• notifications1
  • menü

Bugün : 17 Mayıs 2021 Pazartesi

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Evlerdeki en büyük sorunlardan biri böceklenmedir. Böceklenme kimi zaman, hijyensizlikten ve bakımsızlıktan olsa da kimi zaman her türlü önleme rağmen böcekler evi basabilir. Bu böcek basmalarının en tehlikelisi ve rahatsız edicisi hamam böcekleri tarafından yapılanıdır. Hamam böcekleri genellikle mutfak sınırları içinde görülürler. Bu böceklerden kurtulmanın en etkili yolu ilaçlamadır.

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Hamam Böcekleri Neden Olur?

Hamam böcekleri ve birçok diğer böcek evi genelde mutfak ya da balkondan başlayarak basarlar. Balkonda ya da mutfakta bırakılan çöpler, hamam böceklerini cezbeden oldukça etkili maddeler içerir. Çöpün ya da mutfaktaki kırıntıların kokusunu alan böcekler, özellikle geceleri ortaya çıkar ve karnını doyurmaya çalışır. Bu nedenle hamam böceklerine önlem olarak ilk etapta evinizi temiz tutmalısınız.

 

Hamam Böceklerine Yuvalarından Müdahale

Böceklerin yuvalarını izole ederek kurtulabilirsiniz. Tam olarak etkili olmasa da bu çözüm geçici olarak işe yarayabilir. Örneğin apartmanlarda, ortak duvarlar arasındaki böcek odaları ve birimleri arasında, böceklerin geçişini engellemek gerekir. Bazı hamam böcekleri, tuvaletlerdeki lavaboların boruların içeri girerler. Bu bölgelerin silikon yardımıyla kapatılması gerekir. Ayrıca binaların ortak duvarlarındaki boşlukların kapatılması büyük önem taşır. Kısacası hamam böceklerinin gelebileceği yerleri kapatarak duruma çözüm bulabilirsiniz.

 

Hamam Böceklerinden Temizlikle Kurtulma

Hamam böceklerinin yiyecek ve su kaynaklarını ortadan kaldırabilmek için temizliğe özen göstermelisiniz. Yapılacak iyi bir temizlik hamam böceklerinin ortaya çıkmasına neden olacak her türlü kırıntıyı ortadan kaldırır. Ortamda kir, yağ kalıntısı kalmazsa ve ortam iyi havalanırsa hamam böceklerinden korunabilirsiniz. Evinizi düzenli olarak süpürmek, buhar makinesi kullanarak temizlik yapmak oldukça etkilidir.

 

Hamam Böceklerinden İlaçlama Yoluyla Kurtulma

Hamam böceklerinden her türlü önleme rağmen kurtulamadıysanız; ilaçlama en etkili yöntemlerden biridir. Bunun için iki seçeneğiniz vardır. Bunlardan ilki evde kendi yaptığınız ilaçlama, diğeri ise firmaların yaptığı ilaçlamadır. Evde kendiniz uygulama yapacaksanız; aldığınız ilacın üzerinde yazan uygulama yöntemini aynen uygulamalısınız. İlaç seçimi de büyük önem taşır. Tesiri az olan ilaçlar hamam böceklerinden kurtulmanıza yardımcı olmaz ama ağır ilaçlar da insan sağlığı açısından sakıncalıdır. İlaçlama yaptıysanız belirtilen süre kadar evde kalmamalısınız.

 

Eğer bir ilaçlama firmasıyla anlaşırsanız; hamam böceklerinin yuvası tespit edilir ve ilaçlama yuvalardan başlayarak yapılabilir. Böylece kesin bir çözüm sağlanır. İşi uzmanlarına bırakmak birçok zaman en iyisidir. Firmalar evinize gelerek öncelikle hamam böceklerinin nereden çıktıklarını tespit ederler. Ardından bu çıkış alanlarına direkt olarak ilaçlama yapılır ve evin kalan bölgelerine de genel olarak ilaçlama yapılır. İlaçlamanın etkisi bazen birkaç gün sürebilir. Bu nedenle tıpkı kendiniz ilaçladığınızda olduğu gibi bu süreçte evde kalmamalısınız. Eğer hamam böcekleri evinize binadan, bahçeden geliyorsa; duruma buralardan çözüm aramalısınız. Bina yönteminin bu alanlarda ilaçlama yaptırması gerekir. Ayrıca binadan bahçelere kırıntı çırpmamak, çevrede çöp bırakmamak gibi önlemler de korumaya yönelik mühim adımlardır.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 88555

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Parmak Boyası Nasıl Yapılır?

Parmak Boyası Nasıl Yapılır?

Bu parmak boyası tarifi geleceğin ressamları için gelsin. Temizlemesi de kolay sadece su ve sabun. Yalnız gıda boyaları kumaş ve mobilyalar için güzel olmayabilir aklınızda bulunsun. Malzemeler: 1 bardak un 4 bardak su Gıda boyas...

Eski Bozuk Paralar Nasıl Parlatılır?

Eski Bozuk Paralar Nasıl Parlatılır?

Elinizdeki bozuk paraları nasıl daha parlak hale getirebileceğinizi biliyor musunuz ? Malzemeler : Birkaç tane eski (parlak olmayan, paslı) bozuk para 1/4 bardak beyaz sirke 1 çay kaşığı tuz Metal olmayan kase Kağıt havlu ...

Elmaların Renk Değiştirmesini Önlemek İçin

Elmaların Renk Değiştirmesini Önlemek İçin

Elmaların Renk Değiştirmesini Önlemek İçin Elmaların renk değiştirmesini de 2 ölçek su ve 1 ölçek bal ile önleyebilirsiniz.

Yeşil Muzu Sarartmak İçin

Yeşil Muzu Sarartmak İçin

Yeşil bir muzu sarıya veya çok sert bir şeftaliyi biraz daha yumuşak hale getirmek için tek ihtiyacınız kağıt bir torba. Meyveler kağıt torba içerisinde saklandığında içeriğindeki etilen gazı ile tepkimeye girer ve daha hızlı olgunlaşır.

Zor Yerleri Kolayca Süpürmek İçin

Zor Yerleri Kolayca Süpürmek İçin

Zor yerleri kolayca süpürmek için eski bir ketçap kapağını süpürgeye takarsanız, zor yerleri kolayca süpürebilirsiniz.

Terleme Problemi Yaşıyorsanız

Terleme Problemi Yaşıyorsanız

Terleme problemi yaşıyorsanız ve duş almaya vaktiniz yoksa hemen kadınlar tuvaletine gidin ve birkaç kağıt havlu koparın. Kokulu antibakteriyel sıvı sabunu kağıt peçeteye dökün ve o bölgeyi silin. Ancak sonrasında iyice kurulamayı unutma...

Şifrelerinizin Hacklenmesini Istemiyorsanız

Şifrelerinizin Hacklenmesini Istemiyorsanız

Özellikle banka hesaplarınız ve sosyal medya hesaplarınızın hacklenip kişisel bilgilerinize ulaşılmasını istemiyorsanız kesinlikle özel karakterli harf ya da harfler kullanınız.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.875)
  • Üyeler (15.860)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...