• notifications1
  • menü

Bugün : 19 Eylül 2021 Pazar

Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak beslenme açısından çok değerli olmakla birlikte , bileşiminde okzalik asit ile fazla azotlu gübreleme sonucu nitrit ve nitrat birikimi çok olduğu için bazen zehirlenmelere sebep olabilir.Bu nedenle hasat zamanı geçmiş , hasattan sonra çok beklemiş ve pişirildikten sonra beklemiş ıspanakların yenmesi doğru değildir.Beslenme ve sağlık bakımından sayısız faydaları vardır.Hatta ıspanağın şeker hastalığı ile şişmanlık gibi şikayet ve hastalıklara iyi geldiği de bilinmektedir.

Ispanak Yetiştiriciliği

İKLİM

Ispanak serin iklim sebzesidir.Sıcak ve kurağı sevmez.15-20 derecelik sıcaklıklar idealdir.Bol ürün için yetiştirme  dönemi  iyi ayarlanmalıdır.Kışı sert geçen yerlerde,erken ekilen ıspanaklar,geç ekilenlere göre daha çok zarar görür.

 

ERKEK VE DİŞİ BİTKİLER AYRI

Ispanaklarda 3 farklı tip çiçek yapısına rastlanmasına rağmen , kültür çeşitlerinin büyük çoğunluğu 2 evciklidir.Yani erkek ve dişi çiçeğe sahip bitkiler ayrı ayrıdır.Erkek çiçekler dişi çiçeklerden çok daha erken görülmektedir.Bu bitkiler gelişimlerini daha çabuk tamamlayarak yaprakları sarardığından üreticiler erkek çiçekli ıspanakları makbul saymazlar.

 

FARKLI YAPRAK TİPLERİ VARDIR.

Ispanak çeşitlerinde yaprak yeşil , renk ve kalınlıkları farklılıklar gösterir.Üreticiler çeşit seçiminde;Pazar istekleri ve toprak özellikleri gibi farklılıkları göz önünde bulundurulmalıdır.Ispanak tohumları da dikenli ve dikensiz olabilmektedir.Kültür çeşitlerinin çoğu dikensiz tohumdur.

 

HUMUSLU TOPRAK

Ispanak toprak isteği bakımından çok ağır olmamak şartıyla pek seçici değildir.Ancak ıspanak tarımı  için en iyi topraklar killi-tınlı ve humusça zengin olanlardır.Toprak PH ‘sı 6,5-7,5 olmalıdır.Asitli topraklarda verim oldukça düşer.

 

ÜRETİM

Ispanak; ilkbahar ekimi-ilkbahar hasadı;sonbahar ekimi-sonbahar hasadı, sonbahar ekimi-ilkbahar hasadı olmak üzere üç değişik zamanda yetiştirilebilir.Avrupa ve Amerika da yıl boyunca hasat yapılmasını sağlayan ekim sistemleri ve bu sistemlere uygun çeşitler geliştirilmiştir.Ülkemizde, Pazar bulma imkanı  daha çok kış aylarında fazladır.

 

TOPRAK HAZIRLIĞI

Ekim yapılacak tarla önceden bir-iki defa işlenir.Tırmıkla düzeltilir veya traktörün arka tekerleklerine karık pulluğu takılarak 1.10 m genişliğinde uzun masuralar hazırlanır.Ispanak düze serpme usulü veya büyük işletmelerde mibzerle,sıraya ekilir.

 

EKİM MESAFESİ

Sıraya ekimde, sıralar arası 20-25 cm, çimlenmeden sonra sıra üzeri mesafe seyreltme ile 10 cm’ye ayarlanır.Mibzerle ekimde sıra arası 35 cm’ye kadar çıkar.Tohumların ekim derinliği 3-4 cm olmalıdır.Çünkü bu bir bakıma toprak rutubetinin  de garantisidir ve hafif topraklarda daha da önem kazanır.Dönüme 1-2 kg arasında tohum ekilebilir.Mibzerle ekimde 0.7-1 kg , serpmede ise 1-2 kg tohum atılır.

 

AŞIRI AZOTLU GÜBRE VERME

Gübrelemenin toprak tahliline göre yapılması doğrudur ve azotlu gübreleme önemlidir. Ispanaklar özellikle sonbahar ve ilkbahar ekilip, hemen hasat edildiğinden fazla miktarda azotlu gübre verilirse; azot bitki içinde değişmeden birikmekte ve insan sağlığı açısından zararlı olmaktadır. Önerilen gübreleme programı yetiştirme programının  başında  verilmeli, hasadı yaklaşmış ıspanaklara gübre vermekten kaçınılmalıdır.

 

GÜBRE UYGULAMASI

Ispanak gübrelemesi toprak tahlili sonucu önerilen gübreleme programına göre yapılmalıdır.Azot,amonyum nitrat olarak uygulanmalıdır.Fosfat toprak işlemesi sırasında , diğerleri ekimle birlikte verilmelidir.

 

BAKIM İŞLEMLERİ

Tohum ekiminden 15-20 gün sonra bitkiler toprak yüzüne çıkar. Birinci çapada seyreltme yapılır.yağış durumuna göre sulama , çapalama , yabancı ot , hastalık ve zararlılarla mücadele normal bakım işleridir.Ispanak yağışlı ve nemli mevsimlerde yetiştirildiğinden mildiyö önemli zararlar yapabilir.Ayrıca bazı virüs hastalıları görülebilir.

 

HASAT

Hasat çeşidin  erkenci veya geçci oluşuna göre, tohum ekiminden 2- 2,5 ay sonra başlar ve 1-1,5 ay devam eder.Hasadın, soğuk bölgelerde ve geçci çeşitlerde 5-6 aya kadar uzadığı görülür.Ispanaklar ortalama olarak 8-10 yapraklı olunca hasada gelmiş demektir.

 

MAKİNELİ HASAT

Büyük işletmelerde makineli hasat daha uygundur.Makineler ıspanağı ya kökü ile çıkarır yada toprak üstü kısmını biçer.Yıkanan ve kök boğazının 1-2 cm altından kökleri kesilen ıspanaklar çuvallarla veya sandıklarla pazara sevk edilir.

 

ELLE HASAT

Küçük işletmelerde hasat  sık sık ve elle yapılır.İlk hasatta gelişenler alınır.Bu bir çeşit seyreltme yerine geçer.

 

NE KADAR ÜRÜN

Dekara verim ülkemizde 750-1200 kg’dır.Ancak , kışın, elle  kademeli hasat yaparak 3 tona kadar çıkartılabilmektedir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 21019

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sarımsak Yetiştiriciliği

Sarımsak Yetiştiriciliği

SARIMSAK (Allium sativum) Alem: Bitkiler Bölüm: Kapalı tohumlular Sınıf: Bir çenekliler Takım: Asparagales Familya: Soğangiller Cins: Allium Tür: Allium sativum 1. Ekonomik Önemi, Anavatanı ve Yayılma Alanları Sarımsak ül...

Biber Yetiştiriciliği

Biber Yetiştiriciliği

Biber Yetiştiriciliği Biber mutfakların en vazgeçilmez sebzelerinden biri olup, taze ve salça halinde yemeklere renk ve tad verir. Ayrıca salata, turşu ve toz halinde bol miktarda değerlendirilir. Yeşil biber C vitamini yönünden oldukça...

Örtüaltı Hıyar Yetiştiriciliği

Örtüaltı Hıyar Yetiştiriciliği

HIYAR YETİŞTİRİCİLİĞİ Hıyar seralarda yetiştirilen en önemli sebzelerden biridir. Sera alanlarının % 18 inde hıyar üretimi yapılmaktadır. En fazla ilkbahar döneminde olmak üzere tek mahsul ve sonbahar dönemlerinde de önemli seviyed...

ÖrtüAltı Domates Tarımı

ÖrtüAltı Domates Tarımı

SERADA (ÖRTÜ ALTI) DOMATES YETİŞTİRİCİLİĞİ SERA TOPRAĞININ HAZIRLANMASI Domatesin Toprak İsteği Domates toprak bakımından pek seçici değildir. Kumlu topraklardan hafif killi topraklara kadar her tip toprakta yetiştirilmesine rağmen; en...

Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar Yetiştiriciliği

Karnabahar Yetiştiriciliği Karnabahar, çiçek ve çiçek tablası yenilen sebzeler grubundan yer almaktadır. Yapraklar lahana yapraklarına göre daha uzun, uçları daha sivridir Karnabaharda bahar tabir edilen yenilen taç kısmının büyüklüğü v...

Patlıcan Yetiştiriciliği

Patlıcan Yetiştiriciliği

Patlıcan Yetiştiriciliği Patlıcan, sıcak iklim sebzesidir, soğuklardan çok etkilenir. Yetiştirilme devresinde sıcaklık eksi 1- 2 C’ ye düştüğü zaman bitki yaşamını yitirir. Ilık iklimlerde yıllık kültür bitkisi olarak yetiştirildi...

Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak Yetiştiriciliği

Ispanak Yetiştiriciliği Ispanak beslenme açısından çok değerli olmakla birlikte , bileşiminde okzalik asit ile fazla azotlu gübreleme sonucu nitrit ve nitrat birikimi çok olduğu için bazen zehirlenmelere sebep olabilir.Bu nedenle hasat ...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.876)
  • Üyeler (16.297)

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...

Copright 2011 - 2021