• notifications1
  • menü

Bugün : 18 Haziran 2021 Cuma

Sucuklardaki Beyazlaşma Nasıl Önlenir?

Et hem lezzetli hem de sağlıklı bir besin kaynağıdır. Pek çok farklı çeşit olarak tüketilebilen et, özellikle sucuk olarak tüketildiğinde hem saklanması kolay hem de lezzetli bir hal almaktadır. Fakat her besin maddesi gibi sucuk da doğru şekilde muhafaza edilmediği takdirde küflenmeye, sertleşmeye ve beyazlamaya başlar. Bundan sakınmak için sucuğu doğru şekilde saklamalı ve bakımını doğru şekilde yapmalıyız.

Sucuk Neden Beyazlar?

Sucuk yüzeyinde bulunan maya ve coclar, yüzeyde hızlıca ürer ve bu sebeple sucuk yüzeyinde beyaz ve kokusuz bir tabaka oluşmasına sebep olur. Bu tabakanın oluşması sucuğun bozulmasına veya küflenmesine sebep olmaz, ancak görsel olarak kötü gözükmesine ve sucuğun lezzetinin azalmasına sebep olur.  Sadece yüzeysel olan bu bozulma, beyazlama olarak görülür ve bundan kurtulabilmek kolay birkaç yöntem ile mümkündür.

 

Sucuk Yüzeyinin Beyazlamaması İçin Ne Yapılır?

Doğru şekilde saklanmayan sucukların yüzeylerinde beyaz bir tabaka oluşabilmekte ve bu tabaka sucuğun neminin azalmasına ve lezzetinin azalmasına yol açar. Bu beyaz tabakanın oluşmaması için yapılması gereken işlem oldukça basittir. Öncelikle sucukları saklarken serin bir ortamda saklamak gereklidir. Serin ortamda saklanan sucukları belirli aralıklarla yarım limonla silmek, sucuk yüzeyinde oluşacak beyaz tabakanın oluşmasını engellemekte, bu durum da sucuğun kaliteli ve lezzetli olarak saklanmasını sağlamaktadır. Bir diğer yöntem ise bu beyazlamanın engellenmesi için sucuğun yüzeyini haftada bir zeytinyağı ile silmektir. Bu da sucuk yüzeyini nemlendireceği ve dengeyi sağlayacağından dolayı yüzeyde oluşacak beyazlamayı engeller ve tüketim kalitesini yükseltir.

 

Sucuk Yüzeyinde Oluşan Beyazlıklar Nasıl Giderilir?

Doğru şekilde saklanmayan sucukların yüzeyinde oluşan beyaz lekeler, eğer sucuğun içerisine nüfuz edip de henüz bozulmaya sebep olmamış ise sirkeli bez ile silinerek lekelerden arındırılabilmektedir.

 

Sucuğun Sertleşmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Taze olarak alınan sucuk yumuşak olmakla birlikte zamanla sertleşebilmekte ve kabuğundan zor ayrılmaya sebep olabilmektedir. Bu durum da sucuğun kaliteli ve lezzetli şekilde tüketilmesini engeller. Bu sertleşmeyi engellemek için yapılması gerekenlerden biri sucuğu buzdolabı poşetine koyup havasını aldırmaktır. Bu şekilde buzdolabı poşetinde dolabın sıfır derecelik kısmında saklanan sucuk, sertleşme olmadan uzun süre saklanabilir.

 

Sertleşmenin önlenmesi için yapılacak bir diğer yöntem de sucukları rüzgârlı ve nemli bir ortamda saklamaktır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka sucukları kâğıt havlu veya gazete kâğıdına sararak poşetin içinde tutmak gereklidir. Bu sucuğun neminin sabit kalmasını sağlar ve bozulmayı ve sertleşmeyi engeller.

 

Sertleşen Sucuk Nasıl Eski Haline Döndürülür?

Nemli ve rüzgârlı ortamda saklanması gereken sucuk, doğru şekilde saklanmadığı takdirde sertleşebilir ve bu da sucuğun kabuğunun soyulmasını zorlaştırır. Kabuk soyulurken yırtılmaya sebep oluyor ise bundan kurtulmak mümkündür.  Çeşme suyunun içerisinde hafifçe ıslatılıp bir süre bekletilen sucuk yumuşar ve kabuğundan kolayca ayrılarak tüketilebilir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 30449

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Cevizle Dost Olun

Cevizle Dost Olun

Cevizle Dost Olun Cevizle dost olun. İçindeki yağ beyin hücreleri için çok yararlıdır. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına da uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Limonun Suyunu Nasıl Çok Çıkarırım?

Limonun Suyunu Nasıl Çok Çıkarırım?

Özellikle kış aylarının gelmesi ile hastalıkların da artacağının korkusuyla C vitaminine olan ihtiyaç daha da artmıştır. En çok C vitamini barındıran kaynaklardan biri olan limon, bolca tüketilebilen ve lezzetli bir meyvedir. Limonun ...

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu Gazete Kağıdı Özellikle nefes almayan ayakkabılar, gün boyu ayakta kaldıklarında kötü kokular çıkarabiliyorlar. Kötü kokan ayakkabılarınız için çok kolay bir çözüm önereceğiz. Kokan ayakk...

Doğal Yumuşatıcı Yapımı

Doğal Yumuşatıcı Yapımı

Yumuşatıcılar, makinede yıkanan çamaşırları, yumuşatmak ve güzel kokmasını sağlamak için kullanılıyor olsa da, uzmanlara göre, kumaşın yapısında kalıcı hasarlar bırakabilmektedir. Özellikle küçük bebeklerde ve alerjik yetişkinlerde, yumu...

Halıdaki Yanık İzlerini Nasıl Geçiririm?

Halıdaki Yanık İzlerini Nasıl Geçiririm?

Halıdaki Yanık İzlerini Nasıl Geçiririm? Kadınların bitmek tükenmek bilmeyen çilesi evdeki eşyaların üzerine yapışıp kalan lekelerdir. Pas, yağ, kireç, oje, yanık iz ve lekeleri kolay kolay çıkmadığından her gün yeni yöntemler üzerinde ...

Elinizde Can Acıtıcı Bir Şeytan Tırnağı Çıktıysa

Elinizde Can Acıtıcı Bir Şeytan Tırnağı Çıktıysa

Elinizde can acıtıcı bir şeytan tırnağı çıktıysa tırnak diplerinizi tuzlu suyla ovalayın. Bu tedavi, elinizdeki şişliğe iyi gelirken aynı zamanda enfeksiyon riskini de ortadan kaldıracaktır. Bu tedaviyi birkaç gün boyunca yapın.

Beyaz Çamaşırlarınızı Beyazlatamıyorsanız

Beyaz Çamaşırlarınızı Beyazlatamıyorsanız

Beyaz Çamaşırlarınızı Beyazlatamıyorsanız Beyaz çamaşırların, zaman içerisinde gri bir görünüm alması pek çok kadının sorunudur. Grileşmiş çamaşırlar, giymeyi bırakın rahatlıkla balkona bile asılamaz ve kişileri rahatsız eder. Her ne ka...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.876)
  • Üyeler (15.936)

WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...

Copright 2011 - 2021