• notifications1
  • menü

Bugün : 13 Nisan 2021 Salı

Uzun süren bir kışı nihayet geride bırakıyoruz. Meyve ağaçları çoktan çiçek açmaya ve etraf yeşillenmeye başladı. Bahar aylarında, tıpkı doğa gibi bizim de kışın getirdiği ağırlıkları üzerimizden atıp yenilenmemiz doğa ile uyumumuzun bir parçası. Bahara hazırlanmanın en iyi yollarından biri de şüphesiz evlerimizde yapacağımız güzel bir bahar temizliği. İçimizin yavaş yavaş kıpırdanmaya başladığı ve kendimizi daha enerjik hissettiğimiz bu günlerde enerjimizin bir kısmını derinlemesine bir bahar temizliğine harcayarak ferah bir eve kavuşabiliriz. İşte size bahar temizliğinizde işinize yarayabilecek pratik öneriler…

Temizliği Zamana Yayın

Unutmayın ki bahar temizliği çok kapsamlı bir iş. Mutfak dolapları, banyo, gardıroplar, balkon ve ardiye gibi temizlenmesi gereken pek çok meşakkatli alan var. Hem motivasyonunuzu korumak hem de yorulmamak için bu temizliğin birkaç gün süreceğini önceden kabullenin. Her gün için kendinize bir bölüm seçerek planlamanızı yapın ve kendinizi fazla yormayın.

 

Mutfak

İçinde yemek piştiği için mutfak dolapları zamanla buhar ve uçucu yağlardan dolayı kirleniyor. Bahar temizliği kapsamında, dolap kapaklarına yapışan yağları temizleyin. Bunun için yağ çözücü çeşitli temizlik ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Mutfak dolaplarının içinde de temizlik yapmak gerekli. Son kullanma tarihi geçmiş ürünleri, kavanozlarında kelebekler uçuşmaya başlamış kuruyemiş ve baharatlarınızı atın. Hazır eliniz değmişken ihtiyacınız olmayan veya çatlamış, köşesi kırık mutfak eşyalarınızı da atmanın veya iyi durumda olanlarını başkalarına vermenin tam zamanı. Emektar bulaşık makineniz de bahar temizliğinden faydalanmalı. Makinenin alt tarafında biriken yemek artıklarını temizleyin ve makinenizi özel temizleyici ile boş olarak çalıştırın. Fırınların içini ve dış camlarını uygun deterjanlarla temizleyerek yerleşmiş yağlardan kurtulun.

 

Tavan ve Duvarlar

Farkında olmasak da duvarlarımız da kirleniyor. Özellikle açık renk duvarları sildiğiniz zaman kış boyunca ne kadar kirlendiklerini görüp şaşıracaksınız. Duvarlarınızı temizlemek için bir kap suyun içine beyaz sabun veya bulaşık deterjanı ekleyin. Süngerinizi bu suya batırıp köpürterek duvarlarınızı silin. Yüksek bir merdiveniniz varsa tavanlarınızı da aynı şekilde temizleyebilirsiniz.

 

Halı ve Koltuklar

Kışın evlerimizde geçirdiğimiz keyifli ve sıcak saatler sonunda koltuk ve halılarımız oldukça yoruldu. Bahar temizliğinde onlara da gereken özeni göstermeliyiz. Halılarınızı türüne uygun şekilde yıkayın veya silin. Koltuklarınızı da yine kumaşlarının özelliğine uygun biçimde silin. Koltuk kılıflarınız çıkarılıp yıkanabiliyorsa kılıfları yıkamak daha pratik olacaktır.

 

Banyo

Banyo ve tuvaletinizi muhtemelen günlük olarak temizliyorsunuz. O nedenle bahar temizliği kapsamında banyo fayanslarını silmeniz, dolaplarınızdaki günü geçmiş kozmetik malzemelerinizi ve kullanılmayan tozlu eşyalarınızı atmanız yeterli olacaktır.

 

Yatak Odaları ve Gardıroplar

Yataklarınızı elektrik süpürgesi ile iyice süpürün ve ters yüz edin. Yorgan ve yastıklarınızı yıkayıp iyice kurutun. Kışlık kıyafetlerinizi kaldırmadan önce bir eleme yapın. Bu kış hiç giymediğiniz giysilerinizi ihtiyaç sahiplerine verin, kötü durumda olan giysilerinizi atın.

 

Buzdolabı

Hala enerjiniz kaldıysa buzdolabınızı da tamamen boşaltıp içini ve dışını sabunlu suyla silmenizi, kıyıda köşede kalmış bozuk, günü geçmiş yiyecekleri atmanızı öneririz.

 

Atın

Temizliğinizi yaparken çekmece ve dolaplarınızda, balkonlarınızda, kilerlerinizde işe yaramayan, artık kullanmadığınız, kırık, bozuk, günü geçmiş, sevmediğiniz ne varsa bunları cesurca atın. Yeniye yer açın.

 

Dinlenmeyi İhmal Etmeyin

Bahar temizliği uzun süreli, çok kapsamlı ve yorucu bir temizlik. Planlamanıza göre her bölümü bitirdikten sonra küçük bir çay-kahve molası vermeyi, gün sonunda ise ister güzel aromatik bir banyo, ister sevdiğiniz bir yemekle kendinizi ödüllendirmeyi ihmal etmeyin.

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Güvenlik Kodu : 80672

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Basit Klima Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Basit Klima Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Basit Klima Temizliği Ve Bakımı Nasıl Yapılır? Günümüzde evlerin vazgeçilmezi haline gelen klimalar hem ısınma amaçlı hem de yaz sıcaklarında serinleme amaçlı kullanılıyor. Ortalama bir klima her iki kullanımda da içinden yüksek debide ...

En İyi Bulaşık Deterjanı Hangisidir?

En İyi Bulaşık Deterjanı Hangisidir?

Kirli bulaşıkların temizlenmesi çok önemlidir. Bulaşıkların üzerinde kalıntı kalmaması ve yeteri kadar hijyenik olması gerekir. Bu sürede bulaşık makinasının da korunması önemlidir. Piyasada birden çok bulaşık deterjanı bulunmaktadır. De...

Ton Balığından Mum Yapımı

Ton Balığından Mum Yapımı

Malum, halen ülkemizde elektriğin sürekli gidip geliyor oluşu bizim için sıradan bir durum. Ancak yine de bu duruma hazırlıksız yakalanıp bir muma ihtiyacınız olursa, ve elinizin altında da hiç mum yoksa bir de mutfağa bakın; belki bir p...

Kiraz Ve Vişnelerin Çekirdeğini Kolayca Çıkarmak İçin

Kiraz Ve Vişnelerin Çekirdeğini Kolayca Çıkarmak İçin

Kiraz ve vişnelerin çekirdeğini çıkarmak için boş soda şişesinin üzerine yerleştirin ve çubuk yardımıyla çekirdeğini itin. Çekirdek şişenin içine düşerken meyveniz şişenin ağzında kalacaktır.

Çay Bardağındaki Lekeleri Yok Edin

Çay Bardağındaki Lekeleri Yok Edin

Çay Bardağındaki Lekeleri Yok Etmek İçin Sürekli kullanılan çay bardakları zaman içinde deforme olur ve üzerlerinde çeşitli lekeler oluşur. Üstelik bir de her gün aynı bardağı, defalarca kullanıyorsanız; bu durum bardakların daha kolay ...

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir?

Ayak Terlemesi Nasıl Önlenir? Ayaklarınız terli iken ayakkabınızı diğer insanların önünde çıkarmak istemezsiniz. Bu durumu yaşıyorsanız bunu kontrol altına almanın zamanı gelmiş demektir. Ara sıra terleme ayakkabı kaynaklı olabilir ama ...

Camları Kolay Silmek İçin

Camları Kolay Silmek İçin

Camları Kolay Silmek İçin Camlarınızı silerken suyun içine biraz tuz ya da sirke koyarsanız hem daha kolay temizlenir hem de tertemiz, pırıl pırıl olur.

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.682)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...