• notifications1
 • menü

Bugün : 26 Eylül 2021 Pazar

Kekik Çayının Faydaları Ve Zararları

Kekik çayı, Türk mutfağı haricinde dünya mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik, yemeklere lezzet katmanın dışında sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde sağlık adına fayda sağlayan birçok vitamin ve mineral barındırır. Güney Avrupa ve Akdeniz Bölgelerinde yemeklere lezzet katmak için kullanılan popüler baharatlardan biridir. Kare sapları olan ve çalı üzerinde yetişen kekik bitkisi odunsu bir köke sahiptir. Yaklaşık 30 santime kadar boylanabilen bitki yeşil bir renge aromatik yapraklara sahiptir. Mutfaklarda baharat olarak kullanılan kekik ayrıca yaygın bir şekilde çay olarak da tüketilmektedir.

Kekik Çayının Faydaları

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı taze kekik kullanılarak yapılacaksa, kullanılan kekik dallarından ayrılır. Ardından yapraklar ince ince doğranır. 2 su bardağı kadar kaynatılmış su doğranmış kekik yapraklarının üzerine dökülür. Yaklaşık 5-10 dakika demlenmesi beklenir. Kekik çayının demlenme süresi ne kadar uzun tutulursa tat olarak daha güçlü bir çay elde edilir. Kekik çayı kurutulmuş kekik kullanılarak yapılacaksa, tıpkı tazesi gibi demlenerek, demlenme süresi daha kısa tutulur.

 

Kekik Çayının Faydaları

 1. Kekik çayı hipertansiyona karşı iyi gelir. Tansiyonun sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Bu nedenle tansiyon sorunu yaşayan kişiler tarafından yaygın bir şekilde tüketilen bitki çayları arasında yer alır.
 2. Maya enfeksiyonuna karşı kekik çayı tüketilebilir. Ağız ve vajinal mantar sorunu olan kişiler kekik çayı tüketerek soruna çözüm getirebilir. Ayrıca kekik çayı pamukçuk hastalığına karşı da iyi gelir.
 3. Kekik çayı cilt sağlığı için kullanılabilir. Cilt ve deride meydana gelen problemler için kekik çayı faydalı olur. Egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına karşı kekik çayı kullanılabileceği gibi kekik yağından da yardım alınabilir. Ciltte oluşan akne ve benzeri sorunlarda iyileştirici özelliği bulunan kekik çayı ile yüz yıkandığında bu tür sorunlar giderilebilir.
 4. Kekik çayı bronşit hastalığına karşı iyi gelir. Ayrıca üst solunum yoluna bağlı ortaya çıkan öksürük, soğuk algınlığı, ateş ve balgam gibi problemlere karşı da iyi gelir. Bronşları açan etkisi vardır. Dolayısı ile astıma karşı da iyi gelir.
 5. Kekik çayı saç sağlığı için faydalı olan diğer bitkiler ile birlikte kaynatılarak saç sağlığı için kullanılabilir.
 6. Kekik çayı dökülen saçların tekrar çıkmasını sağlar ve saç dökülmesini büyük oranda önler.
 7. Kekik çayı kalp sağlığını korumak için tüketilebilir. Çay şeklinde hazırlanıp, düzenli içildiğinde kronik enflamasyon ve kardiyovasküler hastalıkların oluşma riskini azaltır.
 8. Hazımsızlığa karşı faydalı bir bitki çayıdır. Kekik çayı hazırlayarak hazımsızlık ve kabızlık sorununa karşı içilebilir. Ayrıca gaz, şişkinlik ve bağırsaklarda yaşanan krampları engelleyici etkisi vardır.
 9. Alzheimer gibi beyin hastalıklarına karşı iyi gelir. Beynin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. İleri yaşlara bağlı olarak gelişebilecek beyin hastalıklarına ve hafıza problemlerine karşı koruyucu etkisi vardır.
 10. Şiddetli yaşanan öksürük kekik çayı ile kontrol altına alınabilir. Kekik çayı kısa zaman içinde öksürüğün azalmasını sağlar ve balgam söktürücü etki yaratır.
 11. Vücuda enerji vermek için kekik çayı içilebilir. Kas ağrısı, zihinsel ve bedensel yorgunluğu gidermek için etkili bitki çaylarından biridir.
 12. Kemikleri güçlendirici etkisi vardır. 3 gr kadar kekik erişkin bir insanın günlük demir ihtiyacının %20'sini karşılamak için yeterli olur. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği bulunan kekik çayı, düzenli tüketilirse birçok hastalığa yakalanma olasılığını minimuma indirir. K vitamini içeriği sayesinde kemiklerin daha sağlıklı olmasını sağlar.
 13. Stresi giderici etkisi vardır. Sinir sistemi sağlığını koruyan kekik çayı, stres nedeniyle yaşanan kaygı bozukluklarına karşı iyi gelir.
 14. Uyku problemlerine karşı kekik çayı tüketilebilir. Sinir sistemi üzerinde yarattığı olumlu etki sayesinde uyku problemine neden olabilecek faktörleri ortadan kaldırır. Gece yatmadan önce bir fincan kekik çayı içilirse uykuya geçme süresi daha kısa olur ve gece boyu kaliteli uyunabilir.

 

Kekik Çayının Yan Etkileri

Kekik dünya genelinde yaygın bir şekilde tüketilen çaylardan biridir ve günümüzde kekik çayının henüz bir yan etkisi olduğu saptanmamıştır. Hamilelik ve emzirme döneminde tüketimi hakkında bilimsel bir çalışma yoktur. Bu nedenle bu hassas dönemlerde tüketiminden kaçınılmalıdır.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Sedef

(11 ay önce )

Regl dönemi kadınlar için bazen zor geçiyor. Adet döneminde ağrıların yaşanması doğal olsa da ağrıların dinmesine yardımcı olacak çözümler mevcut. Kekik çayı bu çözümler arasında yer alıyor. Ayrıca kekik çayı, adet döngüsünün normalde olduğu gibi seyretmesine destek oluyor.

Dilek

(9 ay önce )

Böbrek yetmezligim var kekik çayı tuketebilirmiyim bana zararı olur mu teşekkürler

Nshshs

(8 ay önce )

7 haftalik hamileyim kekik cayi içiyorum kasıklarda ağrı oluyor dusuk tehlikesi olur mu

Ggzgzgzgz

(8 ay önce )

Hamileler tüketmesi kesinlikleee düşüğe sebep oluyormuş ben bilmiyordum kullandım çok ve düşük yaptım

Güvenlik Kodu : 29761

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Maviçayının Faydaları ve Zararları

Maviçayının Faydaları ve Zararları

Maviçayının Faydaları Ve Zararları Mavi çay, Akdeniz bölgesinde yetişen bitkiden elde edilen bir çaydır. Çayın halk tabiriyle tavşan kanı olanı makbuldür denilebilir fakat artık birçok bitkinin çayının sayısız rahatsızlığa iyi geldiğini...

Isırgan Otu Çayının Faydaları ve Zararları

Isırgan Otu Çayının Faydaları ve Zararları

Isırgan Otu Çayının Faydaları Ve Zararları Isırgan otu çayı, direk olarak ısırganın faydalarını barındıran mükemmel çaylardan biridir. Bilindiği gibi ısırgan otu farklı işlemlerden geçirilerek tıbbi ilaçlar içerisinde kullanılacak hale ...

Yeşil Çayın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yeşil Çayın Faydaları Ve Zararları Yeşil çayın ilk kullanımı ile ilgili bilgiler M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir. Anlatılan hikayeye göre bir yeşil çay yaprağı Çin imparatorunun önünde kaynayan suya düşmüş ve sonra bölgenin en popüle...

Rezene Çayı Faydaları ve Zararları

Rezene Çayı Faydaları ve Zararları

Rezene Çayı Faydaları Ve Zararları Rezene çayı faydaları, rezene bitkisinden yapılan bu şifalı çayı uzmanlar tavsiye etmektedir. Özellikle sakinleştirici etkisi, ağrı giderici, sindirim sistemini rahatlatıcı etkisiyle rezene şifalı bir ...

Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları

Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları

Hibiskus Çayının Faydaları ve Zararları Hibiskus çayı zayıflamak için nasıl içilir? Hibiskus çayı zayıflatıyor mu? Hibiskus çayının faydaları nelerdir? Hibiskus çayı hakkında her şeyi burada bulabilirsiniz. Özellikle hibiskus çayı zayıf...

Baharotu Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Baharotu Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Baharotu Çayı Faydaları ve Zararları Bahar Otu : Latince ismi primula olan bu bitkinin ülkemizde bilinen diğer isimleri ağda çiçeği, ayıkulağı, gelin gülü, suçiçeği, tutça, evvel bahar otu, felç otu olarak bilinmektedir. 10 – 30 ...

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları

Kekik Çayının Faydaları ve Zararları

Kekik Çayının Faydaları Ve Zararları Kekik çayı, Türk mutfağı haricinde dünya mutfağında da yaygın bir şekilde kullanılan kekik, yemeklere lezzet katmanın dışında sağlık açısından da çok faydalıdır. İçeriğinde sağlık adına fayda sağlaya...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.662)
 • Dokümanlar (1.876)
 • Üyeler (16.338)

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...

Copright 2011 - 2021