• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2021 Cuma

Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak beslenme açısından çok değerli olmakla birlikte , bileşiminde okzalik asit ile fazla azotlu gübreleme sonucu nitrit ve nitrat birikimi çok olduğu için bazen zehirlenmelere sebep olabilir.Bu nedenle hasat zamanı geçmiş , hasattan sonra çok beklemiş ve pişirildikten sonra beklemiş ıspanakların yenmesi doğru değildir.Beslenme ve sağlık bakımından sayısız faydaları vardır.Hatta ıspanağın şeker hastalığı ile şişmanlık gibi şikayet ve hastalıklara iyi geldiği de bilinmektedir.

Ispanak Yetiştiriciliği

İKLİM

Ispanak serin iklim sebzesidir.Sıcak ve kurağı sevmez.15-20 derecelik sıcaklıklar idealdir.Bol ürün için yetiştirme  dönemi  iyi ayarlanmalıdır.Kışı sert geçen yerlerde,erken ekilen ıspanaklar,geç ekilenlere göre daha çok zarar görür.

 

ERKEK VE DİŞİ BİTKİLER AYRI

Ispanaklarda 3 farklı tip çiçek yapısına rastlanmasına rağmen , kültür çeşitlerinin büyük çoğunluğu 2 evciklidir.Yani erkek ve dişi çiçeğe sahip bitkiler ayrı ayrıdır.Erkek çiçekler dişi çiçeklerden çok daha erken görülmektedir.Bu bitkiler gelişimlerini daha çabuk tamamlayarak yaprakları sarardığından üreticiler erkek çiçekli ıspanakları makbul saymazlar.

 

FARKLI YAPRAK TİPLERİ VARDIR.

Ispanak çeşitlerinde yaprak yeşil , renk ve kalınlıkları farklılıklar gösterir.Üreticiler çeşit seçiminde;Pazar istekleri ve toprak özellikleri gibi farklılıkları göz önünde bulundurulmalıdır.Ispanak tohumları da dikenli ve dikensiz olabilmektedir.Kültür çeşitlerinin çoğu dikensiz tohumdur.

 

HUMUSLU TOPRAK

Ispanak toprak isteği bakımından çok ağır olmamak şartıyla pek seçici değildir.Ancak ıspanak tarımı  için en iyi topraklar killi-tınlı ve humusça zengin olanlardır.Toprak PH ‘sı 6,5-7,5 olmalıdır.Asitli topraklarda verim oldukça düşer.

 

ÜRETİM

Ispanak; ilkbahar ekimi-ilkbahar hasadı;sonbahar ekimi-sonbahar hasadı, sonbahar ekimi-ilkbahar hasadı olmak üzere üç değişik zamanda yetiştirilebilir.Avrupa ve Amerika da yıl boyunca hasat yapılmasını sağlayan ekim sistemleri ve bu sistemlere uygun çeşitler geliştirilmiştir.Ülkemizde, Pazar bulma imkanı  daha çok kış aylarında fazladır.

 

TOPRAK HAZIRLIĞI

Ekim yapılacak tarla önceden bir-iki defa işlenir.Tırmıkla düzeltilir veya traktörün arka tekerleklerine karık pulluğu takılarak 1.10 m genişliğinde uzun masuralar hazırlanır.Ispanak düze serpme usulü veya büyük işletmelerde mibzerle,sıraya ekilir.

 

EKİM MESAFESİ

Sıraya ekimde, sıralar arası 20-25 cm, çimlenmeden sonra sıra üzeri mesafe seyreltme ile 10 cm’ye ayarlanır.Mibzerle ekimde sıra arası 35 cm’ye kadar çıkar.Tohumların ekim derinliği 3-4 cm olmalıdır.Çünkü bu bir bakıma toprak rutubetinin  de garantisidir ve hafif topraklarda daha da önem kazanır.Dönüme 1-2 kg arasında tohum ekilebilir.Mibzerle ekimde 0.7-1 kg , serpmede ise 1-2 kg tohum atılır.

 

AŞIRI AZOTLU GÜBRE VERME

Gübrelemenin toprak tahliline göre yapılması doğrudur ve azotlu gübreleme önemlidir. Ispanaklar özellikle sonbahar ve ilkbahar ekilip, hemen hasat edildiğinden fazla miktarda azotlu gübre verilirse; azot bitki içinde değişmeden birikmekte ve insan sağlığı açısından zararlı olmaktadır. Önerilen gübreleme programı yetiştirme programının  başında  verilmeli, hasadı yaklaşmış ıspanaklara gübre vermekten kaçınılmalıdır.

 

GÜBRE UYGULAMASI

Ispanak gübrelemesi toprak tahlili sonucu önerilen gübreleme programına göre yapılmalıdır.Azot,amonyum nitrat olarak uygulanmalıdır.Fosfat toprak işlemesi sırasında , diğerleri ekimle birlikte verilmelidir.

 

BAKIM İŞLEMLERİ

Tohum ekiminden 15-20 gün sonra bitkiler toprak yüzüne çıkar. Birinci çapada seyreltme yapılır.yağış durumuna göre sulama , çapalama , yabancı ot , hastalık ve zararlılarla mücadele normal bakım işleridir.Ispanak yağışlı ve nemli mevsimlerde yetiştirildiğinden mildiyö önemli zararlar yapabilir.Ayrıca bazı virüs hastalıları görülebilir.

 

HASAT

Hasat çeşidin  erkenci veya geçci oluşuna göre, tohum ekiminden 2- 2,5 ay sonra başlar ve 1-1,5 ay devam eder.Hasadın, soğuk bölgelerde ve geçci çeşitlerde 5-6 aya kadar uzadığı görülür.Ispanaklar ortalama olarak 8-10 yapraklı olunca hasada gelmiş demektir.

 

MAKİNELİ HASAT

Büyük işletmelerde makineli hasat daha uygundur.Makineler ıspanağı ya kökü ile çıkarır yada toprak üstü kısmını biçer.Yıkanan ve kök boğazının 1-2 cm altından kökleri kesilen ıspanaklar çuvallarla veya sandıklarla pazara sevk edilir.

 

ELLE HASAT

Küçük işletmelerde hasat  sık sık ve elle yapılır.İlk hasatta gelişenler alınır.Bu bir çeşit seyreltme yerine geçer.

 

NE KADAR ÜRÜN

Dekara verim ülkemizde 750-1200 kg’dır.Ancak , kışın, elle  kademeli hasat yaparak 3 tona kadar çıkartılabilmektedir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 57648

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sarımsak Yetiştirme Ve Gübreleme

Sarımsak Yetiştirme Ve Gübreleme

SARIMSAK YETİŞTİRME İSTEKLERİ Ilıman iklimden hoşlanan sarımsak diş halinde iken - 10° bitki halinde iken - 3 ile - 4 dereceye kadar düşük sıcaklıklara dayanıklılık gösterir. 25 derecenin üstündeki sıcaklıklar gelişmeyi yavaşlatır. ...

Örtüaltı Domates Yetiştiriciliği

Örtüaltı Domates Yetiştiriciliği

DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ Ülkemiz örtüaltı tarımında yoğun olarak yetiştirilen en önemli sebze türüdür. Ülkemiz seralarının % 50 sinde domates yetiştirilir. DOMATES UYGUN ÇEŞIT, UYGUN DÖNEM Cam ve plastik seralarda başarıl...

Domates Yetiştiriciliği

Domates Yetiştiriciliği

Domates Yetiştiriciliği Domates ülkemizde en çok üretilen ve tüketilen sebzedir. Dünyada taze olarak, yemeklerde diğer sebzelerle pişirilerek, dayanıklı domates suyu, konsantre domates suyu, turşusu, konservesi, salçası, keççabı, sosu, ...

Örtüaltı Çilek Yetiştiriciliği

Örtüaltı Çilek Yetiştiriciliği

ÖRTÜ ALTINDA ÇİLEK YETİŞTİRİCİLİĞİ Akdeniz Bölgesi erkenci çilek yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahiptir. Akdeniz kıyı şeridi erkenci çilek yetiştiriciliğine oldukça uygun olmasına karşın, genellikle açıkta yetiştiricilik yapıldığın...

Kereviz Yetiştiriciliği

Kereviz Yetiştiriciliği

KEREVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ Kereviz kök ve yaprak sapları sebze olarak değerlendirilen, tohumu için üretildiğinde 2 yıllık, sebze olarak üretildiğinde ise tek yıllık bir bitkidir. Kerevizin ekim alanı ve üretim miktarı yıldan yıla değişikli...

Örtüaltı Biber Yetiştiriciliği

Örtüaltı Biber Yetiştiriciliği

BİBER YETİŞTİRİCİLİĞİ Ülkemiz biber ekim alanı ve üretim miktarı açısından dünya ülkeleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Toplam sera sebzeciliği içinde biber yetiştiriciliğinin yapıldığı kısım yaklaşık % 15 lik alanı kapsamaktadı...

Turp Yetiştiriciliği

Turp Yetiştiriciliği

Turp Yetiştiriciliği Turp Toprak İsteği: pH nötr veya nötr’e yakın hafif bünyeli tınlı topraklarda iyi sonuç alınır. Turpların düzgün olması,tadın ve aromanın iyi gelişmesi,çatlamaların olmaması için ağır ve killi topraklarda yet...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.690)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...