• notifications1
 • menü

Bugün : 10 Nisan 2021 Cumartesi

Dondurucular, bir suç mahalli gibidir. Altı ay önce yenen yemeğin izleri halen dondurucuda bulunur. Aslında doğru tanımlamadır. Çünkü daha sonra yeriz dediğimiz herşeyi derin dondurucuya koyarız, çoğu zaman da unutup gideriz. Bu unutkanlık sebebiyle tüketim tarihi geçmiş yiyecekleri de ayıklama imkanı olacaktır. Bunun için derin dondurucuların da temizlenmesi gerekir. Size tarif edeceğimiz temizleme yaklaşık yarım saatinizi alacaktır.

 

İhtiyacınız olacak malzemeler:

 • Lastik eldiven (isteğe bağlı)
 • Hafif, kokusuz sabun
 • Sıcak su
 • Sirke
 • Sünger
 • Yıkama bez
 • Kağıt havlular ya da bulaşık havlu
 • Kabartma tozu (isteğe bağlı)
 • Diş fırçası (isteğe bağlı)

 

Yapılışı:

 1. Dondurucu kapatın: Dondurucunuzu kapatmak için fişten çekin
 2. Buzluğu Boşaltın: Derin dondurucu içinde bulunan buzlukları çıkarın ve içindeki buzları dökün. Yıkamak için lavabonun içine koyun.
 3. Yiyecekleri çıkarın: Derin dondurucu içinde bulunan tüm yiyecekleri dışarıya çıkarın. Bu yiyecleri buzdolabının içinde muhafaza edebilirsiniz.
 4. Tüm çıkarılabilir ve yıkanabilir parçaları çıkarın: Derin dondurucu içindeki tüm çıkabilir ve yıkanabilir rafları ve üniteleri çıkardıktan sonra oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Aksi halde ünitelerde çatlamalar olabilir. Ardından yıkama işlemine başlayın. Yıkamayı ılık su ve sabunla yapın. Yıkanan ünitelerde deterjan kokusu kalmaması için mümkün olduğu kadar kokusuz sabunla yıkayın. İyice durulayın ve kuruması için bekletin.
 5. Temizleme solüsyonu: 2 çorba kaşığı kabartma tozu ile eşit miktarda su ve sirkeyi karıştırarak bur solüsyon hazırlayın. Bu karışımı bir sprey şişesinin içine koyun ve derin dondurucuya sıkın.
 6. İçini silin: Sünger veya bulaşık bezi ile dondurucuyu silin. Gerektiğinde temizleme solüsyonunu yeniden uygulayın. İnatçı ve çıkmayan lekeler için kağıt havlu da kullanabilirsiniz. Derin dondurucuya yapışan parçaların üzerine solüsyonu sıkın ve 10 dakika bekleyin. Ardından yeniden silin, kalıntının hemen çıktığını göreceksiniz. Gerekirse, temizlik sırasında eski bir diş fırçası da kullanabilirsiniz.
 7. Kapılar ve kapı contasını aşağıya doğru silin: Dondurucunun kapı ve çevresindeki contaları silmeyi unutmayın. Bu bölgelerde de diş fırçasından yardım alabilirsiniz.
 8. İçini kurutun: Silme işlemini tamamladıktan sonra kağıt bir havlu ile dondurucunun içine iyice kurulayın.
 9. Raflar ve çekmeceleri yerleştirin: Dondurucunun içini tamamen kuruduktan sonra raflar ve çekmeceleri yerleştirin.
 10. Yeniden çalıştırın: Tüm raf ve üniteleri yerleştirdikten sonra yiyeceklerinizi de koyun. Yerleştirme sırasında öncelikli olarak tüketilecek yiyecekleri görünür bölümlere koymayı unutmayın. Artık derin dondurucunuzu yeniden çalıştırabilirsiniz.
x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Merve Dündar

(4 yıl önce)

Vermiş olduğunuz faydalı bilgiler için teşekkürler. Eve gittiğim zaman deneyeceğim.

Güvenlik Kodu : 19514

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Yapışkan Etiketlerden Kurtulmak İçin

Yapışkan Etiketlerden Kurtulmak İçin

Satın aldığınız plastik ve cam eşyalarin üzerine yapıştırılan etiketlerden kurtulmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün ve 15 dakika bekletin.Bir bez ile ovalayıp yıkayın.Üzerinde hiç bir leke ve çizilme oluşmayacaktır.

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kiraz Lekesi Nasıl Çıkarılır? Yaz meyveleri arasında kirazın yeri birçok kişi tartışılmazdır. Bazen kiraz yemek o kadar güzel ve keyifli bir hale gelir ki, kırmızıya boyanan sadece ellerimiz ve dudaklarımız olmaz. Eğer bir de sevdiğimiz...

Halıların Kaymaması İçin Ne Yapılabilirim?

Halıların Kaymaması İçin Ne Yapılabilirim?

Halıların Kaymaması İçin Ne Yapılabilirim? Halı, ev düzeninde büyük öneme sahip, dekorasyonun tamamlayıcısı nitelikte şık bir ev eşyasıdır. Herkesin evinde mutlaka sayısal olarak farklı olsa da halı vardır. Alışılan şeylerden vazgeçmek ...

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır?

Ayak Detoksu Nasıl Yapılır? Ayak detoksu, vücutta biriken toksinlerin ayaktan atılmasını sağladığı için oldukça yararlıdır. Ayak detoksu yapan çok sayıda ayak bandı ve makineler satılıyor ancak bunlara para vermek yerine kendi detoksunu...

Sigaradan Sararan Tırnaklar İçin

Sigaradan Sararan Tırnaklar İçin

Sigaradan Sararan Tırnaklar İçin Sigaradan sararan tırnaklarınızı diş macunu ile fırçalarsanız beyazladığını göreceksiniz.

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu

Ayakkabılardaki Kötü Kokudan Kurtulmanın Yolu Gazete Kağıdı Özellikle nefes almayan ayakkabılar, gün boyu ayakta kaldıklarında kötü kokular çıkarabiliyorlar. Kötü kokan ayakkabılarınız için çok kolay bir çözüm önereceğiz. Kokan ayakk...

Kaktüs Odayı Radyasyondan Arındırmaz

Kaktüs Odayı Radyasyondan Arındırmaz

UÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zencirkıran: - Kaktüs bitkilerinin insanları zararlı ışınımlardan koruduğu iddiası fizikle çeliştiği gibi biyoloji bilimiyle de çelişir - Kaktüs bitkisi sadece kendi üzerine...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
 • Konular (4.435)
 • Resimler (5.663)
 • Dokümanlar (1.934)
 • Üyeler (15.676)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...