• notifications1
 • menü

Bugün : 18 Nisan 2021 Pazar

Traktörlerde Hangi Bakımlar Yapılmalıdır; Temel kural,bakım-kullanma kılavuzunda belirtilmiş bakımlar yapılmalıdır. Her marka ve model için kılavuzlarda verilmiş talimatlara uyulmalıdır. Ancak zaman içinde kılavuzunuz kaybolmuş ise size vereceğimiz hemen hemen her traktör için geçerli olabilecek genel bakım işlemlerini yapabilirsiniz.

 

Biz sizlere traktörleriniz için 6 genel bakım şekli sunuyoruz.

Bunlar :

 1. 1. Günlük Bakım (8-10 saat)
 2. 2. Haftalık Bakım (50-60 saat)
 3. 3. Aylık Bakım (150-200 saat)
 4. 4. 3 Aylık Bakım (300-400 saat)
 5. 5. 6 Aylık Bakım (600-800 saat)
 6. 6. Yıllık Bakım (1000-1200 saat)

 

Dikkat edilecek olursa burada Haftalık Bakım (50-60 saat) gibi ikili bir ifade kullandık. Bunun anlamı şudur. Verilen 2 zamandan hangisi önce gelmiş ise ona uyulması gerekir. Yani bir hafta içinde 60 saatten fazla çalışma yapılmışsa, haftanın dolması beklenilmeden, haftalık bakım yapılmalıdır. Eğer bir hafta geçmiş olmasına rağmen, sadece 30 saat çalışılmışsa, 50-60 saatin dolması beklenmeden haftalık bakım yapılmalıdır. Şimdi bu bakımları ve bu bakımlarda yapılacak işleri sırası ile görelim.

 

1.GÜNLÜK BAKIM (8-10 çalışma saatinde bir yapılır)

Her gün işe çıkmadan önce yapılacak bakımdır. Bu bakımda yapılacak işleri akılda kolayca kalması için HAYRET kelimesiyle ifade etmekteyiz. Bu kelimedeki harflerin anlamı şudur.

 

GÜNLÜK BAKIM

(H) Harfi, hava anlamında olup, lastik havalarının sürekli düşük olması lastik kenarlarının çabuk aşınmasına, fazla olması ise lastiklerin orta kısımlarının aşınmasına sebep olur. Ayrıca fazla hava patinajı artırır. Unutmayın ki patinaj ilerlemenizi aksatan,boşa geçmiş bir zamandır. Boşa gitmiş paradır.

 

(A) Harfi, akaryakıtı ifade eder. Yakıt deposunu boş bırakmayın. Akşam iş dönüşü doldurun. Eğer depo akşam boş bırakılırsa gece sıcaklığın düşmesi ile depo içindeki hava, su haline geçer ve yakıta karışır. Sulu yakıt motorun çalışmasını güçleştirdiği gibi, zamanla depoyu paslandırır, enjektörlere kadar uzanan bazı arızalara sebep olur. Diğer bir tavsiyemiz yakıt filtresinin alt kısmında biriken su ve tortuyu musluğunu açarak boşaltırsanız, artıkların motora ulaşmasını önemli ölçüde engellersiniz.

 

(Y) Harfi, yağı ifade eder. Her gün motoru çalıştırmadan önce, düz bir yerde yağ çubuğunu çekerek yağ seviyesinin kontrolünü yapın. Motor sıcak ise yağın durulması için yağ çubuğunu çekmeden önce 15 dakika bekleyiniz. Yağ seviyesi çubuktaki en çok-en az çizgileri arasında olmalıdır. Çubuğu temizlerken üstübü ile silmeyin. Üstübü parçacıkları çubuk üzerinde kalır ve motor içine girer. Bu nedenle üstübü yerine temiz bir bez kullanılmalıdır.

 

(R) Harfi, radyatörü ifade eder. Her gün motoru çalıştırmadan önce, radyatör kapağını açarak su seviyesinin kontrolünü yapın, eksikse kireçsiz temiz su ile tamamlayın. Konulacak su miktarı üst kısımda petekleri örtecek kadar olmalıdır. Çalışma esnasında gösterge motor suyu sıcaklığının arttığını tehlikeli noktaya gelindiğini gösteriyorsa, motoru rölantiye alın, gerekiyorsa stop edin. Ancak hemen radyatör kapağını açmayın. Çünkü kaynar haldeki su fışkırır ve vücudunuzu haşlar, yaralara sebep olur, motor soğuyuncaya kadar biraz bekleyin, kapağı daha sonra açın.

 

(E) Harfi, elektriği ifade eder. Her gün işe çıkmadan önce aküyü kontrol edin. Akü gözlerinden suyu eksik olanları saf su ile tamamlayın, konulacak saf su miktarları, akü içindeki parçaların 1 santimetre kadar üstünü örtmelidir. Ayrıca akü kapakları üzerindeki delikler tıkanmış ise iğne ve benzeri metal ile açılmalıdır. Yola çıkmadan önce farlarınızı kontrol etmeyi unutmayın.

 

(T) Harfi, ile diğer tedbirler anlaşılmalıdır. Yani tekerlek somunları gevşekse sıkılmalı, fren pedalları kontrol edilmelidir. Yakıt filtresinin altındaki tapayı gevşeterek mazot gelinceye kadar suyu tamamen akıtınız.

 

2. HAFTALIK BAKIM (50-60 Saatlik Bakım)

 • ·Günlük bakım aynen yapılır.
 • ·Traktör yıkanır. Yıkama esnasında marş motoru ile şarj dinamosunun ıslanmaması için naylon ile örtülür.
 • ·Gresörlüklere gres basılır.
 • ·Hava filtresi temizlenir. Temizlerken havanın içten dışa doğru tutulmasına dikkat edilir. Aksi halde hava dıştan verilirse pislikler filtrenin içine itilmiş olur ve filtre tıkanır. Filtreniz yağ banyolu ise yağını değiştiriniz.
 • ·Akü suyu kontrol edilir. Asit seviyesi daima plakanın 1 cm kadar üzerinde olmalıdır. Yalnızca saf su ilave ediniz.
 • ·Vantilatör kayış gerginliğini kontrol ediniz. Kayış 1-1,5 santimetre kadar esnemelidir. Farklı ise, ayar silotundan gerginlik ayarını yapınız. Baş parmakla üzerine basarak gerginlik kontrolü yapınız. Debriyaj ve fren pedalındaki boşluğu kontrol ediniz. Bakım kullanma kitabında tavsiye edilen boşluk miktarına ayar cıvataları ile oynayarak getiriniz.

 

3. AYLIK BAKIM (150-200 Saatlik Bakım)

 • ·Önce günlük ve haftalık bakımda yapılacak işlemleri tamamlayınız.
 • ·Motor yağını değiştiriniz.

 

Motor yağı değişimi

Yağ değişiminde, yağın kolay boşalması için sıcak su olması gerekir. Bunun için en uygun zaman iş dönüşüdür. Traktör düz bir yere çekilir, karterdeki yağ tapası açılır. Kirli yağ bir kaba boşaltılır. Yağın kolay akması için motor üstündeki yağ koyma kapağı açılmalıdır. Yağ tamamen aktıktan sonra karterdeki yağ boşaltma tapası yerine takılır ve traktör kullanma kitabındaki özellik ve miktardaki yağ konulur. İşlem tamamlandıktan sonra, motor bir-iki dakika çalıştırılır yağ basınç gösterge lambası sönene kadar motoru çalıştırıp stop edilir. Böylece yağın bütün kanallara girmesi sağlanır. 10 dakika beklenir. Yağ kontrol çubuğu ile seviyesi ölçülür, eksikse tamamlanır.

 1. · Hidrolik yağ seviyesini kontrol edin eksik ise tamamlayın.
 2. · Vites ve diferansiyel kutusu yağ seviyesini kontrol edin, eksik ise tamamlayın.
 3. · Ön tekerlek bilye boşluklarını, iki elinizle tekerlekleri sağa-sola oynayarak kontrol edin, boşluk varsa sıkın.
 4. · Mazot filtresi tortu tapasını açınız, tortuyu temizleyiniz.

 

4. ÜÇ AYLIK BAKIM (300-400 Saatlik Bakım)

 • · Günlük, haftalık, aylık bakımdaki işlemleri yapınız. Supap ayarlarını yapınız veya yetkili servisine yaptırınız.
 • ·Yakıt filtresi elemanını değiştiriniz.
 • ·Direksiyon kutusu yağını kontrol ediniz, eksikse tamamlayınız.
 • ·Tekerlek kapaklarına gres koyunuz.

 

5. ALTI AYLIK BAKIM

 • ·Günlük, haftalık, aylık, üç aylık bakımları yapınız.
 • ·Enjektörleri yetkili serviste kontrol ettiriniz.

 

6. YILLIK BAKIM (1000-1200 Saatlik Bakım)

 • ·Günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık bakımları yapınız,
 • ·Hidrolik, vites kutusu, diferansiyel yağlarını değiştiriniz.
 • ·Hidrolik filtresini değiştiriniz.
 • ·Yakıt deposunu sökünüz, temizleyiniz.
 • ·Antifrizli su varsa seviyesini kontrol ediniz eksikse antifrizli su ilavesi yapınız. Kaç dereceye kadar dayanabileceğini ölçtürünüz.
 • ·Marş motoru, şarj dinamosu, mazot pompası ve rot ayarını servisinde yaptırınız
x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 45979

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Biyodizel Nedir?

Biyodizel Nedir?

Biyodizel Nedir? Biyodizel, kolza, ayçiçek, soya, Aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizatör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak k...

Bitkilerde Üretim Teknikleri

Bitkilerde Üretim Teknikleri

Bitkilerde Üretim Teknikleri ; Bitkilerde üretme ya tohumla (jenertif) veya dikimle (vejetatif) yapılır. Tohumla yapılan üretim, yani jeneratif üretim konumuza hayli uzak olup sadece çim sahalarını içine almakta olduğundan bu konuya deği...

Damlama Sulama Sisteminin Yararları

Damlama Sulama Sisteminin Yararları

DAMLA SULAMA VE YARARLARI Son senlerde popüler olan damla sulama sistemleri, hem çiftçiye hem de çevreye faydaları nelerdir ve neler yapmamız gerekmektedir? Gelişen ve değişen dünyamızda nüfus her geçen gün daha da artmakta fakat doğal...

Bitki Sağlığı Broşürleri

Bitki Sağlığı Broşürleri

Bitki Sağlığı Broşürleri Turunçgil​ Uzun Antenli Böceği (Liflet)​ Ayva Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Bitki Sağlığında Zirai İlaç Tek Çare Değil !​ Bitkise...

Kurban Rehberi 2017

Kurban Rehberi 2017

KURBANIN ANLAMI Sözlükte yaklaşmak, Allaha yakınlaşmaya vesile olan şey anlamlarına gelen kurban, dinî bir terim olarak, Allah’a yaklaşmak ve O’nun rızasına ermek için ibadet maksadıyla, belirli şartları taşıyan hayvanı usu...

Tarımsal Desteklemeler

Tarımsal Desteklemeler

Biyolojik ve Biyoteknik Mücadele Desteği Sıra No Örtü Altı Bitkisel Üretime Arız Olan Zararlı Organizmalara Karşı Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadelenin yaygınlaştırılması ve Kimyasal İlaç Kullanımının Azaltılm...

Domates Kurutma İşlemleri

Domates Kurutma İşlemleri

Olgun olan domatesler seçilir, ortalarından ikiye kesilir, üzerlerine kesikler atılır veya 4-6 parçaya bölünerek hazırlanır. Bunlar kaynar su buharında 15-20 dk, kaynar su içinde 5-10 dk. haşlanır ve güneşte kurutulur. Yada kesik taraf...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.934)
 • Üyeler (15.717)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...