• notifications1
  • menü

Bugün : 20 Nisan 2021 Salı

Tencere Seçiminde Seramik mi Granit mi?

Tencereler, mutfakta en sık kullanılan mutfak eşyalarındandır. Tencereler, yemek yapma aşamasında kullanıldıkları için sağlık koşullarına uygun olmalıdır. Bundan birkaç sene öncesine kadar mutfaklarda yaygın olarak teflon tencereler kullanılmaktaydı. Fakat yapılan araştırmalarda teflon tencerelerin, sağlık koşullarına uygun olmadığını ve çizildiği takdirde kanserojen madde ürettiğine dair ulaşılan bilgiler, mutfaklarda tencere seçiminde yeni alternatifler aranmasına yol açtı. Teflon tencerelerin yaygınlığının azalması ile birlikte mutfaklarda seramik tencereler kullanılmaya başladı. Seramik tencereler, teflon tencerelere göre daha sağlıklı ve kullanışlı yönüyle bilinmektedir.

Seramik Tencere Özellikleri Nelerdir?

Teflon tencerelerin kanserojen madde içerdiği için sağlık koşullarına uygun olmadığı için tek seçenek seramik tencere ve tavalar olarak görülmekteydi. Doğal hammaddeler kullanılarak üretilen seramik tencereler, yapışmaz oldukları için kullanımı oldukça kolaydır. Üstelik yapışmaz özelliğiyle birlikte seramik tencerelerin temizliği de oldukça kolaydır.

 

Seramik tencerelerde de tıpkı teflon tencereler gibi çizilme problemi yaşanmaktadır. Fakat seramik tencerelerin çizilimi sadece görüntü açısından sorun olmakla birlikte sağlık için bir tehdit oluşturmamaktadır. Pürüzsüz ve yağlı gibi kaygan iç yapıya sahip oldukları için elde kolaylıkla yıkanabilmektedir. Üstelik seramik tencereler yüksek ısıya, çizilmeye ve aşınmaya karşı da dayanıklı oldukları için uzun ömürlüdür. Seramik tencere kullanımında dikkatli olunmalıdır. Seramik tencereler bulaşık makinesinde yıkanmamadır. Bulaşık makinesinde yıkandığında dış yüzeyinde renk değişikliği ve çizilmeler meydana gelmektedir. Ayrıca metal kaşık kullanmaktan kaçınılmalıdır.

 

Granit Tencere Özellikleri Nedir?

Teflon tencerelerin mutfaklardan çıkarılmasıyla birlikte seramik tencerelerden sonra alternatif olarak granit tencereler de seçenekler arasında yer aldı. Görünümleri ile teflon tencereleri andıran granit tencereler, birçok özelliğiyle bayanların dikkatini çekmektedir. Granit tencereler, mutfaklar için oldukça yenidir. Granit tencere üretiminde tamamen doğal granit kullanılmaktadır. Sağlık açısından kullanılması uygun olan granit tencereler, tıpkı seramik tencereler gibi yapışmaz özelliğe sahiptir.

 

Metal kaşık kullanılmasında dahi çizilmeyen, aşınmaya ve yüksek ateşe karşı dayanıklı olan granit tencereler bulaşık makinesinde de kolaylıkla yıkanabilmektedir. Fakat granit tencere alırken dikkatli olunmalıdır. Bazı firmalar uygun fiyata, sadece dış yüzeyinin az miktarda granitle kaplandığı teflon tencereler de satmaktadır. Bu tür az miktarda granit ile kaplanmış tencereler çizildiğinde, tıpkı teflon tencereler gibi sağlık açısından uygunsuzdur. Granit tencereler yemek pişirirken eşit ısı dağılımı sağlayarak, yemeklerin daha lezzetli olmasını sağlamaktadır.

 

Mutfakta Seramik Tencere mi Granit Tencere mi Kullanılmalıdır?

Mutfakta yemek ve temizlik için bol vaktiniz bulunmuyorsa, sizler için granit tencereler uygun olacaktır. Seramik tencerelerin bakımı zordur. Özellikle çalışan bayanlar evde vakitten kazanmak için bulaşık makinesini tercih etmektedir. Fakat bulaşık makinesinde yıkama seramik tencereler için uygun değildir. Bu nedenle yemek sonrasında seramik tencere temizliği için vakit ayırmanız gerekmektedir. Seramik tencerelerin yüzeyi yapışmaz özelliğe sahip olduğu için temizliği oldukça kolaydır. Granit tencerelerin yapısı teflon tencerelerle aynıdır.

 

Fakat içerisinde doğal granit kullanıldığı için granit tencereler çizilmeye karşı daha dayanıklıdır. Sert ve kalın kaplama yüzeyine sahip olan granit tencerelerin piyasada sahtesi de bulunmaktadır. Bu nedenle granit tencere tercih ederken dikkatli olunmalı, kaliteli ve bilindik bir marka tercih etmeye özen gösterilmelidir. Granit tencereler seramik tencereler gibi bulaşık makinesine karşı hassas değildir. Bu nedenle rahatlıkla bulaşık makinesinde yıkanabilmektedir. Çizilmeye, aşınmaya ve yüksek ısıya karşı dayanıklı olan granit tencerelerde metal kaşıklar dahi kullanılabilmektedir. Ayrıca granit tencere yüzeyleri seramik tencereler gibi yapışmaz özelliktedir. Bu ürünlerin yapışmaz özelliği en üst düzeyde olduğu için yağsız yemekler dahi yapışma problemi olmadan rahatlıkla kullanılabilmektedir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 21954

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Sütün Taşmaması İçin

Sütün Taşmaması İçin

Sütü kaynatacağınız tencerenin ağız kısmına sıvı yağ sürerseniz sütün taşmasını önlemiş olursunuz.

Kolunuzu Sivri Sinek Isırdıysa

Kolunuzu Sivri Sinek Isırdıysa

Kolunuzu Sivri Sinek Isırdıysa Sivrisinek ısırığına ufak bir parça diş macunu sürerseniz kaşıntısı geçer ve şişkinliğini alır..

Duvarda Oluşan Lekeler Nasıl Temizlenmelidir?

Duvarda Oluşan Lekeler Nasıl Temizlenmelidir?

Ev temizliği kadınlar için evlerinin vazgeçilmezidir. Her kadın evlerinin her odasının ve de her odasının her köşesinin tertemiz olmasını ister. Her Köşe Temiz Olmalı Evlerinin her köşesinin pırıl pırıl temizlikte olmasını isteyen ka...

Evinizde Güzel Kokular İçin Öneriler

Evinizde Güzel Kokular İçin Öneriler

Mutfakta hazırlanan yemekler, ev içinde içilen sigara herhangi bir şey evin kökü kokmasına sebep olabilir. Eğer evin içine kötü koku yayılırsa, başta perdeler ve koltukları olmak üzere her yere siner ve temizliği zor bir hale gelir. Eğer...

Pratik Blender Temizleme Yöntemi

Pratik Blender Temizleme Yöntemi

Blender artık evlerin vazgeçilmez mutfak aletlerinden biridir. Sık sık kullandığımız blenderi temizleme bazen kolay olmayabilir. Size bu yazımızda blenderı hızlı bir tertemiz yapmanın basit yolunu göstereceğiz. Kirli blenderın içine b...

Çelik Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Çelik Eşyalar Nasıl Parlatılır?

Çelik Eşyalar Nasıl Parlatılır? Günlük hayatta mutfakta çok sık kullanılan çaydanlık, tencere gibi çelik ürünler, diğer malzemelere göre daha kaliteli olmaları nedeniyle tercih sırasında bir numaradır. Ancak her ne kadar yüksek kalitede...

Arı Ve Sivrisinek Sokmaları İçin

Arı Ve Sivrisinek Sokmaları İçin

Arı Ve Sivrisinek Sokmaları İçin Arı ya da Sivrisinek Soktuğu zaman kesme şekeri hafif ıslatın, sokulan kısmın üzerine hafifçe bastırın zehiri alır ve kaşınmayı şişmeyi önler.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.760)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...