• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2021 Cuma

Bulaşık Makinasında Yıkayabileceğiniz Eşyalar

Bulaşık makinası sadece bulaşıklar için değildir. Bu cümle size şaşırtıcı gelebilir ama gerçek. Bulaşık makinası bir çok eşyanızın temizlenmesinde size büyük kolaylık sağlar. Belki bazılarını yapıyor bazılarını ise hiç bilmiyor olabilirsiniz. Siz de deneyin eşyalarınız tertemiz ve dezenfekte edilmiş olarak makinadan çıkacaktır.

İşte bulaşık makinasında yıkayabileceğiniz eşyalar:

Aspiratör Fanları: Mutfağınızda bulunan havalandırma fanları yağlar sebebiyle çok kirlenir. Bu fanları çıkardıktan sonra elinizle yıkamak yerine bulaşık makinası koyabilirsiniz.

 

Ocağınızın Tuşları: Ocakların tuşları da çok kullanılır ve çok kirlenir. Bu tuşları da güvenle bulayşık makinasının içinde yıkayabilirsiniz.

 

Yüzey fırçası: Yüzeyleri temizlemek için kullandığınız fırçaları (çıkabilir başlıklı ise) bulaşık makinesinde aylık temizleyebilirsiniz.

 

Makyaj fırçaları: Kapsamlı bir temizlik için ayda bir kez makinanın kaşıklık bölümüne makyaj fırçalarını yerleştirin. Kullanmadan önce tamamen kurumasını bekleyin.

 

Saç fırçaları ve taraklar: Saç fırçasındaki saçları tamamen temizleyin. Fırçanın içindeki kalıntıları ve bekterileri bulaşık makinası yok edecektir.

 

Kaş fırçası: Kaşlarını taramak için kullandığınız fırçayı da bulaşık makinasının kaşıklık bölümüne koyabilirsiniz.

 

Tırnak makası: Bulaşık makinası makasları dezenfekte eder. Makasını kaşıklık bölümüne koyun. Yıkandıktan sonra paslanmaması için iyice kurutun.

 

Cımbız: Cımbız da bulaşık makinesinde güvenle temizlenebilir.

 

Plastik çocuk oyuncakları: Plastik oyuncaklar bulaşık makinenisinin üst rafında yıkanması daha füvenli olacaktır. Oyuncak üzerindeki kir ve mikroplar yok olacaktır.

 

Toz bezi: Toz bezleri genellikle çamaşır makinası içinde kaybolur. Bulaşık makinasında güvenle yıkayabilirsiniz

 

Dolap kolları: Çoğu seramik ve metal dolap kollarını bulaşık makinesinde yıkamak güvenlidir.

 

Köpek oyuncaklar: Köpeğinizin salyasıyla kirlenen oyuncaklarını bulaşık makinasının üst rafına koyarak yıkayebilirsiniz.

 

Ustura: Usturanın derin temizliğini sağlamak için kaşıklık bölümüne koyabilirsiniz.

 

Saç bağları: Saçınızın bağlarını temizlemek için yine bulaşık makinasını kullanabilirsiniz.

 

Çıkarılabilir bardak tutucular: Arabanızda bulunan bardak tutucuları da çıkarıp bulaşık makinasının içine koyabilirsiniz.

 

Sünger: Süngeri uzun ömürlü ve steril olmasını istiyorsanız bulaşık makinası en doğru yöntemdir.

 

Buzdolabı raflar: Buzdolabınızın rafları da bulaşık makinesinde yıkanabilir. tabi boyutları uygun olursa

 

Sabunluklar: banyo veya mutfakta bulunan sabunlukları da bulaşik makinasında yıkayın. Plastik ise üst rafa koyun.

 

Diş fırçalıkları: Seramik veya plastik diş fırçalıkları üst rafta yıkanabilir.

 

Beyzbol şapkaları: Temiz beyzbol şapkalarını bulaşık makinenizin üst rafına koyun. Böylece çamaşır makinesindeki gibi bükülmüş olmaz. Asın ve kurutun.

 

Ağız muhafazaları: Diş ve ağızlık muhafazaları bakteri üremesine müsait yerlerdir. Bunun için mutlaka bulaşık makinasında yıkayın.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 70521

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Karbonat Ile Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir?

Karbonat Ile Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir?

Karbonat Ile Kabartma Tozu Arasındaki Fark Nedir? Hazırladığımız yazıların bir bölümünde karbonat bir bölümünde ise kabartma tozu kullanılması gerektiğini belirtiyoruz. peki ikisi arasındaki fark nedir? Genellikle ikisi de pişirmede kul...

Bulaşık Süngeri Ne Kadar Zamanda Değiştirilmeli?

Bulaşık Süngeri Ne Kadar Zamanda Değiştirilmeli?

Bulaşık Süngeri Ne Kadar Zamanda Değiştirilmeli? Hijyen, sağlık açısından hayati bir konudur. Kısaca bakterilerin yaşam alanlarından uzaklaştırılıp temizlenmesi olarak tanımlayabileceğimiz bu kavram; insan bağışıklık sisteminin korunmas...

Elma Sirkesi Yapımı

Elma Sirkesi Yapımı

Elma Sirkesi Yapımı Elma sirkesi dayanıklılığı artırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gibi bir çok sağlık faydası vardır. Ayrıca elma sirkesini evinizin temizliğinde de çok yönlü olarak kullanabilirsiniz. Ama bizim önerimiz ev...

Pilav Isıtmanın Yolları

Pilav Isıtmanın Yolları

Bir önceki günden kalan yemekler ısıtıldıklarında çoğu zaman ilk yapıldıkları zamanki lezzetini kaybederler. Sulu yemekler yine biraz daha lezzetli kalsalar da makarna, pilav gibi kuru yemekler ısıtıldıklarında kesinlikle lezzetlerinden ...

Hangi Yemek, Hangi Tencerede Pişmeli?

Hangi Yemek, Hangi Tencerede Pişmeli?

Hangi Yemek, Hangi Tencerede Pişmeli? Yemeğin lezzetinde seçilen malzeme kadar, kullanılan tencerede çok önemlidir. Alüminyum, çelik, seramik, teflon, granit birçok tencere çeşidi bulunmaktadır. Bu tencerelerden önce toprak kaplar, bakı...

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu Gazete Kağıdı Özellikle nefes almayan ayakkabılar, gün boyu ayakta kaldıklarında kötü kokular çıkarabiliyorlar. Kötü kokan ayakkabılarınız için çok kolay bir çözüm önereceğiz. Kokan ayakk...

Tenceredeki Yemeğin Taşmasını Önlemek İçin

Tenceredeki Yemeğin Taşmasını Önlemek İçin

Tencerenin başında beklemek istemediğiniz zamanlarda taşmasını önlemek için tahta bir kaşığı tencerenin üzerine yatay şekilde yerleştirebilirsiniz.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.693)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...