• notifications1
  • menü

Bugün : 8 Mayıs 2021 Cumartesi

Sucuklardaki Beyazlaşma Nasıl Önlenir?

Et hem lezzetli hem de sağlıklı bir besin kaynağıdır. Pek çok farklı çeşit olarak tüketilebilen et, özellikle sucuk olarak tüketildiğinde hem saklanması kolay hem de lezzetli bir hal almaktadır. Fakat her besin maddesi gibi sucuk da doğru şekilde muhafaza edilmediği takdirde küflenmeye, sertleşmeye ve beyazlamaya başlar. Bundan sakınmak için sucuğu doğru şekilde saklamalı ve bakımını doğru şekilde yapmalıyız.

Sucuk Neden Beyazlar?

Sucuk yüzeyinde bulunan maya ve coclar, yüzeyde hızlıca ürer ve bu sebeple sucuk yüzeyinde beyaz ve kokusuz bir tabaka oluşmasına sebep olur. Bu tabakanın oluşması sucuğun bozulmasına veya küflenmesine sebep olmaz, ancak görsel olarak kötü gözükmesine ve sucuğun lezzetinin azalmasına sebep olur.  Sadece yüzeysel olan bu bozulma, beyazlama olarak görülür ve bundan kurtulabilmek kolay birkaç yöntem ile mümkündür.

 

Sucuk Yüzeyinin Beyazlamaması İçin Ne Yapılır?

Doğru şekilde saklanmayan sucukların yüzeylerinde beyaz bir tabaka oluşabilmekte ve bu tabaka sucuğun neminin azalmasına ve lezzetinin azalmasına yol açar. Bu beyaz tabakanın oluşmaması için yapılması gereken işlem oldukça basittir. Öncelikle sucukları saklarken serin bir ortamda saklamak gereklidir. Serin ortamda saklanan sucukları belirli aralıklarla yarım limonla silmek, sucuk yüzeyinde oluşacak beyaz tabakanın oluşmasını engellemekte, bu durum da sucuğun kaliteli ve lezzetli olarak saklanmasını sağlamaktadır. Bir diğer yöntem ise bu beyazlamanın engellenmesi için sucuğun yüzeyini haftada bir zeytinyağı ile silmektir. Bu da sucuk yüzeyini nemlendireceği ve dengeyi sağlayacağından dolayı yüzeyde oluşacak beyazlamayı engeller ve tüketim kalitesini yükseltir.

 

Sucuk Yüzeyinde Oluşan Beyazlıklar Nasıl Giderilir?

Doğru şekilde saklanmayan sucukların yüzeyinde oluşan beyaz lekeler, eğer sucuğun içerisine nüfuz edip de henüz bozulmaya sebep olmamış ise sirkeli bez ile silinerek lekelerden arındırılabilmektedir.

 

Sucuğun Sertleşmemesi İçin Ne Yapılabilir?

Taze olarak alınan sucuk yumuşak olmakla birlikte zamanla sertleşebilmekte ve kabuğundan zor ayrılmaya sebep olabilmektedir. Bu durum da sucuğun kaliteli ve lezzetli şekilde tüketilmesini engeller. Bu sertleşmeyi engellemek için yapılması gerekenlerden biri sucuğu buzdolabı poşetine koyup havasını aldırmaktır. Bu şekilde buzdolabı poşetinde dolabın sıfır derecelik kısmında saklanan sucuk, sertleşme olmadan uzun süre saklanabilir.

 

Sertleşmenin önlenmesi için yapılacak bir diğer yöntem de sucukları rüzgârlı ve nemli bir ortamda saklamaktır. Ancak bunu yapmadan önce mutlaka sucukları kâğıt havlu veya gazete kâğıdına sararak poşetin içinde tutmak gereklidir. Bu sucuğun neminin sabit kalmasını sağlar ve bozulmayı ve sertleşmeyi engeller.

 

Sertleşen Sucuk Nasıl Eski Haline Döndürülür?

Nemli ve rüzgârlı ortamda saklanması gereken sucuk, doğru şekilde saklanmadığı takdirde sertleşebilir ve bu da sucuğun kabuğunun soyulmasını zorlaştırır. Kabuk soyulurken yırtılmaya sebep oluyor ise bundan kurtulmak mümkündür.  Çeşme suyunun içerisinde hafifçe ıslatılıp bir süre bekletilen sucuk yumuşar ve kabuğundan kolayca ayrılarak tüketilebilir.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 27990

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Yapıştırıcı Kıyafetler Ve Halıdan Nasıl Çıkar?

Yapıştırıcı Kıyafetler Ve Halıdan Nasıl Çıkar?

Özelikle öğrencilerin ortaokul dönemlerinde bazı derslerde proje ve ödevlerde uhu kullanması gereken birçok yer olur. Bu birçok anne için korkulu rüyadır. Bir yanlışlıkla dökülmeye çok müsait olan yapıştırıcılar döküldükleri yerde iz bır...

Lavanta Yağı Yapımı

Lavanta Yağı Yapımı

Lavanta yağı hoş kokusu sebebiyle çok sevilir. Lavanta yağının birçok yararı da vardır. Evinizde veya balkonunuzda lavanta yetiştiriyorsanız çiceklerinden rahatlıkla lavanta yağı yapabilirsiniz. Böylece bu hoş kokulu ve faydalı yağı kend...

Eski Bozuk Paralar Nasıl Parlatılır?

Eski Bozuk Paralar Nasıl Parlatılır?

Elinizdeki bozuk paraları nasıl daha parlak hale getirebileceğinizi biliyor musunuz ? Malzemeler : Birkaç tane eski (parlak olmayan, paslı) bozuk para 1/4 bardak beyaz sirke 1 çay kaşığı tuz Metal olmayan kase Kağıt havlu ...

Parmak Boyası Nasıl Yapılır?

Parmak Boyası Nasıl Yapılır?

Bu parmak boyası tarifi geleceğin ressamları için gelsin. Temizlemesi de kolay sadece su ve sabun. Yalnız gıda boyaları kumaş ve mobilyalar için güzel olmayabilir aklınızda bulunsun. Malzemeler: 1 bardak un 4 bardak su Gıda boyas...

Cevizle Dost Olun

Cevizle Dost Olun

Cevizle Dost Olun Cevizle dost olun. İçindeki yağ beyin hücreleri için çok yararlıdır. Kan şekerini düşürdüğü için şeker hastalarına da uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Bez Pabuçların Temizlenmesi Sorun Oluyor İse

Bez Pabuçların Temizlenmesi Sorun Oluyor İse

Bez Pabuçların Temizlenmesi Sorun Oluyor İse Bez pabuçların temizlenmesi sorun oluyor ise pabuçları bir yastık kılıfının içerisine koyun.Kılıfın ağzını kapayın ve çamaşır makinasında yıkayın.Yeni gibi olacaklardır.

Gözlüğünüzün Vidası Çok Çabuk Çıkıyorsa

Gözlüğünüzün Vidası Çok Çabuk Çıkıyorsa

Gözlüğünüzün vidası çok çabuk çıkıyorsa vidayı takmadan önce,vidanın gireceği deliğe renksiz oje damlatın.Vidayı takın.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.875)
  • Üyeler (15.829)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...