• notifications1
 • menü

Bugün : 10 Nisan 2021 Cumartesi

Yeterince güneş ışığı alamayan, sağlıklı havalanamayan, genellikle kuzey cephelerinde görülen rutubet, keskin kokusuyla ve bıraktığı ıslaklık hissiyle kimsenin evinde tahammül edemediği bir dert olarak görülmektedir. Evdeki nem miktarının olması gerekenden fazla olması rutubeti oluşturur. Rutubet ileri derecede olursa insanda hastalık bile yapabilmektedir. Romatizmal hastalıklar en bilinenler arasındadır.  Akciğerlerde tahribata yol açan rutubet, çocuklarda bronşit olarak seyir eder. Gece uykuları düzensiz ve horlama şikâyetleri rutubetli evlerde sıkça görülür.

Rutubet olan evde genellikle eşyalar kokar ve çürür evde ağır bir koku hâkimdir. Özellikle binaların üst katlarında oturanlarda ve ilk giriş katında oturanlarda rutubete daha sık rastlanır. Duvarlar ve camlar ıslak, tavanlar kararmış olabilir.

 

Rutubet Nasıl Önlenir?                      

Rutubeti önlemek için ev ısısının eşit dağıtılması ilk yapılması gereken tedbirler arasında gelmektedir. Rutubet genellikle evin en soğuk odalarında, karanlıkta kalan ve apartman boşluğuna camı açılan odalarda görülür. Fazladan cam altına çekilecek bir petek ile rutubetin önüne geçirmek mümkün olabilir. Evlerin dış cephelerinin eski ve yalıtımsız olması da rutubete davetiye çıkarmaktadır. Ev içinden geçen su boruları var ise onlarında tadilatlari yapılmalı, ev içine nem verebilecek herşey dikkate alınmalıdır.

Eşyaların arasına naftalin koymak başka bir alternatiftir fakat unutulmamalıdır ki naftalin bir kimyasaldır ve naftalinin cilde temas etmesi ve kokusunun solunması ciddi derecede rahatsızlıklara yol açabilmektedir.

Rutubetli alanın kazınıp rutubet için özel olarak üretilmiş olan boyalar bir diğer kurtuluştur. Sorunun kökten çözümünü sağlamasa da bir müddet rutubet derdinden kurtarır.

Evin içinde kesinlikle çamaşır kurutulmaması gerekmektedir. Eve aşırı derecede nem verir ve rutubetin artmasına neden olur.

 

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Rutubetli evlerde nemli kokudan dolap içleri en çok nasibini almıştır. Sürekli açık bırakılmayan dolaplar, kapıları açıldığında keskin ve pis bir kokuyla karşılar insanı. Temiz kıyafetler giyilemeyecek kadar kötü koymaktadır.

 

Çamaşırlardaki Rutubet Kokusunu Geçirmek İçin

 • Sirke antiseptik özelliktedir. Kötü ve kalıcı kokuları giderilmesinde sirke eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Günümüzde de temizlik denildiğinde akla sirkenin mucizeleri gelmektedir. Dolap içlerini ve kapaklarını sirke ile ovmak suretiyle iyice temizliğinin sağlanması hem kötü kokunun gitmesine hemde mantar ve bakteri gibi nem yüzünden oluşmuş olan gözle görülmeyen bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır.
 • Çamaşırları iyice kuruduklarından emin olduktan sonra dolaba yerleştirilmesi gerekmektedir.
 • Rutubet kokusu sinmiş kıyafetleri balkonda hava alacak şekilde asmak kokunun bir nebze de olsa azalmasına neden olur.
 • Çamaşırları ütülerken suyuna ütü suları ya da evlerde kullanılan çamaşır yumuşatıcıları kullanılabilir.
 • Dolap içlerine kokulu sabunlar konulabilir. Rutubet kokusunun ağır kokusunu biraz da olsa azaltır.
 • Dolap kapaklarını günde birkaç kez açıp eşyaların havalanmaları sağlanmalıdır.

 

Bu ve bunun gibi önlemler ile rutubetin kıyafetlerdeki etkisi azaltılabilir fakat evdeki nem kaynağı kurutulmadıkça rutubet çözümüne kesin sonuç almak mümkün değildir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 63260

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Battaniyeler Nasıl Yıkanır?

Battaniyeler Nasıl Yıkanır?

Battaniyeler Nasıl Yıkanır? Havaların ısınması ve yaz aylarının yaklaşması ile beraber öncelikle yorganlar ardından da battaniyeler yüklüklere kaldırılır. Ancak battaniyeler kaldırılmadan önce hemen hemen her kadın tarafından temizliği ...

Fazla Yumuşamış Tereyağları İçin

Fazla Yumuşamış Tereyağları İçin

Fazla yumuşamış tereyağını bir kase içerisinde buza batırırsanız hızlıca donacaktır.

Donmuş Etlerinizi 5 Dakikada Çözmenin Pratik Yolu

Donmuş Etlerinizi 5 Dakikada Çözmenin Pratik Yolu

Buzluğa attığımız etleri yemeğe koymadan ya da pişirmeden önce çözdürmemiz gerekir. Bunun için ya önceden akıl edip çıkarıp çözülmesini beklemeliyiz ya da mikrodalga fırında bu işlemi yapmalıyız. Mikrodalga fırın kullanmanın sağlıksız ol...

Arı Ve Sivrisinek Sokmaları İçin

Arı Ve Sivrisinek Sokmaları İçin

Arı Ve Sivrisinek Sokmaları İçin Arı ya da Sivrisinek Soktuğu zaman kesme şekeri hafif ıslatın, sokulan kısmın üzerine hafifçe bastırın zehiri alır ve kaşınmayı şişmeyi önler.

Su Faturanız Çok Mu Geliyor?

Su Faturanız Çok Mu Geliyor?

Su Faturanız Çok Mu Geliyor? Özellikle kış ayları yaklaştıkça faturalar daha çok göze batar hale gelmeye başlıyor; bunlardan birisi de su faturaları. Siz de yazımızı okumaya başladığınıza göre sizin de bu konuda merak ettikleriniz var. ...

Egzersiz Sonrasında Kaslarınız Geriliyorsa

Egzersiz Sonrasında Kaslarınız Geriliyorsa

Egzersiz sonrasında kaslarınız geriliyorsa kulağa garip gelebilir ama birkaç yudum turşu suyu için. Bu, anında gevşemenizi ve ağrının giderilmesini sağlar.

Yumurta Kabuğunun Kullanım Alanları 

Yumurta Kabuğunun Kullanım Alanları 

Yumurta Kabuğunun Kullanım Alanları Yumurta kabuğu ile cildinizin taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için kurumuş yumurta kabuklarını eziniz ve yumurta akıyla karıştırarak yüzünüze sürünüz. Yüzünüzde kuruyan maskeyi iyice yıka...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.934)
 • Üyeler (15.673)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...