebilirim

Güvenlik Kodu : 66744

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Kalsiyum Amonyum Nitrat Gübresi

Kalsiyum Amonyum Nitrat Gübresi

Kalsiyum Amonyum Nitrat Gübresi Ürün İçeriği %26 Azot (N) %13 Amonyum Azotu (NH4-N) %13 Nitrat Azotu (NO3-N) Dünyada en çok kullanılan azotlu gübrelerin başında gelen Kalsiyum Amonyum Nitrat (CAN) gübresi bünyesinde %13 amonyum...

Gübre Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gübre Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gübre Kullanımı Nasıl Olmalıdır? En doğru gübre kullanımı toprak veya yaprak analizine dayalı gübre kullanımıdır. Toprak veya yaprak örneklerinin analizi sonucu analiz yapan laboratuvarca kullanılması gereken gübre cinsi ve kullanım mik...

Vermikompostun Gübresinin Kullanım Alanları

Vermikompostun Gübresinin Kullanım Alanları

VERMİKOMPOST Vermikompost çok sayıdaki tarım bitkisinde verim artışı sağladığı için mükemmel bir organik gübre” olarak tanımlanmıştır. Vermikompostun sıra dışı pozitif etkisinin ortaya çıkışında makro ve mikro besin içeriğinin yük...

Solucan Gübresi

Solucan Gübresi

Solucan gübresi (Vermikompost) ; Amerika, Avrupa ülkeleri ve dünyanın tarımda gelişmiş birçok ülkesinde yaklaşık 50 yıldır, tarım işletmeleri tarafından üretilip, kullanılan ve piyasaya sunulan eşsiz bir üründür. Solucan gübresi, Kırmızı...

Bitki Gübreleme Mangan (Mn)

Bitki Gübreleme Mangan (Mn)

Bitki Gübreleme Mangan (Mn) MANGAN (Mn) Özellikle yüksek pH lı ve kireç içeriği yüksek topraklarda, bitkide mangan noksanlığını gidermek için yaprak uygulaması daha iyi sunuçlar verir. Mangan bitkide mobil olmadığı için 2-3 uygulama b...

Makro Besin Elementleri

Makro Besin Elementleri

MAKRO BESİN ELEMENTLERİ AZOT Azot, bitkilerde yaprak ve gövde oluşumunu teşvik eder. Bitki bünyesindeki önemli fizyolojik fonksiyonları, ürün miktarını ve ürün kalitesini etkiler. Bitkilerde proteinin ana maddesi olup güneş enerjisi...

Fosforlu Gübreler

Fosforlu Gübreler

FOSFORLU GÜBRELER Bitki büyümesinde mutlak gerekli gübrelerden birisi de fosforlu gübrelerdir, halk arasında taban gübresi” olarak da bilinir. Fosfor olmadan bitkide hücre çoğalması ve büyüme olmaz. Yeni köklerin, çiçek ve çiçek ...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.876)
 • Üyeler (16.054)

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...

Copright 2011 - 2021