• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2021 Cuma

ISO 9001 Standardı Revizyonu

ISO 9001 standardı revizyonu yapılan belge, kalite yönetim sistemi olarak bilinen ve dünyada en çok uygulanan kalite sistemi standardıdır. Iso 9001 argeden, ürün girdisinden en son nihai ürünün çıktığı aşamaya kadar üretim aşamalarında bütün hsusuları kapsayan bir standarttır. Dünyanın en fazla rağbet gören yönetim ağı standardı olan ISO 9001 standardı revizyonu, 2015 senesinde ilan edilmek üzere revize edildi. 

 

ISO 9001 standardı revizyonu ile yenilenerek ISO 9001:2015 şeklini alan sistem, iş sektöründeki son gelişmeleri ve gereksinimleri  giderecek ve diğer yönetim ağı standartları ile (örneğin; ISO 14001) uyumlu şekle gelecek biçimde hazırlanmaktadır. ISO 9001 standardının revizyon araştırmaları 2012 senesinden itibaren devam etmektedir. Taslak Uluslararası Standart 2014 senesinde ilan edilmiş olup, standardın 2015 Eylül de ilan edilmesi beklenmektedir.ISO 9001 kalite yönetim diğer yönetim ağı standartları ile uyumlu olabilmesi için Yüksek Seviye Yapısı üzerine inşa edilmiş olup, yönetiminin basitleştirilmesi amaçlanmıştır. ISO 9001 2008 standardında yapılan değişiklikler ile ISO 9001 : 2015 standardında aşağıdaki farklılıklar olacaktır. 

 

 

Yetkinlik 

Kalite yönetim ağını faaliyete koyan bir firmanın yaptığı iş itibariyle kalite performansına etkide bulunan firma çalışanının görevlerini saptaması ve aynı süreçte bu çalışanın bu görevlere sahip olduğunu koruması gerekir. Yetkinlik, amaçlanan neticeleri elde etmek için bilgi ve becerileri uygulama yeteneği şeklinde tanımlanır.

 

 

Dokümante Edilmiş Bilgi 

ISO 9001:2008‘ de kullanılan ‘Doküman’ kelimesi yerine, yeni ihtiyaçlar doğrultusunda ‘Dokümante Edilmiş Bilgi’ terimi kullanılmaktadır. 

 

 

Hizmetlerin ve Ürün Dış Faktörlerden Sağlanması

Bir firma her türlü dış sağlayıcıya ve dış faktörden sağlanan her çeşit ürün ve hizmetlere uygulanacak kontrollerin derecesini ve türünü saptamak için risk temelli bir yaklaşıma gereksinim duyacaktır.

 

 

Hariç Bırakmalar 

Artık, bir firmanın yapmış bulunduğu bir işi tabiat sebeplerinden dolayı faaliyete geçirilemeyen Kalite Yönetim ağı ihtiyaçlarının tanımlanmasın açıklanmasına gereksinim duyulmamaktadır. Bu durum ISO 9001 standardının yeni şeklinin farklı yaklaşımından meydana gelmektedir ve bu sebepten artık gelecek standardın tüm ihtiyaçlarını karşılamak maksadıyla bir firmanın Kalite Yönetim ağının tüm ihtiyaçlarını karşılama durumu mevcut olmamaktadır.

 

 

Hizmetler & Mallar

Ürün (ISO 9001:2008 belirtildiği gibi) kelimesi biçiminde yapılan atıflar ‘hizmetler ve mallar ifadesi ile yer değiştirilmiştir.

 

 

Gelişme

'Devamlı gelişme' ifadesi yalnız 'gelişme' şeklinde değiştirilmiştir.

 

 

İlgili Taraf

Kalite Yönetim ağını faaliyete geçirmek isteyen bir firma kendi ağıyla bağlantılı olan ‘Alakalı Taraflar’ın kimleri ifade ettiğini açıklaması gerekecektir.

 

 

Alakalı taraf; ( 'paydaş' şeklinde tanımlanır) etkilenen, etkileyen veya kendilerini firmanın Kalite Yönetim ağı faaliyeti sonucunda sahip olduğu bir faaliyet veya karardan etkilenmiş olarak kavrayan herhangi bir birey veya firma şeklinde tanımlanabilir. 

 

 

Engelleyici Uygulama

Artık ‘Engelleyici Uygulama’ icin belirli bir ihtiyaç olmayacaktır. Bunun temel nedeni; Kalite Yönetim ağının temel gayelerinden birinin zaten engelleyici araç şeklinde faaliyete geçirilmesinden dolayıdır.

 

 

Aşama Yaklaşımı 

Firmaların kendi Kalite Yönetim ağlarına bir aşama yaklaşımını faaliyete geçirmeleri için bir ihtiyaç mevcut olacak; aynı zamanda böyle bir şekilde yaklaşımın ana maddeleri açıklayan bir ihtiyaç listesi de bulunacaktır. 

 

 

Olanaklar ve Tehditler 

Firmalar kendi Kalite Yönetim ağlarının koordine edilmesini gerçekleştirirken, hedeflenen çıktılara sahip olabilecek bir kalite yönetim ağını meydana getirilmesini koruma altına alabilmek maksadıyla gösterilmesi gereken tehditlerin ve olanakların neler olduğunu saptamaları gerekecektir. Firmaların bunu yaparken, bu olanakları ve tehditleri tanımlamak, bunları Kalite Yönetim ağı aşamalarına uygulamak ve bu eylemlerin aktifliğini incelemek için aksiyonlar koordineleri gerekecektir.

 

NOT: ISO 9011 : 2008 Kalite Yönetimi Sistemi Belgesi 2018 yılı Ekim ayı İtibari İle Geçerliliğine Yitirecek Olmak ile baraber Sahip Olduğunuz İso 9001: 2008'i en yakın zamanda İso 9001: 2015 versiyonunu alarak güncelletmelisiniz. 

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 29441

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Iso 10002 Standardına Göre Müşteri Şikayeti Nedir?

Iso 10002 Standardına Göre Müşteri Şikayeti Nedir?

Iso 10002 Standardına Göre Yapılan her şikayet, şirkete karşı bir hediyedir. Bir kuruma ürünleri veya şikayetleri inceleme işleminin kendisi hakkında yapılan ve neticesinde de net ya da üstü kapalı bir cevap/ çözüm şekli memnuniyetsizli...

Iso 16949 Belgelendirme Faydaları

Iso 16949 Belgelendirme Faydaları

Iso 16949 belgelendirme faydaları konusunda, Kalite Yönetim ağları belgenin, fark arayan müşterilere kalite standartlarınızı ıspatlamaya çalışmaktan sizi kurtaran bir kabul edilebilirlik belirtisidir. ISO/TS 16949:2009, ISO/TS16949:1999,...

Iso 14001 Standardı

Iso 14001 Standardı

ISO 14001 Standardı, Çevre yönetimi standartlar serisi değişik bilgilerden, tanımlardan ve standartlardan oluşmaktadır. Bunlardan ilki çevre yönetimi sistemi kılavuz dokümanıdır. Bu doküman; çevre yönetimi sistemlerini oluşturmaya çalışa...

Iso 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sisteminin Yararları

Iso 20000 Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sisteminin Yararları

ISO 20000 Bilgi teknolojileri hizmet yönetim sistemi kurmanın yararları konusunda sizleri aydınlatmak adına alt kısımda maddeler halinde sıraladık. » BT yönetim ve işletim maliyetlerinin düşürülmesi » Gereksiz işlerin eli...

Iso 22716 Kozmetik Standardı Nedir?

Iso 22716 Kozmetik Standardı Nedir?

İso 22716 kozmetik standardı, Kozmetik iyi üretim uygulamaları standardı, bir kozmetik mamulün, asgari kalite şartlarını tedarik etmesine ilişkin yeterli güveni oluşturması için ihtiyaç duyulan bütün sistemli ve planlı organizasyonlara y...

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Kurulması

Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Kurulması

ISO 27001, dünya üzerinde geçerliliği olan ve gitgide birçok alanda zorunlu hale getirilmeye çalışılan bir standarttır. Bu standart, kurumlara genel anlamda bilgi güvenliğini nasıl yapabileceklerini anlatmaktadır. Bilgi güvenliği yönetim...

Ohsas 18001 Yararları

Ohsas 18001 Yararları

Ohsas 18001 Yararları (İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetimi Sisteminin Yararları) Ohsas 18001 yararları konusunu değinelim Iso 18001, Occupational Health and Safety Assessment Series, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Değerlendirme Serisi şeklinde...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.692)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...