• notifications1
  • menü

Bugün : 16 Nisan 2021 Cuma

Periyodik Tablo Nasıl Okunur?

Periyodik tablo kimya kitaplarının sayfalarını ve okul laboratuvarlarının duvarlarını süsler. Bu tablo, kimya bilimciler için “sözlük” niteliğindedir. Evrendeki her şeyin temeli olan elementleri atom numarası ve atom kütlesi gibi ölçülebilir büyüklüklerle ifade eder ve elementler arasındaki benzerliklere dikkat çeker.

Periyodik Tablo Nasıl Okunur?

Elementlerin periyodik tablosu elementler hakkında detaylı bilgiler içerir. Elementin sembolü, atom numarası, atom kütlesi en yaygın kullanılan bilgilerdir ancak periyodik tabloda elementler hakkında çok daha fazla bilgi yer alır. Elementler hakkında bilgi toplamak için periyodik cetveli nasıl kullanacağınızdan biraz bahsedeceğiz.

 

Periyodik tabloda her elementin kendisine ait bilgi verici bir hücresi vardır. Bu hücreler artan atom numaraları ve kimyasal özelliklerine göre düzenlenip periyodik tablo oluşturulmuştur. Elementlerin hücreleri genellikle şu bilgileri içerir :

  • Elementin sembolü. Semboller elementin isimlerinin kısaltmalarıdır. Bazı elementlerin kısaltmaları elementin Latince ismine göre yapılmıştır.
  • Elementin ismi. Bazı periyodik tablolarda elementlerin sembollerini hatırlamayanlara yardımcı olmak adına elementin ismi de yer alır.
  • Elementin atom numarası. Bir atomda bulunan proton sayısıdır. Elementi tanımlar. Bir elementi başka bir elementten ayırmada belirleyici bir özelliktir.
  • Elementin atomik kütlesi. Atom kütlesi (ma) bir atomun kütlesini belirtir, bazen atomik kütle birimi (akb) cinsinden ifade edilir. Bu rakam, sıklıkla elementin izotoplarının da ortalama kütlesini belirttiği için, ondalıklı bir sayıdır. Bir elementin atom kütlesinden atom numarasının(proton sayısının) çıkarılmasıyla, o elementin nötron sayısı bulunabilir.

 

Atomlar periyodik tablo düzeninin temelini oluşturur. Elementlerin özelliklerini ve periyodik tablodaki yerlerini atomların yapısı belirler. Periyodik tabloda yatay sıra “periyot” olarak isimlendirilir. Periyotlarda yer alan element sayısı değişiktir. Periyodik cetvelde artan atom numarasına göre elementler sıralanır. Buda bir sonraki elementte, bir önceki elementin elektron dağılımına yeni bir elektron eklenmesi demektir. Bir enerji düzeyinin elektronla tamamen dolması ile periyot sonlanır. Yani her periyot 8 a grubu ile biter. Yeni gelen elektron bir sonraki periyodun 1 a grubuna yerleşir.

 

Yatay sütunlar ise “grup” olarak adlandırılır. Bir gruptaki bütün elementler aynı değerlik elektronu sayısına sahiptir ve genellikle diğer elementler ile bağ yaparken aynı davranışları gösterirler. Periyodik cetvelin altında asıl tablodan ayrı bulunan iki sıra “Lantanit” ve “Aktinit”ler 3B grubuna aittir.

 

Birçok periyodik tabloda farklı element tiplerini göstermek adına farklı renkler kullanırlar. Bu element türleri : Alkali metaller, toprak alkali metaller, metaller, yarı metaller, geçiş metalleri, ametaller, lantanitler, aktinitler, halojenler ve soygazlar.

Konu Ekleri

x
Aklınıza bir soru mu takıldı ? Siz sorun uzmanlarımız cevap versin!

Murat Çelik

(4 yıl önce)

bir şey anlamadım.

Sanal Gerçek

(4 yıl önce)

ben nasıl konunacanı merak etmiştim mesala flor magnezyum falan

Cfg

(4 yıl önce)

OLMAMIS

Milletçe Salaklık Bts

(3 ay önce )

ya ben mesela H =hidrojen=(ametaldir)
gibi kısacası OLMAMIŞ

Güvenlik Kodu : 04831

(Güvenlik kodunu bu kutucuğa yazın!)

Cildinizde Siyah Noktalar Görüyorsanız

Cildinizde Siyah Noktalar Görüyorsanız

Cildinizde Siyah Noktalar Görüyorsanız Cildinizde siyah noktalar görüyorsanız bu problem susuzluktan veya kan şekerinizin düşmesinden dolayı oluşmuş olabilir. Bu yüzden hemen bir bardak dolusu su için ve bol bol meyve tüketin. Buna r...

Koltuk Temizliğinin Püf Noktaları

Koltuk Temizliğinin Püf Noktaları

Oturma odalarının en büyük emektarlarından olan koltuk takımları zamanla en çok kirlenen yerlerdir. Sürekli üzerinde oturuluyor olması, dikkatsizlik ve çeşitli sebeplerle kirli görünmesine yol açmaktadır. Sık sık temizlenmesine karşın ko...

Sarımsağı Soymanın Farklı Bir Yolu

Sarımsağı Soymanın Farklı Bir Yolu

Sarımsağı Soymanın Farklı Bir Yolu Daha önce sarımsağı kolay soymanın 2 farklı yolunu paylaşmıştık. O 2 pratik bilgi de oldukça faydalıydı. Şimdi sarımsağı soymanın farklı bir pratik yolunu sizlerle paylaşacağız. Sarımsağı soymadan ö...

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?

Hamam Böceklerinden Nasıl Kurtulunur? Evlerdeki en büyük sorunlardan biri böceklenmedir. Böceklenme kimi zaman, hijyensizlikten ve bakımsızlıktan olsa da kimi zaman her türlü önleme rağmen böcekler evi basabilir. Bu böcek basmalarının e...

Halıdaki Sigara Yanıklarından Kurtulmak İçin

Halıdaki Sigara Yanıklarından Kurtulmak İçin

Halıdaki Sigara Yanıklarından Kurtulmak İçin Halıdaki sigara yanıklarından,­yanık­ y­er­ler üzerinde zımpara kağıdı ile dairesel hareketler yaparak kurtulabilirsiniz.

Mutfak Evyeleri Nasıl Parlatılır?

Mutfak Evyeleri Nasıl Parlatılır?

Mutfak Evyeleri Nasıl Parlatılır? Mutfakların, en yoğun kullanılan bölümleri, evyelerdir. Gıdaların hazırlanması sırasında da çok ihtiyaç duyulan bu bölümün temizliği çok önemlidir, çünkü çoğu zaman çiğ olarak tüketilen meyve ve sebzele...

Soğan Doğrarken Gözleriniz Yaşarıyorsa

Soğan Doğrarken Gözleriniz Yaşarıyorsa

Türk mutfağında hemen hemen her yemeğe soğan koyuluyor ve soğanın da küp küp olması için en iyi yöntem; soğanı elle doğramak. Bildiğiniz gibi soğanı doğrarken gözler önce yanmaya sonra yaşarmaya başlıyor. Bundan kurtulmak için birçok ...

KULLANICI GİRİŞİ

Kullanıcı Adınız

Şifreniz

Üye Ol Şifremi Unuttum

SİTE İSTATİSTİKLERİ
  • Konular (4.435)
  • Resimler (5.663)
  • Dokümanlar (1.934)
  • Üyeler (15.690)
WWW.SORHOCAM.COM

Başka yerde arama, tarıma dair aradığınız her ne varsa burada! Tarım Haberleri, bitki hastalıkları, zararlıları, gübreleme, ilaçlama ve daha fazlası...