• notifications1
  • menü

Bugün : 25 Haziran 2021 Cuma

Hünnap (Ziziphus zizyphus), Rhamnaceae (cehrigiller) familyasından bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan dikenli bir ağaç. Çigde ya da Ünnap da denmektedir.

Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklügündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kişim) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir. Ünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabanî olarak da bulunur.

Kuzey Afrika ve Suriye’den Hindistan'a ve Çin'e yayıldığı düşünülmektedir. Ağaç birçok iklime uyum sağlamakla birlikte, iyi meyve vermesi için sıcak yazlara ihtiyaç duymaktadır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Karadenizde ve özellikle Çoruh Vadisi Havzasında değişik türleri görülmektedir

 

Gereksinimleri

  • Çiçeklenme Aralığı: Bahar Ortası 
  • Işık Aralığı: Tam güneş
  • pH Aralığı: 5,5 - 7,5 
  • Toprak Aralığı: Tınlı
  • Su Aralığı: Normal Nemli

 

Hünnap Gübreleme
Genç bitkiler iyi kök gelişimi teşvik etmek için fazladan fosfor gerekir. Bu çanta üzerinde (ikinci sayı içinde fosfor, P, bir gübre bakın.) Etiket başına bitki için toprak veya büyüyen ilk sezonunda en az sırasında dikim sırasında doğrudur yönde önerilen miktardan uygulayın.

 

Hünnap Kurulmuş Tesisleri için Gübreleme

Kuruluş bitki gübreleme yararlanabilir. Senin manzara görsel bir envanter atın. Ağaçlar birkaç yılda döllenmiş gerekir. Manzarasında Shrubs ve diğer bitkiler yıllık döllenmiş olabilir. Bir toprak testi toprakta mevcut besin seviyeleri belirleyebilirsiniz. Bir veya daha fazla besin düşük, bir an tüm amaçlı gübre yerine belirli gerekebilir. O N, azot, yeşil yapraklı büyümeyi teşvik edecek yüksek gübreler. Toprakta Fazla azot çiçek pahasına tomurcuk gelişme bitkiler aşırı vejetatif büyüme neden olabilir. En iyisi geç büyüme sezonunda gübreleme önlemek için. Uygulamalar o zaman yapılan bir şans soğuk hava başlangıcı öncesinde sertleşmesine olmayacak gür, vejetatif büyüme zorlayabilirsiniz.


Hünnap Işık

Tam Güneş fazla 6 saat maruz kalma olarak tanımlanır sürekli, günde doğrudan güneş.


Hünnap Sulama

Normal sulama bu eşit toprak nemli tutulmalıdır anlamına gelir ve düzenli olarak sulanan, şartlar gerektirir. Büyüme sezonunda su 1 inç bir hafta gibi birçok bitki, ama su üzerinden take care. İlk iki yıl sonra bir bitki yüklendiğinde, düzenli sulama kurulması için önemlidir. Ilk yıl kritiktir. Su için haftada bir kez ve su derin, daha sık birkaç dakika su daha iyi olur.


Hünnap Dikim

Bu gereklidir senin döken çiçekli çalı budamak iki nedeni: 1 için. Az hastalığında verimli, sen artış hava akımı, eski hasarlı veya ölü odun kaldıran. 2. Hangi çiçek üretim artışları yeni büyüme gençleştirmek. 
Yaprak döken çalılar Budama 4 gruba ayrılabilir: gerektiren az budama (sadece,, veya çapraz dallar zarar hastalıklı ölü, erken ilkbaharda yapılabilir çıkar.); bahar budama (bu yaz çiçek üreten, güçlü yeni büyüme - diğer bir deyişle teşvik, çiçekler yeni ahşap üzerinde görünür); çiçek sonra yaz budama (sonra çekimler kesmek, çiçeklenme ve bazı eski büyüme çıkarırsanız, aşağı yere); alışkanlık budama suckering (çiçekler önceki yılın ağaç görünür. Cut geri çiçekli tarafından 1 / 2, güçlü yeni sürgünlerin büyüyen ve çiçekli ve 1 / 2 kaldırmak için kaynaklanıyor yerden) Her zaman, zarar ölü veya hastalıklı ahşap ilk kaldırın inç bir çift kaynaklanıyor ziyanı yok yapıyorsun budama ne tür.

 

Örnekler: Minimal: Amelanchier, Aronia, Chimonanthus, Clethra, Cornus alternifolia, Daphne, Fothergilla, Hamamelis, Poncirus, Viburnum. Bahar: Abelia, Buddleia, Datura, Fuşya, Hibiscus, Hypericum, Perovskia, Spirea douglasii / japonica, Tamarix. Çiçek Yaz sonra: Buddleia alternifolia, Calycanthus, Chaenomeles, Corylus, Cotoneaster, Deutzia, hor çiçeği, Magnolia x soulangeana / stellata, Philadelphus, Rhododendron sp. Ribes, Spirea x arguta / prunifolia / thunbergii, Leylak, Weigela. Suckering: Kerria

 

Nasıl yapılırlar: Dikim Shrubs

Iki kez kök topu ve yeterli çalı konteyner yılında aynı düzeyde bitki derin boyutunu bir delik Dig. Eğer toprak, kazmak delik bile daha kötü bir karışımı yarım orijinal toprak ve yarım kompost veya toprak değişikliği ile doldurun.

Konteyner dikkatle ve yavaşça ayrı kök çalı kaldırın. Delik merkezi pozisyon, en iyi tarafı ileriye dönük. Orijinal toprak veya değiştirilmiş karışım halinde yukarıda anlatıldığı gibi gerekli olan doldurun. Büyük çalılar için, iyi bir su oluşturmak. Mulching ve iyi sulama işlemi tamamlayın.

 

Eğer bitki balled-ve-sonra çalı yerleştirilmiş olduğunuz bağlantı elemanları ve doğal çuval bezi üst arka kapağı deliğe, yere tıkınma kaldırmak burlapped. Tüm çuval bezi o kadar uzağa rootball sıcak, kuru dönemlerde su fitil olmayacak gömülü olduğundan emin olun. Eğer sentetik çuval bezi, mümkünse kaldırın. Eğer bu mümkün değilse, kesip veya Slits kökleri için yeni toprak haline izin yapmak. Büyük çalılar için, iyi bir su oluşturmak. Mulching ve iyi sulama işlemi tamamlayın. Eğer çalı çıplaktır-kök, temel bir yere yakın bir renk değişimi bakın; bu işareti muhtemelen nerede toprak hattı oldu. Eğer toprak çok yüksek veya çok killi, kumlu organik madde eklemek olduğunu. Bu, hem drenaj ve su tutma kapasitesi ile yardımcı olacaktır. , Yeterli çalı destek sıkılaştırıcı toprak doldurun. Mulching ve iyi sulama işlemi tamamlayın.

 

Hünnap Kuş Çekilmesi

Terim kuş çekiyor Bu çiçek, meyve, fındık, ya da kuş çeken bir yapıya sahip herhangi bir bitki için geçerlidir. Doğum Çoğu bitki "" kuş "listeleri çeken olumlu meyve veya çiçek gıda olarak değil, hizmet bu ağaç ve çalılar göz ardı edilmemelidir sağlamak sandıklar, bacaklarda ve bitki örtüsü kapağı gibi yetiştirmek için barınak eklemek sahip genç ve kötü hava şartlarından koruma.

 

Hünnap pH

pH, Hidrojen potansiyeli anlamına gelir baz veya asit ölçüsüdür. Bahçecilik pH toprağın pH anlamına gelir. 14-0 dan ölçekli önlemler en asit, en alkali. Yedi tarafsızdır. Birçok bitki, ama 5,5 ve yaklaşık 6,7, bir asit aralığı arasında bir dizi tercih var bolluk diğer bitkilerin böyle toprak daha alkalin veya 7 Yukarıdaki vardır. 7 pH nerede bitki en kolay toprakta en besinleri absorbe olabilir. Bazı bitkiler daha fazla veya daha az belirli besin ve bu nedenle belirli bir pH iyisini tercih ederim.

 

Hünnap Çiçek Özellikleri

Çiçek özellikleri büyük ölçüde değişiklik gösterir ve bir "göz veya hissediyorum" Bahçenizde için karar vermenize yardımcı olabilir. Eğer parfüm veya büyük için sizin kültürel koşullarına uygun bu kutuları ve olanakları tıklatın, gösterişli çiçekler, arıyorsanız gösterilir. Yoksa tercihini, olanakları daha fazla sayıda dönmek için kutuları seçmeyin.

 

Foliage Özellikleri

Bitki örtüsü özellikleri arıyor, siz fırsat ayırt edilebilir özellikleri ile yapraklar için rengârenk yapraklar, aromatik bitki örtüsü, veya olağandışı doku, renk veya şekil gibi bakmak gerekir. Eğer vurgu bitkiler arıyorlar Bu alan sizin için en yararlı olacaktır. Eğer, bitkiler daha büyük bir seçim dönmek için bu alanı boş bırakın herhangi bir tercih var.

 

Manzara Kullanımlar

Peyzaj kullanır arıyor, siz en iyi özel kullanımlar için trellises, sınır plantings veya vakıflar gibi uygundur bitkiler saptayabilmiştir olacaktır.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Ali Denizli

(4 yıl önce)

Hünnap fidan ihtiyacım

Ali Denizli

(4 yıl önce)

300 adet iri meyve veren Hünnap fidanına ihtiyacım vardır. Nasıl temin edebilirim ? Fiyat nedir ? Saygılar

Güvenlik Kodu : 77102

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Meyve Fidanı Üretimi

Meyve Fidanı Üretimi

Meyvecilik, tarımın uzun zaman alan bir dalıdır. Meyveciliğin temelini oluşturan fidan önemli bir yer tutar. Bu yüzden, iyi bir meyve yetiştiriciliği için iyi fidan gereklidir. İsmine doğru, virüsten ari, kaliteli fidanlarla tesis edilec...

Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği

Kırmızı Pancar Yetiştiriciliği

KIRMIZI PANCAR YETİŞTİRİCİLİĞİ   İklim İsteği: Pancar bitkisi yüksek sıcaklıklardan hoşlanmaz. Ancak yeterli nemin bulunması durumunda sıcaklıktan fazla etkilenmez. Özellikle çimlenme döneminde meydana gelen sıcaklık ve kuraklık çimlenme...

Yılan Meyvesi Yetiştiriciliği

Yılan Meyvesi Yetiştiriciliği

Yılan Meyvesi (Snake Fruit) Yılan meyvesi dış görünümünden dolayı bu ismi almıştır. Meyve, palmiye ağacının bir türünde salkım şeklinde yetişir. Elmayı andıran tatlı ve hafif asidik bir lezzeti vardır. Taze şekilde ya da tatlı hamur işl...

Çilek Tarımı

Çilek Tarımı

Çilek Tarımı Çilek yetiştiriciliğinin özellikle son yıllarda dünyada ve ülkemizde giderek önem kazanmasında en büyük etken değişik iklim ve toprak koşullarında ekonomik olarak yetiştirilmesi olmuştur. Ayrıca çilek, pazarda taze meyvenin...

Mangostan Meyvesi

Mangostan Meyvesi

Mangostan Tenis topundan hafif küçük olan Mangostan, bir tropikal iklim meyvesi. Mor renkli dış kabuğunun içinde yenebilir beyaz kısmı vardır. Mangostan, Xango adı verilen sağlığa yararlı içecek sayesinde popüler hale gelmiştir.   Mangos...

Üzüm Bağlarının Asmaların Sulanması

Üzüm Bağlarının Asmaların Sulanması

ASMANIN SULANMASI Sulama, toprağın verimlilik ve yapısına zarar vermeden birim alandan daha fazla ürün almak için, asma kök derinliğindeki eksik nemi yapay olarak tamamlamak ve kullanılabilir nemi en uygun düzeyde tutmaktır. Yağış rejim...

Lale Soğanı Yetiştiriciliği

Lale Soğanı Yetiştiriciliği

Lale soğanları türlerine bağlı olarak Eylül - Kasım aylarında dikimleri yapılır. Çiçeklenme zamanı olarak da yine türlere bağlı olarak Şubat - Mayıs aylarıdır. Halen binlerce tür olmasına karşılık her yıl yeni varyeteler üretilmek...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.876)
  • Üyeler (15.958)

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...

Copright 2011 - 2021